מבקר המדינה עושה סדר בנושא מחיקת פוסטים בעמודים של פוליטיקאים

חברות וחברים, בדרך לניצחון נוסף באחד המאבקים שלנו!
דיווחנו לכם על זה ראשונים עוד כשזה היה בתנור, אך כעת זה סופי: מבקר המדינה קובע בדוח רשמי כי על כל איש ציבור לפרסם מדיניות למחיקת פוסטים ביקורתיים בדפיו הציבוריים, וכי חסל סדר חסימה שרירותית!

השנה אספנו יחד אתכם מידע על פוליטקאים שחוסמים אזרחים בעמודי הפייסבוק שלהם – ללא אזהרה מראש, וללא כל סיבה מוצדקת. כלומר מגיבים שלא התבטאו באלימות, אלא רק העבירו ביקורת מנומסת או שאלו שאלות – אוידו מדפים שאנו מממנים באמצעות כספי מיסים. אותם גולשים נחסמו מדפים שלא דנים בהם על עיצוב הסלון, אלא על התנהלות ציבורית.

פנינו לוועדת האתיקה של הכנסת בנושא – וחסמו אותנו. עיתונאים אחרים? צחקו עלינו. לבסוף ערכנו סקר חסימות גדול יחד עם אסתי סגל, ופנינו למבקר (יחד עם רבים אחרים שנחסמו). כעת מבקר המדינה מתקין כללים דיגיטליים מעולים!

"מניעת ביקורת לא נוחה לאיש הציבור או לגוף הציבורי" הוא אומר, אך אינה סיבה המצדיקה חסימה. לדברי המבקר, יש לנקוט תחילה ב"אמצעים שפגיעתם בחופש הביטוי פחותה, כמו מתן אזהרה או חסימה מוגבלת בזמן".

המבקר קבע כי על גוף ציבורי או איש ציבור המפעיל דף פייסבוק ציבורי לפרסם מדיניות בדבר השימוש בדף ולקבוע נהלים. "על נוהלי השימוש לעלות בקנה אחד עם הזכות לחופש הביטוי ולכלול אמצעי תגובה מידתיים שיינקטו נגד המפרים את מדיניות השימוש בדף, כגון אזהרה קודם מחיקה או חסימה לזמן מוגבל בתגובה על ההפרות הראשונות". עוד הוא קובע שהסנקציות צריכות להיות מנומקות ויש לתעד את הטלתן.

הכנסת והפוליטיקאים עלולים לא לאמץ את הנחיות המבקר בנושא. אך כעת עתירה שתוגש לבית המשפט בנושא תוכל להישען על פסיקתו! במיוחד מול שרים וראשי ערים (מול הח"כים פסיקת המבקר היא יותר בגדר המלצה, בניגוד לרשות המבצעת). אז מי מרים את הכפפה?

שתפו את הכתבה
0 תגובות

פינגבקים וטרקבקים

  1. […] ב'מאה ימים של שקיפות' קידמנו בעבר את פרויקט "אמנת הפייסבוק" עליו חתמו מספר ח"כים. עוד על כך תוכלו לקרוא פה. […]

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *