סיירת השקיפות – משפיעים ביחד מהכורסא!

שלום, אני (תומר אביטל) משקיע בשנים האחרונות, זמן רב להסביר לכל מי שאני רק יכול, איך המערכת פגומה. אני מבקר בבתי ספר, מכינות, חוגי בית, הרצאות ואיפה לא. מדבר על מה צריך לתקן. את מה צריך להאיר. ומי אנשי המפתח שצריכים לעשות את זה.

במסגרת הפעילות הזו, פונים אלי אנשים טובים מכל קצוות הקשת הפוליטית ושואלים – כיצד ניתן להשפיע כדי שנחיה במדינה טובה יותר. האמת? בהרבה פעמים לא הייתי מספק תשובות חדות מספיק.

אז השקעתי בכך הרבה מחשבה והתחלתי יוזמה חדשה – סיירת השקיפות הדיגיטלית! מעל 1500 איש כבר הצטרפו, הקמנו רשימת תפוצה בוואטאספ, אנחנו מפעילים לחץ ממוקד היכן שצריך וזה כולל לדוגמא שליחת מיילים/סמסים, לייקים לסטטוס חשוב וכו'. בכל שבוע תקבלו הודעה עם משימה דיגיטלית אחת פשוטה. הכל מהכורסא, הכל בקלות, בלי חפירות, ואפשר לעזוב בכל רגע.

חשוב להדגיש – אין פה ימין ושמאל. לא יהיה פה שום מהלך צבוע פוליטית. יש פה יוזמה לדחיפת אמות מידה שאנחנו רוצים שכל נבחרי הציבור שלנו ינהגו לפיהם. נזכיר להם שקבוצת הלחץ הגדולה בישראל- היא הציבור הרחב והלא מאורגן. ועכשיו נארגן אותו.

איך זה עובד? הקמתי רשימת תפוצה בוואטסאפ (זה לא קבוצה רגילה ו"חופרת") שבה בתדירות נמוכה, בדרך כלל פעם בשבוע, אנחנו פועלים. מעת לעת נשלחת "משימה" דיגיטלית פשוטה. כל אחד ואחת מכם משקיע כמה דקות והאפקט ענק. דמיינו שר שמסרב לחשוף אם נפגש עם לוביסט מסוים, אך כל יום מקבל עשרות שאלות בוואטאספ בנושא (בנימוס!).

לא יתאים לכם הפעולה שאציע – תציעו אחרת/ תתעלמו/תקללו אותי ותבקשו לצאת מהרשימה! תמיד מוזמנים להציע חידודים ושיפורים.

כבר עכשיו אנחנו קבוצה של כמעט 2000 איש ואישה רשומים בוואטספ ועוד ב"דרוב" (2019) ויש לנו שלל הישגים! וככל שנגדל נוכל לתקן יותר עוולות, כוחנו באחדותנו.

אז איך מצטרפים לסיירת ?

תהליך ההצטרפות פשוט:

לחצו כאן עכשיו כדי
להצטרף לסיירת שקיפות דרך ווטסאפ
שימו לב: כמעט 2000 איש כבר פעילים בסיירת, המטרה שלנו היא 5000 איש שפועלים ביחד.

אם לחיצה על הלינק הצהוב למעלה לא עובדת: שלחו לנו הודעת ווטסאפ (לא sms) למספר – 0515346969, תכתבו בהודעה "נא צרף אותי לסיירת השקיפות, (ושם מלא שלכם)". אנא הקפידו על הנוסח.
שימו לב – חשוב מאוד שתשמרו גם את המספר של הסיירת אצלכם בנייד (0515346969) אחרת הצירוף שלכם לרשימה לא יעבוד.

עקרונות הסיירת שכתבתי יחד עם Assaf Nativ:

 • מטרת המיזם היא לאגד ציבור רחב, מכל גווני הקשת הפוליטית, אשר תומכים בעקרונות השקיפות והיושרה אשר מצופים מנבחרי ציבור.
 • אמצעי:
  בניית רשימות תפוצה בוואטאספ (לא קבוצות!) של כל המשתתפים. מעת לעת תישלח למשתתפים משימה קטנה- החל משיתוף פוסט חשוב, דרך בקשה לשליחת הודעה לנבחר ציבור / רגולטור ועוד.
 • שיטת פעולה:
  רשימות התפוצה הינן היררכיות. לא מדובר בקבוצה אשר מקיימים דיון על משימות אלה מפני שיש רצון לשמור על אפקטיביות גבוהה. יודגש, כי כל אדם אשר מקבל "משימה" אינו חייב לבצעה, ויכול בכל רגע נתון להשיב ביקורת לשולח המשימה. כמו כן, כל אדם חופשי לעזוב את רשימות התפוצה אם הוא מחליט שהעניין לא לרוחו.
 • כללי הפעלה:
  על הלוקחים חלק ב"צבא השקיפות" לנהוג בכבוד ובנימוס בפעילויות – אם מגיבים בפייסבוק אז לעשות זאת בצורה מכובדת, אם זה בצורת מייל לנבחר ציבור – יש לשמור על לשון עניינית ונקייה וכן הלאה.
  ניתן לקיים דיון ולהציע פעילויות יזומות מצד החברים בצבא השקיפות על ידי שליחת הצעה / ביקורת לאדם אשר מעליהם היררכית.
  חשוב לזכור- כוחנו באחדותנו. ככל שכולנו נשקיע את הדקות הספורות הנדרשות לכל משימה, כך האפקטיביות וההשפעה שלנו תגדל. תעשו, תיזמו ותצרפו חברים ושותפים לדרך.
 • קווים מנחים:
  אנחנו מתחייבים לא לעסוק בסוגיות ימין/שמאל!
  אנחנו מתחייבים לפעול תמיד על פי האינטרס הציבורי, ללא משוא פנים.
  אנחנו מתחייבים לקדם את ערכי השקיפות וטוהר המידות בכל מוסד ציבורי, בוודאי בקרב נושאי משרה ציבוריים בממשלה ובכנסת.
 • אנחנו מבטיחים שכמות ההודעות שתקבלו מרווחת עד מאוד. שהמשימות יהיו ברורות, בעלות היגיון ולא ספאמיות בשום צורה.
  אנחנו זה אתם ולהפך. כולנו שותפים. המבנה החד צדדי כביכול הוא בשביל ליצור מערכת יעילה – אך הדיון יכולה להימשך במרחבים אחרים- על כוס בירה, קפה, בפייסבוק או בוואטאספ.
 • דוגמאות– לחץ לשקיפות בוועדת השרים לענייני חקיקה, לחץ לנוכחות במשכן הכנסת, תהייה כיצד יצביעו נבחרי ציבור סביב חוקים על בקרה בגופים ציבוריים- מקק"ל, דרך החטיבה להתיישבות ועד ההסתדרות. בקשה לחשיפת פגישות לוביסטים וח"כים. קידום חוקים למנהל תקין, וכיו"ב. תודה לכולכם

מכתב תודה לסיירת מדורית סלינגר

 • ויש כבר מלא ניצחונות!
 • בין השאר קודם חוק לשדרוג ארכיון המדינה, בוטל מינוי הזוי לתפקיד נציב שירות המדינה, סייענו לבטל הרחבת תכנית בה בנקאים מלמדים בכיתות ועוד.

בונוס! ההודעה הראשונה שנשלחה לחברי הסיירת:

חברות וחברים יקרים – ברוכים הבאים לסיירת השקיפות!
ברכות.

והנה העקרונות:

1. המטרה: ליצור לחץ יעיל מכל צדי הקשת הפוליטית לקבלת החלטות טובות יותר, לקדם מנהל תקין, ולהילחם למען האינטרס הציבורי.

2. סליחה מראש על הבקשה הבאה – אבל אין שום צורך להגיב במילים כמו 'קיבלתי' או 'בוצע' על ההודעות שתקבלו. גם לא סמיילים 🙂
עדיף שלא. הסיבה: אתם המונים. אם כל אחד יגיב, ייקח שעות רק לענות לכם. שם המשחק פה אפקטיביות.

כמובן שאם יש הערה קריטית – מוזמנים לכתוב מייד. אך כל מה שלא דחוף – אודה לכם אם נשיק דיון במייל: [email protected] – אחרת לא אצא לעולם מהוואטאספ.

3. נימוס: במסגרת המשימות הדיגיטליות אנא תמיד תנהגו בכבוד ובנימוס. זה לא רק יאה אלא גם יעיל. גידוף היא דרך החלש. אם מגיבים בפייס ובמייל לנבחרים – אנא שמרו על לשון עניינית ונקייה.

4. עזיבה: כמובן שכשתקבלו "משימה" – אינכם חייבים לבצעה. אתם גם יכולים לשלוח בכל רגע את המילה הסר ולצאת.

5. חשוב לזכור- כוחנו באחדותנו. ככל שכולנו נשקיע את הדקה הבודדה הנדרשת לכל משימה כך נשפיע באמת!

6. אגב זה בסדר אם לא תפעלו מייד אלא אחרי יומיים שלושה. גם ככה לעתים אפצל לכל רשימה משימה שתישלח בזמן שונה – כדי לרווח ולהתיש את הרעים כך שיקבלו הודעות לאורך ימים.

עמוס לכם מכדי להשתתף? לא נורא – יש תמיד את המשימה הבאה! רק לא לשכוח בבקשה לשמור את המספר שלי באנשי הקשר.

חברים, תודה שהצטרפתם. זה מרגש מאוד. כולנו טיפות מים ויחד נחצוב בסלע השחיתות. ביחד משפיעים. לחוד חלשים.

צ'ופר לעוקבים לדוגמא

אז איך מצטרפים לסיירת ?

(אתם צריכים שיהיה לכם ווטסאפ על המכשיר)

תהליך ההצטרפות לסיירת השקיפות פשוט:

לחצו כאן עכשיו כדי
להצטרף לסיירת שקיפות דרך ווטסאפ
שימו לב: כמעט 2000 איש כבר פעילים בסיירת, המטרה שלנו היא 5000 איש שפועלים ביחד.

אם לחיצה על הלינק הצהוב למעלה לא עובדת לכם:
אז פשוט שלחו לנו (את הנייד מנהל אסף נתיב שלנו) הודעת ווטסאפ (לא sms) למספר  – 0515346969, תכתבו בהודעה "נא צרף אותי לסיירת השקיפות, (ושם מלא שלכם)". אנא הקפידו על הנוסח.
שימו לב – חשוב מאוד שתשמרו גם את המספר אצלכם בנייד (0515346969) אחרת הצירוף שלכם לרשימה לא יעבוד.

לגבי DROVE (דרוב): האפליקציה מאפשרת התרעות כשיש משימות חדשות, מעקב אחר ביצוע (מעלים צילומי מסך לאחר ביצוע הפעולה), ודיאלוג! נוכל להפעיל דרכה לחץ באמצעות מתקפות סמסים, לענות על סקרים לגבי משימות המשך, ולבצען יחד. וגם לבנות את הקהילה שלנו. לחיצה על מעקב בקישור זה תהפוך אתכם מייד לעוקבי סיירת שקיפות. (האפליקציה בשלבי הקמה ואני בצוות ייעוץ, ולכן נוכל לעצבה כפי שנראה לנכון).

לגבי ההרשאות שדורשת האפליקציה. ביררתי מול המתכנת והוא מסר:

דרוב מבקשת הרשאות כדי לעזור בביצוע משימות – מצלמה כדי שנוכל לצלם פעולות, צילומי מסך ולהעלות. GPS כדי לעשות צ׳ק אין להפגנות, וידוא טלפון כדי לשמור על האבטחה של הקבוצה ולא לאפשר לטרולים ליצור פרופילים מזויפים.

שתפו את הכתבה
10 תגובות
 1. מיקי בלו
  מיקי בלו says:

  בוקר טוב
  איך ניתן להתקין ולהשתמש לצורך זיהוי ה"בוט"ים ממכשיר הסמארטפון (אנדרואיד)?
  תודה

  הגב
 2. firtukloimutrzas
  firtukloimutrzas says:

  I've been surfing on-line greater than 3 hours today, yet I never discovered any attention-grabbing article like yours. It's pretty worth sufficient for me. Personally, if all web owners and bloggers made excellent content material as you probably did, the net will probably be much more helpful than ever before. "Dreams have as much influence as actions." by Stephane Mallarme.

  הגב
 3. firtukloimutrzas
  firtukloimutrzas says:

  There are some fascinating cut-off dates on this article however I don’t know if I see all of them heart to heart. There may be some validity however I'll take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we would like extra! Added to FeedBurner as well

  הגב

Trackbacks & Pingbacks

 1. […] לצבא השקיפות מהכורסא – כי אקטיביזם מקלדת זה לא מילה גסה […]

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *