מה יקרה לנו – אם חלילה יקרה משהו לראש הממשלה?

ראש הממשלה נתניהו מסרב למנות לעצמו ממלא מקום, והחוק הקיים לא מחייב אותו לעשות כן. לא נעים לדבר על תרחיש בו הוא יוצא מתפקוד בשעה שהוא עדיין מכהן – אך זה מסוכן לכולנו / טור דעה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר.

| תומר אביטל / דעה |

אני רוצה להתייחס למשהו לא נעים, אפילו לא נעים בכלל: מה יקרה למדינת ישראל אם חס וחלילה רה"מ בנימין נתניהו ייצא מתפקוד בשעה שהוא עדיין מכהן?

קודם כל אבהיר: זה תסריט שנייחל שלא יקרה לעולם. אבל זה יהיה גם לא אחראי להתעלם מתרחיש שכזה: רק לאחרונה התגלה, למשל, שנתניהו נפגש עם אלוף בצה"ל שלאחר מכן נכנס לבידוד מחשש שנדבק בקורונה מה גם, נתניהו כבר איננו אותו לוחם צעיר בסיירת מטכ"ל – הוא בן 70, ועבר ניתוחים בהרדמה מלאה. בנוסף, שלל פוליטיקאים לוטשים עיניים לכסאו, ולא מתכוונים לוותר בקלות על אופציית הירושה אם חלון ייפתח.

אז למרות שלא נעים לדבר על זה, בדמוקרטיה תקינה צריך להיות ברור לכל מה מתרחש בתסריט בו מנהיג פתאום מפסיק לתפקד, במיוחד כשברקע מתרחש משבר חסר תקדים.

בארצות הברית למשל, סדר הירושה של הנשיא מעוגן בחוקה (ונקרא Line of Succession). אם הנשיא לא יכול לתפקד – זה עובר לסגנו, ואז ליו"ר בית הנבחרים, ומשם לנשיא של הסנאט ואז למזכיר המדינה וכן הלאה. הכל כדי למנוע תוהו ובוהו. בצרפת אם הנשיא נפטר, מתפטר או מוזז מתפקידו עקב בעיות בריאות – מחליף אותו נשיא הסנאט. זה כבר קרה פעמיים.

בנימין נתניהו

בישראל? 

החוק מאפשר לרה"מ למנות ממלא מקום לתפקידו, אך לא מחייב אותו בזה. מה קורה אם רה"מ בוחר להשאיר את משרת מ"מ פנויה? אז הממשלה ברגע האמת תצטרך להתכנס ולהחליט על מינוי ח"כ מסוים בעצמה.

וזה בדיוק מה שצפוי לקרות אם לא עלינו נתניהו לפתע ייצא מתפקוד. נתניהו מסרב למנות ממלא מקום מזה 13 שנה (גם בקדנציה בשנות התשעים, וגם בכל הקדנציות בעשור האחרון).

אזמ"ע (איך זה משפיע עליך?)

אם נתניהו חס וחלילה ייצא מתפקוד, או לפתע ייעלם לקריביים – הרגעים שאחריו יהיו בלגן היסטרי.

 1. האם שרי הליכוד יתעלו על שיקולי אגו ותוך דקות יחליטו למי לתת את ההגה? ייתכן שכן, אבל למה להסתכן? מדובר בניהול מדינה, לא במשחק מונופול.
 2. תוסיפו למרק את העובדה שאנחנו רגע אחרי בחירות: הפוליטיקאים תאווי כוח במיוחד, וכבר שנים נלחמים בשקט על אופציית הירושה.
 3. סגנון השלטון של נתניהו ריכוזי ביותר. למעלה מעשור הוא מחזיק בכל המפתחות. אי מינוי מ"מ אומר שלאף שר אין באמת מושג מה קורה פה. אף אחד מהם לא התלמד או נצמד לנתניהו.
 4. לא תהיה שום תקופת חפיפה. יעלה לשלטון אדם מבלי שום תדרוך.

מעש"י (מה עושים כדי שיתוקן?)

כמה שלא נעים לדבר על הנושא, אין ברירה אלא לדבר עליו וחייבים לתקן את החוק – כך שמינוי מ"מ לא יהיה המלצה, אלא חובה. לא משנה אם נתניהו יישאר בשלטון – או שגנץ (או מישהו אחר) יחליף אותו. חייבים לשנות את החוק. זה גדול יותר מסדנת ויפאסנה (כפי שהמלצתי לשניהם לצאת אליה בעבר). זה מהלך מחויב המציאות.

אזכיר: שניים מחמשת ראשי הממשלה האחרונים בישראל יצאו מתפקוד במהלך כהונתם. יצחק רבין ז"ל נרצח (שמעון פרס הושבע מיד כמחליפו, כי לאיש לא היה ספק שהוא מספר 2). כשאריק שרון ז"ל נפל לתרדמת, אהוד אולמרט נכנס לנעליו מיד – כי הוא הוגדר מראש כמ"מ. אולמרט גם מינה מ"מ בעצמו – ציפי לבני.

אהוד אולמרט – כיהן כממלא מקום

אין כאמור חובה ‏‎‎חוקית למנות מ"מ (ולדעתי חייבים לתקן זאת בבהילות), ואני מבין את האינטרס האישי של נתניהו. הוא חושש להצמיח יורש. הוא מעדיף כנראה לחיות ב"מדינת הגמדים" בה קשה למתחריו להציב חלופה. אך, לטעמי, מנהיג שאדיש לעתיד עמו, ומבחינתו שיתחולל כאוס ביום שאחריו – איננו מנהיג.
לא משנה מי ינהיג בעתיד את ישראל – צריך להיות לו ממלא מקום קבוע.
**
נתניהו – אף אדם לא גדול יותר מהציבור כולו, והמדינה לא צריכה להיות תלויה כולה באיש אחד. תמנה ממלא מקום.

שתפו את הכתבה
4 תגובות
 1. ניר
  ניר אומר:

  כרגיל , הבחנות נכונות , אבל העם ונבחריו אדישים.
  מבאס (בנוסף לכל התהפוכות הפוליטיות האחרונות)

  הגב

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *