יאיר לפיד בראי השקיפות

הפעם ב"טרחנות לשבת" (הדברים הקטנים האלו שכולכם מרגישים שלא בסדר – ובאמת לא בסדר אבל ממשיכים כאילו אין דין וחשבון): יאיר לפיד.

לאחרונה שליין תפס את לפיד אומר דבר והיפוכו. שוב ושוב. המונולוג היה ויראלי, ובצדק. צריך ללגלג על זיגזוגים. אבל אני רוצה לטרחן על מה שמפריע בלפיד יותר מהקריצות. המעשים. וזה קריטי – כי רבים מאמינים שלפיד לא טועה, אלא מתמרן בחוכמה את דרכו לכס הברזל הישראלי.
אבל כשמסתכלים מקרוב, לפחות דרך עדשת המלחמה בשחיתות ושירות הציבור (צר עולמי כעולם נמלת השקיפות) – התמונה אחרת.

*
במקום להיות אופוזיציה- לפיד עסוק בבחירות הבאות מזה שנתיים. על חשבוננו. הוא בקושי מגיע לכנסת. פחות אפילו מחלק מהשרים – שלהם יש משרד ממשלתי לנהל. נוכחותו במליאה דלה בצורה קיצונית (הוא נקנס על כך). הוא חבר בוועדה אחת בלבד – וגם אליה בקושי מגיע.

לפיד לא מקדם חוקים ספציפיים ולא נושא דגלים ספציפיים, רק אמירות כלליות, שנשמעות נכון לאותו שבוע. בשנתיים האחרונות הגיש 0 שאילתות אף שזו דרך מקצוענית לפקח/להביך את הממשלה, וקונקרטית יותר מפוסט בפייס. איימן עודה למשל הגיש 15.
וכל זאת למרות שאיננו ראש האופוזיציה.
אזכיר שלא מעט ח"כים באופוזיציה הוכיחו שוב ושוב יכולת להזיז מציאות. שלי יחימוביץ' למשל חוקקה עשרות חוקים.
*
לפיד כן טס לחו"ל – בלי סוף. הוא אומר שהוא טס לייצג אותנו – אבל בדקתי. מתוך טיסותיו- 0 היו במשלחת רשמית של הכנסת. 0!
תבינו, המשלחות הן-הן התכלס של ייצוג המדינה. למה? כי בהן יש לו"ז. בהן יש פיקוח כלשהו של הכנסת. מי שטס במשלחת עובד בחו"ל מסביב לשעון ולמען ישראל. לפיד לא טס אפילו לטיסה אחת שכזו.
הוא כן טס בקדנציה זו לפחות 14 פעם בטיסות חיצוניות. לעתים על חשבון ימי מליאה. מה עשה שם? אין לי מושג. פה ושם ציין בפייסבוק על פגישה שקיים – וזה בטיסה שארכה כמה ימים.

והנה השוס: למרות שבטיסות חיצוניות יש גורם מממן פרטי, פה אנו כן מימנו אותו -באופן חריג לפיד סידר שהכסף ל"משלחת" האישית שלו ייצא לרוב מ"יש עתיד". זה פטנט אדיר. אתה טס בכסף ציבורי, ועושה מה שבא לך.
כמה זה עולה? לפיד מסרב לחשוף את הוצאות המפלגה. לא רק הטיסות, אלא כל ההוצאות. הוא אף נלחם בבית משפט להשאיר את הוצאות המפלגה בסוד – הוצאות מהכסף שלנו, כן?
*
לפיד אולי לא מקדם חוקים, אבל הוא כן הרג כמה- ואת הלחם והחמאה של שוחרי השקיפות. כשר אוצר עצמתי לפיד החליט למשל לחסל את החוק לחשיפת תיקי המניות של חברי ועדת הכספים (מישהו חושב שזה הגיוני שביד אחת הם מקדמים רפורמות ובשנייה משחקים בבורסה דרך הסמארטפון?). הוא קבר חוק לשקיפות בעבודת הלוביסטים (אותה הגישה ידידתו לסיעה עדי קול). לפיד הבריז (כמה סמלי) מהצבעה על חוק לחשיפת הסכמי קיזוזים (הברזות) מהמליאה. הוא רצח חוק לשקיפות בוועדת השרים לחקיקה.
וכל אלו כשהיה חופש הצבעה!

אה, והוא כל הזמן מספר לכם שלא הצביע נגד החוק להגברת ההגנה לחושפי שחיתויות. זה נכון. הוא נמנע – שזה אותו דבר. לפיד חשב שלא תגלו כי זה בוועדת השרים לחקיקה ואין בה שקיפות (זוכרים את הפסקה למעלה? זה בזכותו) אבל בדקתי עם שרים שנכחו שם.

Image result for ‫יש עתיד‬‎
עדיין פה? אז חופש ביטוי. לפיד לא מגיב לשאילתות שמביכות אותו. בנוהל. אבל זה מילא. מה שמטריף אותי זה הפייסבוק שלו. אני יודע שזה נשמע מגה טרחני, אבל חכו שנייה. הפייסבוק יותר מהכל מבטא אופי של בן אדם. הרי אתה המו"ל והעורך הראשי!
ובדפי הפוליטיקאים אפשר באמת לראות מי מבין את תפקידו ואת חשיבות הביקורת, ומי רק מעוניין בדף סטרילי מהלל.
לפיד בוחר לחסום על ימין ועל שמאל ביקורות שמביכות אותו. את הקללות? לעתים ישאיר. את השאלות הקשות? ממש לא. 0 הבנה שזו כיכר העיר החדשה. אני נחסמתי כי כתבתי פעם אחת בלבד "למה אתה לא מגיב לשאילתות?"

אני מציין זאת כי מבקר המדינה החליט כעת לאסור חסימות שרירותיות בדפי אנשי הציבור. הוא דרש שינמקו חסימות ויתעדו אותן. אז חשבתי שבזכות המבקר נפתח דף חדש, ופניתי במייל מנומס לצוות הדיגיטל של לפיד (שכולנו מממנים). ביקשתי שיסירו את החסימה או לפחות ינמקו אותה- כפי שהם חייבים.
הם לא ענו.
*
תומכי לפיד בטוחים שיש לי משהו אישי נגדו. זה נכון. אבל זה לא רק נגדו. יש לי משהו אישי נגד כל אויבי השקיפות. זה כואב לי (ממש כואב. כלומר מוריד שנים מהחיים) לראות נבחרים שוכחי ציבור. בגללם אני עושה את מה שאני עושה. ויש דבר אחד שכואב לי יותר ממושחתים: כשנבחרים על טיקט מלחמה בשחיתות ועושים ההפך.
אני רוצה לפנות למצביעי לפיד. כולנו באותו צד. אתם פועלים מהנשמה ובהתנדבות מלאה (דיברתי עם כמה מכם השבוע לכתבה בצינור והתרשמנו מאוד). קל להתחבר למפלגה נקייה עם מסרים ברורים. הכוונות שלכם טובות, ושלו מעולות. אף אחד לא ייקח מלפיד את זה שהעביר גם מהלכים נהדרים, הקים את נבחרת הדירקטורים, וצמצם את הממשלה. אבל הוא יכל גם לעשות מהפכה – וויתר עליה. לא מאוחר מדי. לפיד עדיין יכול להיות נבחר ציבור אדיר. פשוט תעבירו לו את המסר:

למרות שאין פריימריס, אנחנו דורשים שתתחייב לחוקי שקיפות. אנחנו דורשים לראות אותך פעיל פרלמנטארית. אנחנו דורשים שתאפשר ביקורת בדף שלך. אנחנו דורשים שתחשוף את הוצאות המפלגה. זה תלוי בכם – הוא מקשיב לכם, עכשיו יותר מאי פעם.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה