שכר הח"כים: איך מפרידים בין החתולים לשמנת?

על דבר אחד מסכימים הח"כים מכל הקשת הפוליטית: לא צריך לגעת במנגנון השכר שלהם. גם ועדה ציבורית שהוקמה לא הצליחה לבלום את הזינוק הפרוע של שכרם, והח"כים עדיין קובעים אותו בעצמם. כמה לדעתכם הח"כים צריכים להרוויח?

המשך קריאה…

מי הפוליטיקאי שהכי חוסם אתכם בפייסבוק? ומה חושב על החסימות מבקר המדינה?

לפני מספר חודשים פנינו לציבור וביקשנו שימלאו טופס. בטופס נשאלו: האם נחסמתם על ידי פוליטיקאי, מה הייתה עילת החסימה, מה פרסמתם ועוד. צפו בתוצאות.

המשך קריאה…

חובשי הכובעים הכפולים

 

פרח לרנר ובעלה היו עד לאחרונה בכותרות, אבל הם לא לבד. ממש לא. כמות היח״צנים, עו״ד פרטיים ויועצים אסטרטגיים חיצוניים שבוחשים סביב נבחרי הציבור שלנו גדולה מכמות סידורי הפרחים ששרה נתניהו זורקת טרם נבלו.

אז בדקנו עם הסדנא לידע ציבורי את הנתונים ונדהמנו מניגודי האינטרסים. חלקם היו מגוחכים יותר מהטוויטר של אורן חזן. המשך קריאה…

מחיר הלייקים של חברי הכנסת

פירוט הוצאות פייסבוק ואינטרנט של חברי הכנסת ב-2014

פייסבוק זה עסק מורכב. צריך ללמוד לדבר פייסבוקאית, לנהל דיאלוגים רבי זרועות עם תומכים ושונאים, ולגלות את המינונים הנכונים של רגש ותוכן בדרך לוויראליות. או שאפשר פשוט לשלם לצוקרברג ולזכות בחשיפה. המשך קריאה…

מי בכלל מגיע לכנסת?

חברי הכנסת ה-20 הצליחו במושב האחרון להתחמק מהכנסת כמה שרק אפשר. מיד אחרי שביקרנו בקלפי בְּשבעה-עשר במארס, התפזרו הח״כים לפגרה שהתארכה עד ארבעה במאי. אבל אל תתבלבלו: גם אז הח"כים לא ממש התחילו להחתים כרטיס. המשא ומתן הקואליציוני נגרר, כך גם איוש הוועדות, ורק ביוני – שלושה חודשים לאחר הבחירות –  התחילה הכנסת לעבוד. המשך קריאה…

שקיפות כפויה – הנכסים של ח״כ נחמן שי

לא נולד הח"כ שמגיע למשכן טאבולה ראסה. נבחרינו נוחתים בכנסת מלווים בהטבות שקיבלו בעבר, מצוידים בנכסים וברשימת מקורבים ועוד. זה מחויב המציאות. הדבר היחיד שניתן לעשות זה לחשוף את כלל הקשרים והזיקות לעין הציבורית. שקיפות לא רק תגביר את אמון הציבור היא גם תשחרר את הנבחרים ממחויבויות אישיות ואינטרסים סמויים, תוך שתאפשר לציבור להבין את מפת האינטרסים המלאה שלהם ולשפוט בעצמו. המשך קריאה…

מה קורה כשמצלצלים 100?

לפני כשמונה חודשים המתנדב המוכשר של המיזם אפיק רחמים ביקש שנבדוק משהו מחוץ לכנסת, אך רלוונטי לחיינו לא פחות – זמני הגעת ניידת. גילינו שלמרות מסיבות הפרידה המפוארות מהמפכ״ל והתגאותו בשירות לאזרח – מדי שנה ל-100 לוקח יותר זמן להגיב. המשך קריאה…

שקיפות כפויה – הדירות של שר הרווחה חיים כץ

שר הרווחה חיים כץ מחזיק שלוש דירות: בית בשוהם, דירה במגדל יוקרה ובית נוסף המחולק לשתי דירות מושכרות.

זה אבסורד שאנחנו הם אלו שצריכים לחשוף את נכסיהם אך אין לנו ברירה. לנבחרי הציבור שמורה הזכות לשנות את המציאות שלנו מדי יום ולכן גם החובה לחשוף את הדרך בה השינויים האלו משפיעים על כיסם.

לפי המידע מסתבר שבני הזוג כץ מתגוררים בבית פרטי צמוד קרקע בשוהם. בנוסף לכך מחזיק כץ בדירה מחולקת בגודל משותף של כ-100 מ"ר ברחוב הרב קוק בבני ברק. שתי הדירות המחולקות מושכרות כיום. ב-2012 רכש כץ גם דירת מגורים בפרויקט המגדלים "גינדי גני תקווה". אשתקד נרשמה על הדירה – הממוקמת באחת הקומות העליונות – הערת אזהרה לטובת בנק הפועלים.הדירות של כץ

המידע על נכסי כץ נחשף כחלק ממבצע ׳שקיפות כפויה׳ שלנו: פרסום מידע על נכסי נבחרי ציבור שמסתייגים משקיפות ומאמינים שהם לא חבים לנו דין וחשבון.

כץ אגב מסרב גם לחשוף את תיק המניות שלו: הוא מחזיק ביחידות השתתפות בשווי מיליוני שקלים בשותפות הגז והנפט ישראמקו. במקביל הוא מסרב לחשוף את הונו ובכנסת הקודמת הצביע נגד החוק לחשיפת תיקי המניות של הח״כים ונעדר משאר ההצבעות על חוקי שקיפות.

בדהמרקר

בדהמרקר

אין בעיה שח״כ יחזיק 200 דירות ויצביע לכאן או לשם על חוקי שכירות (כץ הצביע נגד חוקי שכירות) – כל עוד כולם יודעים את היקף נכסיו, והוא נבחר גם על סמך המידע הזה.

המבצע ימשיך עד שיחוקקו חוקי שקיפות. אנחנו לא רוצים לדעת כמה יש לכם בעובר ושב – אנחנו כן דורשים לדעת את מפת האינטרסים המלאה והכמוסה שלכם.

בתגובה נמסר מטעמו של כץ כי ״מדובר בדיון פופוליסטי ולכן אין צורך להגיב״.

 

קול קורא

ככה הפוליטיקאים משקרים לכם

בשנים האחרונות קם מתחרה כבד משקל לספורט הפרלמנטרי העתיק של פעילות ציבורית בניגוד עניינים: חיסול הצעות חוק לשקיפות ניגודי עניינים.

הח״כים מפגינים שוב ושוב אחדות מעוררת השראה ומתלכדים למען הפלת חוקים שמבקשים לחשוף אינטרסים סמויים שמקיפים אותם. צפו בסרטון למעלה כדי לראות איך הם עובדים עליכם.

לסרטונים הקודמים:

לא התייחסתי לכך בקליפ הנוכחי, אך הספין הזה הוא לא רק מסוכן אלא גם ייחודי לארץ הקודש: במערב הזיקות של הנבחרים ובני משפחותיהם – בחוץ. בסלובניה למשל הדבר היחיד שחסוי זה מקום מגורי הנבחרים ומספר תעודת הזהות שלהם. בארגנטינה? יש גוף שמאמת את ההצהרות של הנבחרים והפקידים.

בדמוקרטיה האמריקאית (שלא חפה מבעיות אך מובילה עלינו בכל הקשור לשקיפות) כמעט כל האחזקות שלהם חשופות. עד כדי כך שהאנליסטים ממליצים לקנות את אותן מניות שמחזיקים חברי קונגרס. למה? כי הן שוב ושוב עולות יותר מהממוצע בשוק ההון. מאידך, כשלאחרונה נחשף שששה מחברי הקונגרס החזיקו מניות בשווי של מיליונים ברוסיה – מדינה שהם אמורים לאשר נגדה סנקציות – הם זכו לקיטונות של ביקורת.

הפינגטון פוסט: שיימינג אמריקאי לחברי קונגרס שהחזיקו מניות של חברות רוסיות

הפינגטון פוסט: שיימינג אמריקאי לחברי קונגרס שהחזיקו מניות של חברות רוסיות

ובארץ? חברי כנסת מגישים הצהרת ההון חיוורת שננעלת בכספת – שלאיש אין אליה גישה. כלומר היחיד שמרוויח מהמצב הוא מי שמכר לכנסת את הכספת. הסטנדרטים שלנו למעשה כה נמוכים שכשבדקנו את ראשי הערים – שגם מחויבים בהגשת הצהרות הון – גילינו שרק 8% הגישו במועד. ראיתם על זה כותרות? בעולם נהוגים קנסות חמורים על איחור בהגשה. ובארץ? אפילו לא שיימינג.

אגב שיימינג, אפילו לטענה כי מדובר בהימנעות יהודית בריאה מלשון הרע אין רגליים: במקורות מבחינים בין אנשים פרטיים לבין נבחרי ציבור, ובפרשת פינחס נכתב ״כשם שהקב״ה מתעסק בשבחן של צדיקים לפרסם בעולם כך מתעסק בגנותן של רשעים לפרסמן בעולם״. עו״ד אלישי בן יצחק פירש זאת וכתבים אחרים בכך כי ״נכון לפרסם את מעשיו של איש הציבור באוזני כולם, וזאת כדי להרתיע אותם לבלתי יחטאו וכדי להעביר את המסר שהכל שווים לפני החוק״.

שקיפות – ההפך מפופוליזם

חשוב להדגיש: אין כאן קריאה לסבך את הרגולציה ולהוסיף שלשלאות על מקבלי ההחלטות. פופוליזם של הון-שלטון רק משתק את המערכות ומצמצם את אמון הציבור בממשל מבלי לנקותו.

שקיפות – בייחוד כשחצי מהכנסת מחוברת בדרכים אלו או אחרות להון – דווקא תאפשר למנהיגים לתפקד מבלי לחשוש לניגודי עניינים. העובדה שאלו כבר על השולחן במקום בכספת אף תעתיק את מרבית האחריות לשמירה על טוהר המידות לציבור. אנחנו נדע בדיוק את מי בחרנו, מה הוא עושה בתפקיד, ובאמת- למען מי.

בד בבד פוליטיקאי שקשריו ידועים ופומביים ובאמת מעוניין בקידום האינטרס הציבורי כנראה  יקפיד שבעתיים שלא לגזור קופונים צרים לאותם מקורבים שהקשרים עימם יהפכו לפומביים. אותו ח״כ ירוויח מכך גם בעצמו: מקורביו יבינו את הכללים החדשים ולא יוכלו לבוא אליו בטענות.

והכי חשוב: השקיפות תסייע בניקוי המירוץ לכנסת: המצב הנוכחי קורץ לאנשים שחושבים בעיקר על עצמם. הרי בסופו של דבר מי ירוץ לעבודה עם תנאים חלומיים ואפס דין וחשבון – כאלו שרוצים לעזור למדינה או כאלו שרוצים לעשות קופה?

הלוביסטים, הטיסות המפנקות ו״ביטחון המדינה״ – כך רצחו את חוק הפרוות

בשתי הקדנציות האחרונות נמנעה הכנסת שוב ושוב מלאשר הצעות חוק לאיסור סחר בפרוות, אף שנהנו מרוב מוצק וזכו לאישור מוקדם של הממשלה. תחקיר שלנו יחד עם טל מיכאל ששודר במבט שני אמש חשף את האינטרסים הזרים שהניעו את כנסת ישראל להתנגד לבסוף לחוק. הסרט מראה בדיוק מה קורה מאחורי הקלעים שאין שקיפות, וגם למה השקיפות הנוכחית היא בדיחה. המשך קריאה…