סיירת השקיפות – משפיעים ביחד מהכורסא!

בשנים האחרונות אנחנו ב"שקוף" משקיעים זמן רב להסביר איך המערכת פגומה. אנחנו מבקרים בכל פינות הארץ ומדברים על מה צריך לתקן, את מה צריך להאיר – ומי אנשי המפתח שצריכים לעשות את זה. במסעותינו, אנו שומעים שאלה שחוזרת שוב ושוב אצל אנשים טובים מכל קצוות הקשת: כיצד ניתן להשפיע כדי שנחיה במדינה טובה יותר? יש לנו לכך תשובה מצוינת: "סיירת השקיפות" 

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר.

בסיירת השקיפות הדיגיטלית חברים כבר למעלה מ-2,000 אנשים! מדובר ברשימת תפוצה בוואטסאפ, שיחד מפעילה לחץ ממוקד היכן שצריך. זה כולל, למשל, שליחת מיילים או סמסים, לחיצת לייק או שיתוף לסטטוס חשוב וכדומה. בפועל? בכל שבוע תקבלו הודעה עם משימה דיגיטלית אחת פשוטה. הכל מהכורסא, הכל בקלות, בלי חפירות, ואפשר לעזוב בכל רגע.

חשוב להדגיש: אין פה ימין ושמאל – לא יהיה בסיירת מהלך צבוע פוליטית. אז מה כן? יוזמה לדחיפת אמות מידה שאנחנו רוצים שכל נבחרי הציבור שלנו ינהגו לפיהם. אנחנו נזכיר להם, יחד, שקבוצת הלחץ הגדולה בישראל – היא הציבור הרחב והלא מאורגן (שלמעשה מתארגן יחד בסיירת השקיפות).

איך זה עובד?

 • מצטרפים לרשימת תפוצה בוואטסאפ (זו קבוצה שקטה ולא "חופרת"!), בה נשלח "משימה דיגיטלית" פשוטה, בתדירות נמוכה (בדרך כלל אחת לשבוע-שבועיים). כל אחד ואחת משקיעים כמה שניות או דקות – ויוצרים יחד אפקט ענק.
 • דמיינו שר שמסרב לחשוף אם נפגש אם לוביסט מסוים – ואז בכל יום מקבל עשרות שאלות בוואטאספ בנושא.
 • לא תתאים לך הפעולה שנציע? אתם תמיד מוזמנים להתעלם, או אפילו לבקש לצאת מהרשימה. וכמובן: תמיד נשמח להצעות לשיפור.
 • הסיירת מונה כבר היום למעלה מ-2,000 איש ואישה והגענו לשלל הישגים (ראו פירוט למטה)! ככל שנגדל נוכל לתקן יותר עוולות. כוחנו באחדותנו.

איך מצטרפים?

אם הצטרפות דרך הכפתור האוטומטי לא עובדת:

 • שלחו לנו הודעת וואטסאפ (לא sms) למספר 0515346969, בה כתוב: "אנא צרפו אותי לסיירת השקיפות" ומיד לאחר מכן את השם המלא שלכם (נא להקפיד על הנוסח).
 • חשוב מאוד: יש לשמור את המספר של הסיירת (0515346969) אצלכם בנייד – אחרת התהליך לא יעבוד.

עקרונות סיירת השקיפות

 1. המטרה: ליצור לחץ יעיל מכל צדי הקשת הפוליטית לקבלת החלטות טובות יותר, לקדם מנהל תקין, ולהילחם למען האינטרס הציבורי.
 2. נימוס: במסגרת המשימות הדיגיטליות אנא תמיד תנהגו בכבוד ובנימוס. זה לא רק יאה – אלא גם יעיל. גידוף היא דרך החלש.
 3. עזיבה: כמובן שכשתקבלו "משימה" – אינכם חייבים לבצעה. אתם גם יכולים לשלוח בכל רגע את המילה הסר ולצאת.
 4. כוחנו באחדותנו: ככל שכולנו נשקיע את הדקה הבודדה הנדרשת לכל משימה – כך נשפיע באמת!
 5. זה בסדר אם לא תפעלו מיד: גם פעילות שמתבצעת אחרי יומיים או שלושה היא מאוד חשובה.
 6. עמוס לכם מדי להשתתף במשימה הנוכחית? לא נורא – תמיד יש את המשימה הבאה!
 7. סליחה מראש על הבקשה הבאה: אין שום צורך להגיב במילים כמו "קיבלתי" או "בוצע" על ההודעות שתקבלו. גם לא סמיילים 🙂 אתם המונים – ואם כל אחד יגיב, ייקח לנו שעות רבות רק לענות לכם. שם המשחק פה אפקטיביות.

 

איך אנו מחליטים איזו משימה לשלוח לסיירת?

 1. השפעה על המציאות. להשפיע על קבלת החלטות בזמן אמת – ברמה הארצית או המקומית. כ-80% מהמשימות שלנו הן כאלה. דוגמאות: משימה הקוראת ליו"ר ועדת הבחירות להשקיף מי עומד מאחורי פרסום פוליטי ברשתות החברתיות, או למשל קריאה אישית לחברי ועדת החקירה להלוואות הבנקים לטייקונים להוציא מסקנות חריפות (שני דברים שאכן התרחשו בהצלחה). כ-80% מהמשימות שלנו הן כאלה – ניסיון להשפיע על אירועים המתרחשים בזמן אמת עם יכולת השפעה מעשית.
 2. דמוקרטיה. בערך 10% ממשימות הסיירת מוקדשות לרדיפת מנהל תקין ושקיפות, נושאי הליבה שלנו. גם כשהסיכוי קלוש – נשמיע את קולנו. כלומר, לעיתים אנו זונחים את חשיבות ההישג כדי להתמקד במעשה ספציפי או בנורמה סביבו. לדוגמא – באחת המשימות חיזקנו את ידיה של רגולטורית שעבדה עבור הציבור וסבלה ממתקפות של בעלי אינטרס (דורית סלינגר, המפקחת על שוק ההון). במקרים כאלה ברור לנו שגם אם את הנעשה אין להשיב, תמיד יש להעמיד את הצדק באור הנכון ולתת חיזוק למי שפעל באופן נקי עבורנו, גם כאשר הסיכוי להשפיע לחיוב נמוך (למשל המלחמה להשאיר את ועדת השקיפות על כנה). כ-10% מהמשימות שלנו הן כאלה – רודפות צדק ולא ביצועים.
 3. קידום עצמי. אנחנו גוף במימון ציבורי בלבד. אין פרסומות, אין טייקונים – אך ורק תומכים מהציבור הרחב. אנו מתייחסים לכסף שהציבור משקיע בנו ביראת קודש. לפיכך, אנו מעדיפים להסתמך על קהילה ועל סיוע של העוקבים והעוקבות, המתנדבים והמתנדבות וחברי סיירת השקיפות ככלי לקידום הערכים ולגדילתנו. ככל שיותר אזרחיות ואזרחים יצטרפו לשקוף, ויחשפו לתוכן שלנו – אנשים מכל קצות הקשת הפוליטית יאמצו את עקרונות השקיפות והמנהל התקין. כשנהיה מספיק גדולים – הפוליטיקאים יזהרו שבעתיים מלעשות שטויות (לחזון שלנו). בערך 10% מהמשימות שלנו הן כאלה – להגדלת "שקוף" וקידום ערכים משותפים.
הערה חשובה: כולכם מוזמנים לשלוח לנו תמיד הצעות למשימות (או סתם להגיד שלום) – לחצו פה לכתוב הודעה לאסף נתיב שלנו.

קומנדו שיתופים

חדש: לצד סיירת השקיפות, הקמנו גם "קומנדו שיתופים" – קבוצת וואטסאפ שנועדה אך ורק להפצת הבשורה של שקוף ברשתות חברתיות, באמצעות לייקים ושיתופים. הצטרפו בקלות בלחיצה כאן.

חלק מהישגי סיירת השקיפות

 • לאחר חודשים שמשרד הבריאות התעכב בפרסום דו"ח מצב כוח האדם הרפואי בישראל, הצלחנו להביא לפרסומו באמצעות לחץ של חברי סיירת השקיפות.
 • ח"כ סתיו שפיר פרסמה את פירוט הוצאות הפריימריז שלה במפלגת העבודה בזכות לחץ של הסיירת.
 • ועדת הבחירות התלבטה אם להוציא הנחיה להחיל שקיפות על פרסומות פוליטיות ברשת. הליכוד התנגד והסיירת (לצד ארגונים אחרים) עמדו מנגד ולחצו לכיוון השקיפות. התוצאה: פרט למקרים בודדים, עלות וזהות המפרסמים של מודעות פוליטיות נחשפו לציבור הרחב.
 • הסיירת הייתה שותפה בהפעלת לחץ על חברי ועדת פישמן (או בשמה הרשמי – "ועדת החקירה הפרלמנטרית להתנהלות המערכת הפיננסית בהסדרי אשראי ללווים עסקיים גדולים") בדרישה שתפרסם מסקנות ברורות וישימות. ההמלצות הסופיות – מעשיות ותכליתיות, בדיוק כפי שהסיירת דרשה.
 • ראש עיריית קריית גת נהג למחוק תגובות, לחסום מגיבים ומגיבות ולהפוך את עמוד הפייסבוק של העירייה לשופר שלו. סיירת השקיפות נכנסה לפעולה וראש העיר הודיע שיפסיק למחוק תגובות ולחסום אנשים.
 • הסיירת הייתה שם גם כדי לתמוך בפקידים ורגולטורים שפעלו למען הציבור: כך לדוגמא כאשר אפי נווה הכשיל את רפורמת בוררות החובה של המפקחת על שוק ההון דאז דורית סלינגר – היינו שם לתמוך בה. והיא העריכה את זה מאוד ואף כתבה מכתב תודה מיוחד לסיירת.
 • זה לא מספיק? פירוט נרחב של הישגים נוספים תוכלו למצוא כאן.

מכתב תודה שכתבה הממונה על שוק ההון, דורית סלינגר, לחברי סיירת השקיפות

החלום שלנו הוא שהסיירת תמנה 5,000 חברות וחברים שיפעלו כאגרוף אחד. דמיינו איך נוכל להרעיד את המדינה וליצור מציאות טובה יותר! הצטרפו עכשיו, הזמינו חברים ומשפחה והפכו לאזרחי-על.

שתפו את הכתבה
13 תגובות
 1. Nahum Cohen
  Nahum Cohen אומר:

  אני הכתיביסת מי 2011 ,
  נגד השחיטות השלטונית
  אנחנו צרכים להיות ביחד בכדי
  לנצח ,רק דמוקרטיה אמיתית
  תנצח .
  ניקיון כפיים לשלטון העם …

  הגב
 2. תמר הוכמן
  תמר הוכמן אומר:

  שלום,
  אני חברת סיירת שקוף וכן נמנית עם המו"לים שלכם.
  לאחרונה אני מרגישה קצת חוסר איזון ותסכול מההסחפות שלכם אחרי התקשורת בנוגע לחברי הליכוד בכלל ו'תיקי נתניהו' בפרט.
  מציעה לחקור היטב את אופן קבלת ההחלטות בפרקליטות- אחד הגופים שסובל מהכי הרבה חוסר אמון…
  שרים וחברי כנסת הם נבחרי ציבור!! משמע שהציבור בחר בהם!!! אסור לגעת בהם! אם ישנה בעיה- יכריע הציבור!
  אף שופט, רם וחכם ככל שיהיה אינו יכול לדון אדם באובייקטיביות הנחוצה כשמדובר במבחר ציבור.
  מה שכן- בואו, תציפו את הבעיות, יראה העם ויוכל להחליט מי הם נבחריו.
  אשמח מאוד לשמוע מה קורה במשטרה, פרקליטות ובביהמש העליון שלנו…. שם יש ערימה של פקידים, שאנחנו משלמים להם. בואו נבדוק מה קורה אצלם.
  תודנ

  הגב
  • דוד
   דוד אומר:

   תשובה לתמר הוכמן. בלי קשר לביקרות על הפרקליטות שבחלקה מוצדקת ואפילו מאד, הרעיון שבחירה על ידי הציבור מהווה תחליף לבית משפט הוא הזוי. משמעותו- בואו נעביר את המשפט לכיכרות. האמת, היו כבר ניסיונות כאלה בהיסטוריה ששימשו הן להרשעת אנשים (שבסופה עליה למוקד או לינץ') והן לזיכוי. היסטורית, תוצאות שיטה זו לא הוכחו כמשהו מבריק.
   הציבור איננו שופט. נקודה. ובחירה על ידי הציבור איננה נותנת חסינות לאיש, למעט מקרים מאד מיוחדים וגם הם בתנאים מאד מסוימים.
   אז הפתרון פשוט- מי שצריך לעמוד למשפט, שיעמוד בין שהוא גנב פשוט, ראש ממשלה או נשיא אנס.

  • דניאל
   דניאל אומר:

   דוד שלום,

   הרעיון הזה אין פירושו להעביר את המשפט לכיכרות, יותר מאשר שהכנסת עברה לכיכר העיר כשבחרנו נציגים לכנסת. בדמוקרטיה ייצוגית, הציבור בוחר נציגים – אלו יכולים להיות גם שופטים.

   וגם אם על אף זאת היית מתעקש על הטיעון ההיסטורי ששם הציבור בחר שופטים (לא נקבת בראיות), לא נתת שום רושם שהנסיון ההיסטורי הוכיח את חוסר הכדאיות בעתיד או שאותה פרספקטיבה היסטורית מוכנה לשקול גם באילו נסיבות ישנה כדאיות בבחירת שופטים ע"י הציבור.

   דניאל

 3. אביגיל ינון
  אביגיל ינון אומר:

  למי שיש את הכוח הרב ביותר זאת הממשלה וודאי ראש הממשלה, הבעיות שקיימות במגינה ברובם קשורות למדיניות הממשלה והחלטות של הממשלה או חוסר התערבות של הממשלה במקום שצריך. לכן אסור להזניח את המישור הזה. כדי לשמר את הדמוקרטיה חשוב מאוד שתהיה מערכת שיפוטית אוטונומית וחזקה. אסור לשתף פעולה מול המתקפה של הממשלה על הרשות השופטת בראשות ראש הממשלה שנאשם ב3 תיקים פליליים דהאינטרס האישי שלו נוגד את האינטרס הציבורי! כמו כן מתברר שהבעיה עם המינויים של הרשות השופטת קשורה לשרת המשפטים לשעבר של ממשלת נתניהו ולעוד גורמים בממשלה שהיו מעורבים בכך!

  הגב
 4. לילך שמר
  לילך שמר אומר:

  למה אתם חושבים שאתם מצילים אותנו? תתביישו לכם בקרע שאתם מוסיפים בעם. לא עוד נקשיב להבלים שלכם

  הגב
 5. moshe
  moshe אומר:

