החוק שפיספסתם: כך סידרו לעצמם הנדל והאוזר 6 מיליון שקלים

הח"כים שנבחרו על תקן שומרי הסף של הדמוקרטיה תפרו לעצמם חוק כדי שסיעתם לא תאבד 6 מיליון שקלים. התרגיל: תיקון רטרואקטיבי לחוק שמטיל סנקציות על ח"כים שפרשו מסיעתם

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר.

| תומר אביטל |

אולי פספסתם בבלגן הפוליטי את הסיפור הבא: יועז הנדל וצביקה האוזר יקבלו מתנה בשווי שישה מיליון שקלים מהכיס שלכם. נכון, זה נשמע מורכב. אבל על זה בדיוק הם בונים. אז הנה הסיפור שחברי הכנסת הנדל והאוזר מקווים שהוא מורכב מדי, ולכן אף אחד לא יתעניין בו.

 רגע, זה לא מה שבחרנו בקלפי

שיטת הבחירות בישראל היא מפלגתית. כלומר אנחנו לא בוחרים ח"כים אלא משלשלים בקלפי פתק למפלגה, ומקווים שהיא וחבריה יישארו נאמנים למה שהם הבטיחו לנו לפני הבחירות.

בסופו של יום כל ח"כ יכול לקדם מהלכים כאוות נפשו, ולהצביע כפי שחפץ ליבו וקובע מצפונו. וזה מעולה. זה מאפשר עצמאות פרלמנטרית חשובה. לעומת זאת, אם ח"כ רוצה לקדם מהלך גדול של התפצלות ממפלגתם זה עלול לערער את יציבות בית המחוקקים ולפגוע באמון הבוחרים.

אז כדי לאזן בין הצורך לעצמאות פעולה לבין השיטה המפלגתית – נקבעו סנקציות לח"כים "מורדים". חברי כנסת יכולים להתפצל מהמפלגה בה רצו, אך כעונש על "גניבת קולות", המפוצלים לא יזכו לקבל בשנתיים הראשונות, כספי מימון מפלגות.

מעטפות כפולות קולות פתק

התפצלות ממפלגה לאחר הבחירות מערערת את אמון הבוחרים (צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90)

אל תירדמו כי בדיוק הגענו לקטע החשוב: כל סיעה זכאית לקבל מהמדינה עשרות אלפי שקלים בחודש עבור כל ח"כ מכהן. הכסף הזה אמור לממן את המנגנון המפלגתי ואת התעמולה לקראת הבחירות הבאות. הנדל והאוזר היו זכאים, אם לא היו מתפצלים מסיעתם, לקבל יחד מיליוני שקלים בשנה.

אך המחוקקים החליטו בעבר למנוע מח"כים שפורשים מסיעתם את התקציב הזה לשנתיים. הסנקציה ההגיונית הזו אמורה לגרום להם לחשוב פעמיים לפני שיעשו מהלך כה קיצוני ויתפצלו מהמפלגה שבזכותה נכנסו לכנסת. 

אלא שהנדל והאוזר, שכידוע התפצלו מתל"ם של משה (בוגי) יעלון, לא אוהבים את החוק הקיים. הרי הוא מפריד מהם תקציב של שישה מיליון שקל. העיתונאי חיים לוינסון חשף שהם ביקשו לתקן את החוק – באופן רטרואקטיבי וספציפי עבורם. השניים רוצים שלא תהיה שום סנקציה כלכלית על התפצלות, גם אחורה.

ממש במקרה: החקיקה עלתה בצמוד להסכם הקואליציוני

הליכוד וכחול לבן הסכימו לדרישתם (אחרי הכל, זה לא מהכיס של גנץ או נתניהו, אלא משלך). אלא שאז התעוררה בעיה: אסור לכלול תמורה כספית עבור הצטרפות לקואליציה. זה הרי משול לשוחד.

לכן ביטול העונש הזה לא נמצא בהסכם הקואליציוני. אבל אל תמהרו לפתוח שמפניות. ממש "במקרה", בצמוד לחקיקה שתאפשר את הקמת הממשלה עלה גם החוק שמאפשר להנדל והאוזר לקבל את המימון הזה, והוא אושר ביום חמישי.

בני גנץ ובנימין נתניהו חותמים על ההסכם הקואליציוני. החוק של האוזר והנדל לא נכלל בו, אבל חוקק בצמוד

האוזר והנדל טענו שהם בסך הכל רצו לתקן את האפליה הקיימת ולהשתוות לשאר הסיעות. זו היתממות. הפגיעה במימון המפוצלים נולדה כאמצעי לגיטימי לעכב ח"כים מפיצולים ואיחודים חפוזים, שמשנים הלכה למעשה את תוצאות הבחירות. ואגב, לרשות הח"כים המפוצלים עומד גם ככה תקציב של "קשר עם הציבור" שעומד על כ-200 אלף שקל בשנה והוא לא נפגע.

לבסוף, אם השניים באמת חושבים שהמצב עקום – שיתקנו אותו קדימה. אלא שהם העדיפו חוק רטרואקטיבי שתפור ספציפית לחליפות שלהם בהליך חקיקת בזק. הם בעצם קידמו מהלך עקום, ואז דאגו לעקם בדיעבד את הסרגל. 

אזמ"ע (איך זה משפיע עליך?): החוק שהשניים חוקקו גורם לכך שהקול שלך בקלפי יהיה שווה פחות. ח"כים יוכלו לצפצף על המסגרת המפלגתית באמצעותה נבחרו ביתר קלות. 

מעש"י (מה לעשות כדי לתקן?): הכנסת חייבת לבטל את התיקון השערורייתי הזה. במקביל, יש להפיץ את המידע בכיכר העיר כדי שהציבור ידע על המהלך הבעייתי שהנדל והאוזר קידמו, בחסות ממשלת נתניהו וגנץ. 

שתפו את הכתבה
10 תגובות
 1. יהודי אזרח בישראל
  יהודי אזרח בישראל אומר:

  האוזר היה מזכיר הממשלה של ביבי. המדל עבד בלשכתו של ביבי. כמו בנט ושקד הם למדו מהמאסטר את כל הטריקים והשטיקים תוך גלגול עיניים: אני?! מה פתאום! אני ערכי! את הנדל המתיפיף אני לא סובל. הוא טפלון שעוד לא עשה כלום. אבל לזמבר את המערכת כבר למד.בושה!

  הגב
 2. ניומאצי
  ניומאצי אומר:

  בגלל זה קראתי אתמאל כתבה שריצים לבטל קיצבת זיקנה כך יממנו את הגנבים והמושחתים צריך להפוך את הממשלה הזו

  הגב
 3. פרטוש
  פרטוש אומר:

  איך שביבי והחלון ברחו מהמליאה בהצעת חוק שיוויון שכר הנכים כעת רוצים לבטל קיצבת זיקנה על מנת לממח את הינדל והואזר המושחתיל ביותר במדינה

  הגב
 4. בריך
  בריך אומר:

  אוי ואבוי אם יגעו בקיצבת זיקנה מהיום צריך להתריע לכל בוחר במדינה למעט כנופיית הליכוד לחסל כל מפלגה שתפגע בקיצבכות למיניהם

  הגב
 5. שלומי
  שלומי אומר:

  מה אתם מצפים מעל לשנה אין כנסת והחברים מסדרים להם משכורות ואנחנו שותקים

  הגב
 6. חביב איפרגן
  חביב איפרגן אומר:

  שני טהרנים בזויים.תמיד ידעתי שהם מושחתים.ככל שליכלכו על ראש הממשלה יותר.ידעתי שהם הכי גרועים.ככה זה בטבע.
  יאללה איפה הבגצים של אבירי שילטון החוק.
  אתם מתארים לעצמכם מה היה קורה.אם מישהו מהליכוד או הימין היה עושה תרגיל כזה מסריח

  הגב
 7. שרי
  שרי אומר:

  הנזל וגרטל בוזזים את השאריות מהאניה הטובעת…
  ואין קברניט, רק חבורת פוחזים שבוזזים עוד יותר מכל הבא ליד כאילו שאין מחר לאף אחד, גם לא להם…
  ומכל הערב רב שמתרוצץ הנה והנה על הסיפון אין אף לא אחד שיקח את ההגה לידיים. סוף.

  הגב
 8. אבי
  אבי אומר:

  אני חושב שההסבר יכול להיות יותר מחודד.
  החוק המקורי לא בא "להעניש". הוא פשוט מאוד הגיוני -הציבור בוחר במפלגה ולא בח"כ ואם הח"כ פורש מהמפלגה, לא הגיוני שהוא יקבל את המימון שהמפלגה שלו קיבלה עבור בחירתה, של המפלגה, ע"י הציבור. זה פשוט.

  הגב
 9. תומר
  תומר אומר:

  איזה שטויות. זה לא שקוף אם אתה מוציא דבר מהקשרו. ההקשר היה ההיפרדות של יש עתיד מכחול לבן ולא ההיפרדות, בכל הכבוד, של דרך ארץ.

  הגב

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *