פוליטיקאי חסם אותך? יש למה לחכות: בכנסת ה-22 ייערך דיון בנושא חסימות משתמשים מעמודים של חברות וחברי כנסת

בתגובה לפניה של עו"ד דנה יפה מהקליניקה לזכויות אדם במרחב הסייבר, השיב משרד יועמ"ש הכנסת כי יערוך דיון בנושא חסימת אזרחים ואזרחיות ברשתות החברתיות. זהו צעד נוסף למאבק בחסימות ולקידום חופש הביטוי ברשתות החברתיות

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר.

| יעל פינקלשטיין |

הגבת בעמוד של חברת כנסת, שר או ראש עיר ונחסמת? יש תקווה: בקרוב צפוי להיערך דיון מיוחד בכנסת, בו עשויה להתקבל מדיניות מסודרת בנושא.

בעקבות פניה של עו"ד דנה יפה מהקליניקה לזכויות אדם במרחב הסייבר באוניברסיטה העברית ליועץ המשפטי לכנסת, הציעו במשרד היועמ"ש לערוך דיון רשמי בתחום. בתשובת היועמ"ש נכתב: "מאחר שהנושא נושק לסוגיית חופש הביטוי וחופש הפעולה של חברי הכנסת, וקיימות גישות שונות ביחס לאופן ניהול העמודים ברשתות החברתיות, אנו סבורים כי נכון יהיה להביא את הסוגיה לדיון בפני הגורמים הפרלמנטריים הרלבנטיים בכנסת ה-22, ולזמן אליו אתכם וגורמים ציבוריים נוספים שהביעו עניין בנושא".

נבחרי ציבור רבים בוחרים לפרסם מידע על עבודתם באמצעות הרשתות החברתיות, ולפנות לאלפי העוקבים שלהם בהצהרות רשמיות שפעם אפשר היה לצרוך רק דרך אמצעי התקשורת. היופי ברשת החברתית הוא שהיא דו צדדית: היא מאפשרת לנו, כציבור, להביע דעתנו ואף לדרוש תשובות מהנבחרים שלנו. חסימה מעמוד ציבורי של פוליטיקאי שוברת את האיזון הזה והופכת את העמוד לפרסומת. האפשרות לבקר מהלכים של פוליטיקאי/ת נלקחת מאיתנו, ומעבר לפגיעה בחופש הביטוי, נזכיר שהמימון להפעלת העמודים הציבוריים של הח"כים והשרים מגיע מכספי המיסים שלנו – שכמובן נמשיך לשלם גם אם נחסם.

תשובת היועץ המשפטי לכנסת לפניה של עו"ד דנה יפה מהקליניקה לזכויות אדם במרחב הסייבר

לפני כשנתיים הציע מבקר המדינה יוסף שפירא לנבחרי הציבור לאמץ כללי חסימה ולחסום רק על פיהם. בדו"ח נציב תלונות הציבור לשנת 2016 כתב שפירא: "אי-מתן האפשרות לאדם להגיב בדף פייסבוק רשמי של איש ציבור או מחיקת תגובתו הם בגדר מעשה הפוגע בחופש הביטוי של אותו אדם". בהמשך הדו"ח הנחה מבקר המדינה כי "על גוף ציבורי או איש ציבור המפעיל דף פייסבוק ציבורי לפרסם מדיניות בדבר השימוש בדף ולקבוע נהלים שיסדירו שימוש סביר וראוי בתגובות הציבור המופיעות בדף", וקבע כי על נהלים אלה "לעלות בקנה אחד עם הזכות לחופש הביטוי ולכלול אמצעי תגובה מידתיים".

אולם, גם שנתיים אחר כך ממשיכים נבחרי ציבור לחסום אזרחים ואזרחיות שהגיבו בצורה עניינית וללא קללות, רק מפני שהביעו ביקורת. סיירת השקיפות הצליחה לאחרונה במאבק בנושא: כשבדף עיריית קריית גת נחסמו תושבים ונמחקו פוסטים רבים, הציפה הסיירת את ראש העירייה בפניות עד שלבסוף הצהיר שהסיר את החסימות ושיפסיק את מחיקת הפוסטים מהעמוד.

הקליניקה לזכויות אדם במרחב הסייבר באוניברסיטה העברית פועלת אף היא להסרת חסימות של אזרחים מעמודים של פוליטיקאים ופוליטיקאיות ברשתות החברתיות ומייצגת פונים שנחסמו מול נבחרי הציבור החוסמים.

נחסמת על ידי פוליטיקאי? יש מה לעשות

אם נחסמת – יש מה לעשות: הקליניקה ניסחה מכתב שניתן לשלוח כדי לבקש להשתחרר מהחסימה.

אנחנו נמשיך לעקוב מקרוב אחרי הדיון הצפוי ונעדכן בכל התפתחות.

שתפו את הכתבה
0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *