עדיין מתלבטים למי להצביע? הכתבה הזו יכולה לעזור לכם להחליט

אספנו שלל נתונים על העשייה של כל המפלגות בכנסת ה-20 בשביל לעזור לכם בהחלטה בקלפי: באיזו מפלגה תמצאו את ייצוג הנשים הראוי ביותר? כיצד הסיעות הצביעו על חוקי שקיפות? כמה טסו לחו"ל על חשבון ימי מליאה? שישה מדדים לקראת ההצבעה בבחירות

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר.

| יעל פינקלשטיין |

לפי שמצביעים, חשוב לבדוק מה באמת עשו נבחרי הציבור עבורנו בכנסת היוצאת. פה אנחנו באים לעזרתכתם! בהתבסס על המדדים השונים של שקוף לבדיקת עבודת הכנסת, ועוד שורה של נתונים שאספנו, אנחנו מציגים לכם היום סיכום של העשייה של המפלגות בכנסת ה-20, בשישה תחומים: כמות הצבעות במליאה, שוויון מגדרי ברשימה, טיסות לחו"ל על חשבון ימי מליאה, הצבעה על חוקי שקיפות, מספר המועמדים נגדם מתנהלות חקירות פליליות ודמוקרטיה מפלגתית.

ראו את הביצועים של המפלגות השונות

עדיין לא החלטתם/ן במי לבחור? נסו את משחק הבחירות שלנו: "מי הח"כ שלי?", בו ניתן לבדוק מי מהמועמדים לכנסת דומה לך ביותר.

הסבר כללי על המתודולוגיה של המדדים

בכל מפלגה ישנם מועמדים/ות חדשים שלא כיהנו בכנסת היוצאת ולכן אין דרך להעריך את פועלם. בחלק מהמפלגות, כמו זהות וגשר, רוב מוחלט של המועמדים והמועמדות חדשים, ולכן לא התאפשר לכלול אותן בניתוח הנתונים. מפלגות אחרות השתנו מאוד: רבים מחברי סיעת "המחנה הציוני", למשל, לא מתמודדים בבחירות הקרובות (בעקבות הפיצול של מפלגת "העבודה" ו"התנועה" ופרישת חלק נכבד מחבריה). "יש עתיד" התמזגה עם חוסן לישראל ותל"ם ליצירת "כחול לבן", וחברי "הבית היהודי" התפצלו כך שחלקם ב"הימין החדש" וחלקם ב"איחוד מפלגות הימין".

מכיוון שהנתונים הקיימים נכונים לגבי הפעילות חברי הכנסת ה-20, הציון שניתן לכל מפלגה מבוסס רק על המועמדים והמועמדות שכיהנו בכנסת היוצאת – וגם מתמודדים שוב. כך למשל הציון שניתן ל"כחול לבן", מבוסס אך ורק על פעילות חברי סיעת יש עתיד שחברים ברשימה.

אמנם לא ניתן לדעת בוודאות כיצד יפעלו חברי רשימה חדשה ביחס לחברי הכנסת הוותיקים, אך ניתוח פעילותה של מפלגה מסוימת יכול לעזור לנו לנסות ולשער איך תפעל המפלגה גם בעתיד – ולהבין מה באמת עשו בשבילנו חבריה בארבע השנים האחרונות.

איך חישבנו מקומות ריאליים? התבססנו על הממוצע במרכז הסקרים של הארץ (שמסכם סקרים מכל כלי התקשורת), נכון לתאריך 1/4/2019. בעבור כל מפלגה חישבנו את מספר המנדטים בממוצע הסקרים, והוספנו 20% – לעיתים מדובר במקום נוסף אחד (במפלגות הקטנות) ולעיתים מדובר בתוספת של עד שישה מקומות (במפלגות הגדולות).