  להגיד שהממשלה או מערכת המשפט- אחד מהם צודק או מסכן וכדאי לבא לצידו זה טעות ובורות
  לפי התגובות כאן –
  אנשים לא ממש יודעים מה מטרת מערכת המשפט/ בגץ
  נועד לתקן תקנות במקום בו הממשלה לא נתנה חוק מוסדר
  לטובת האזרח!!(כל עוד לא הוכחה אשמתו!!!!)
  או במצב בו המדינה מפלה לרעה אזרח (לטענתו- בו הוא חף מפשע) והוא דורש לפתחו של בגצ אסור להם לעמוד מנגד ולהרשיע אותו ללא בדיקה מעמיקה(על בסיס מקרים שקרו)
  צריך להיות נקי ממנויים ולחיצות ידיים בין עו"דים ושופטים
  כל הדילים שקורים עוד לפני הכרעת הדין
  לזכות חברות ענק ובעלי הון ולרמוס את האזרח הפשוט –זה שאין לו כלום מעידה על שחיתות שנובעת במידה מסויימת מעצימת עין שלנו!!!
  במקום שכל המדינה תקום לפתחו של הכנסת ונגיד עד כאן
  כנ"ל למערכת המשפט
  צריכים להפנים ששניהם מנהלים בניהם מלחמות ענק
  בימים כתיקנם היה טוב לשבת ולתת להם להתנגח בינם לבין עצמם
  אבל עכשיו כולם הולכים לסבול ולחרוק שיניים אם ניתן למצב להמשיך ככה לא ניתן יהיה לתקן זאת
  ויכול לגרור
  * הפיכה שילטונית
  * מצב שבו כל האזרחים יוצאים לרחובות במטרה לתקן את המעוות וזה ייצור כאוס וכלום מלבד זה
  הפיתרון לעת עתה הוא לחשוף מרבית מהשחיתות של
  * מערכת המשפט
  * בגצ *
  * התנהלות שופטים*
  * בנקים
  *חברות פנסיה וביטוח(ראה ערך מגדל)
  ודרישה להפקיע חברה מיידי המחזיק בה שנחשד בפלילים יותר מפעם אחת !!!!!(כן כן)**
  בנוגע לפרסומים שחשפתם אודות
  * פעילות חברי ממשלה
  * לוביסטים
  * בעלי ניגוד ענינים בכנסת ובממשלה
  פסילתם משירות ציבורי
  * מפעלי ענק המזהמים את הסביבה
  להכניס לחוק כפעילות מסוכנת ובלתי חוקית
  (לא מעט עובדי ייצור מצאו את מותם בדרך מסתורית וטואטא מתחת לשטיח הזמן
  + גידול ניכר בסרטן ומוות כתוצאה משאיפת אדים רעילים)
  בנוסף אני מזדהה עם דבריה של תמר הוכמן
  גם אני בסיירת ומו"ל
  ומרתיח אותי שהממשלה נהפכת לדיקטטורה תחת כוחם של בעלי ההון
  חייבים להביע התנגדות מוחלטת למה שקורה בממשלה בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים

  הגב
 6. אילן
  אילן אומר:

  שלום רב,

  זה נכון שהקורונה מחייבת היערכות מיוחדת. אלא שההסדר המוצע פוגע בזכויות האזרחים, ללא סיבה.

  1. אנא הגבילו את תוקף החוק לשלושה חודשים בלבד (במקום מרץ 2021 לפי סעיף 20). אם יהיה צורך – האריכו אותו לאחר מכן, ולאחר דיון ציבורי.

  2. כמו כן, אנא קבעו בחוק כי לא די בהמלצת שר הבריאות (סעיף 2א'), אלא יש לקבל גם את המלצת שר האוצר להכרזה על שעת החירום, לאור ההשלכות הדרמטיות על כלכלת ישראל.

  3. לבסוף, יש להוסיף לחוק סעיף לפיו: כשהממשלה מכריזה על מצב חירום או מאריכה אותו – עליה לפרסם במקביל את הנימוקים והמסמכים ששימשו כבסיס להחלטה יוצאת דופן זו. שקיפות כזו היא אבן יסוד במדינה דמוקרטית, מה גם היא אפשרית משום שלא מדובר במצב חירום על רקע ביטחוני. תודה!

  הגב
 7. חיים רוזנוסר
  חיים רוזנוסר אומר:

  אני נגד כל נסיון להפוך את המדינה הזו למדינת דיקטטורה. הספיק לי בילדותי ברומניה הקו וניסטית.התירוצים של הצורך בחוקי חרום לקורונה מופרכים מיסודם. גם הקומוניסטים הפעילו חורי חרום והתוצאות ידועות. הצעת חוק זו חייבת להמחק ולהשכח.

  הגב

פינגבקים וטרקבקים

 1. […] לצבא השקיפות מהכורסא – כי אקטיביזם מקלדת זה לא מילה גסה […]

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *