ראש מועצת גבעת זאב, יוסי אברהמי, קבע שאסור לצלם את ישיבות המועצה. למה? ככה

ראש מועצת גבעת זאב, יוסי אברהמי, העביר החלטה כי אסור לצלם את ישיבות המועצה. בינתיים, הפרוטוקולים לא נאמנים למה שהתרחש שם בפועל, והתושבים לא יכולים לדעת מה באמת התרחש בישיבות. הגיעה השעה שהמחוקק או בית המשפט יכריעו בנושא

| עידן בנימין |

"אני מעלה להצבעה את איסור צילום ישיבות המועצה" – כך פתח יוסי אברהמי את ישיבת מועצת גבעת זאב האחרונה. ההחלטה התקבלה והמצלמה כובתה. אברהמי העלה את העניין להצבעה לאחר תביעה של האופוזיציה לאפשר צילום של הישיבות. בנוסף, הציג אברהמי חוות דעת משפטית, הקובעת כי זכותו לאסור צילום של הישיבות אם ירצה, וזה אכן מה שקרה.

משפטים שמופיעים בפרוטוקול אך לא בהקלטה

בחודש שעבר, ביקש אחד מחברי מועצת גבעת זאב, אמיר רחמני, לצלם את הישיבה. ראש המועצה, יוסי אברהמי, פתח את הישיבה ואז החל ויכוח בינו לבין רחמני, על צילום הישיבה. מאחר ולא יכלו להגיע להסכמה, אברהמי הפסיק  את הישיבה לאחר שלוש דקות בלבד. בהקלטה לא רשמית שהגיעה לידי "שקוף", ניתן ללמוד על מה שהתרחש בישיבה. מהפרוטוקול – לא בדיוק.

הפרוטוקול מהישיבה המדוברת מציג את רוח הדברים שנאמרו, אך אלו לא נאמנים למקור: לדוגמא, אברהמי כינה את חבר המועצה אמיר רחמני כמה פעמים 'בריון' במהלך הישיבה, מה שלא מופיע כלל בפרוטוקול. בנוסף, בפרוטוקול אף נכתב שאמיר רחמני אמר שחוות הדעת המשפטית "לא מעניינת אותנו", מה שלא נאמר בפועל על פי ההקלטה. 

בנוסף, בפרוטוקול נכתב כי חגי חיות, היועץ המשפטי של העירייה, אמר את המשפט: "כפי שראש המועצה אמר, ד"ר יחיאל וינרוט, היועמ"ש הוציא חוות דעת, שלא מתירה את ההסרטה בהתאם לסירוב ראש הראשות, אשר מוקנית לו הסמכות לנהל את הישיבה, למיטב ידיעתי חוות דעת זו נשלחה אליכם".

בהקלטה, לה האזנו מספר פעמים, לא מופיע המשפט הזה שנאמר כביכול על ידי היועץ המשפטי חיות. 

פרוטקול הישיבה:

 

אברהם בלדי, חבר המועצה, מספר שמדובר בבעיה מוכרת. "הפרוטוקולים של המועצה אינם משקפים פעמים רבות את הדיונים שנערכו ואת הדברים שנאמרו. לא פעם אנו חשים כי 'יד נעלמה' מצטטת באופן שגוי או מכוון את דברינו, ובמקביל אמירות שונות של ראש המועצה עוברות 'הלבנה' מסתורית באופן מחמיא מאוד."

הוא מוסיף: "יש רק פתרון אחד: צילום של ישיבות המועצה, שימנע את בזבוז המשאבים הכרוך במעבר על שעות של הקלטות וסילוף המציאות כהוויתה". 

על השאלה מדוע ההתעקשות לצלם את הישיבות, השיב בלדי: "על בשרנו למדנו כי 'אור השמש הוא חומר החיטוי הטוב ביותר' ואין תחליף לשקיפות אמיתית ופומביות של הישיבות לטובת התושבים".

חוות דעת משפטית – ראש המועצה יכול להחליט שלא לצלם אותה

חוות הדעת המשפטית מטעם ראש המועצה, עליה נסמך אברהמי, קובעת כי מה שנקבע בחוק היא רק החובה לתעד את הישיבות על ידי פרוטוקול, ואין חובה לצלם או להקליט. מצד שני, אין בחוות הדעת הסבר גם מדוע לא לעשות זאת. 

 

מדן ועד אילת – סוגיית פומביות הישיבות נותרה לפרשנות רחבה 

בפקודת העיריות, נכתב כי על ישיבות המועצה להיות פומביות. מה זה פומביות? שאלה מצויינת, שלכל אחד יש עליה תשובה אחרת. לפני כשנתיים, ראש עיריית ירושלים ניר ברקת קבע שלכלל התושבים אסור להיכנס לישיבות לאחר שהפריעו כמה פעמים – אך הישיבה צולמה ושודרה בשידור חי. 

מנגד, בקריית אתא מקליטים את הישיבות, שבקושי שומעים, אך אסור לצלם אותן, ונתקלנו גם במקרה שאדם שניסה לצלם הוצא מהחדר. 

בגבעת זאב, כאמור, אסור לצלם ואין הקלטות רשמיות של הישיבה. 

החוק לא ברור ולכן המציאות שופעת פרשנויות ומניפולציות.

אזמ"ע: אם הפרוטוקולים לא משקפים את המציאות, אין הקלטות ואין צילום רשמי, איך ניתן לדעת מי היה בחדר ומה באמת קרה? לעיתים, ההתנהלות של מה מתרחש בחדר חשובה לא פחות ממה שנאמר לפרוטוקול. (לדוגמא, התנהלותו של סגן השר לשעבר, ירון מזוז, בישיבת מועצת העיר קריית ביאליק – בה הסתובב בחדר והפריע למהלך הישיבה):

בנוסף, אם חלילה תתגלה פרשת שחיתות ברשות והמשטרה תחפש את תהליך קבלת ההחלטות במועצה, היא תתקשה להבין מה באמת קרה שם – ומי אמר מה. יתרה מכך, התושבים עצמם לא יכולים לדעת מה באמת קרה בישיבה ואיך החליטו על מה שנוגע לחיי היום-יום שלהם. 

מעש"י: הכנסת, כשתתעורר, חייבת לעשות סדר בכל הנוגע לפומביות דיוני המועצה וניהול פרוטוקולים באופן שישקף נאמנה את המציאות. 

פנינו למועצת גבעת זאת בשאלות על מהימנות הפרוטוקולים ומדוע הם מסרבים לצילום הישיבות, אך אלו סירבו להגיב.   

שתפו את הכתבה
6 תגובות
 1. ישראל יוסף
  ישראל יוסף אומר:

  הפתרון היחיד זה לעתור לבית המשפט שיחליט אחת ולתמיד שבמאה ה21 צילום ישיבות מועצה לאינטרנט צריך להיות הסטנדרט

  הגב
 2. דרורה
  דרורה אומר:

  ראש העיר הנוכחי שזוכר לדאוג לישוב רק בסמיכות לבחירות, יכניס מצלמות (שללא ספק מצב שהיה תורם אמון)רק במקרה שהחוק היה מתיר זאת. וכדאי לפנות לערכאות לשינוי המצב. לדעתי הוא לעולם לא יתיר "בקורת" כשהוא יכול לא

  הגב
 3. בני
  בני אומר:

  מישהו עדיין מחפש צדק/יושר/הגינות אצל מתנחלים/חרדים?

  הגב
 4. עחרם זהבי
  עחרם זהבי אומר:

  החלטה בלתי חוקית לחלוטין. אין חובה להקליט אבל יש זכות לכל מי שרוצה. מעוגן בפסק דין של בג"צ !!

  הגב
 5. עמרם זהבי הדר-עם
  עמרם זהבי הדר-עם אומר:

  יש לי פתרון מאוד פשוט בשבילכם שעשיתי אותו במושב הדר-עם, שם הוועד המקומי זייף פרוטוקולים. אתה נכנס כתושב משקיף לחדר, מפעיל צילום והקלטה ממצלמת גוף או מהטלפון, ואפילו יכול לשדר ישירות לפייסבוק. איש לא יכול למנוע זאת ממך – על פי החוק והבג"צ !!. כלומר לאיש אין זכות למנוע ממך לצלם ולהקליט. אם אתה יושב בשקט ולא מוציא מילה, אי אפשר גם להוציא אותך מהחדר. המופרעים אצלנו הזמינו ניידת, אבל השוטרים יודעים שהם אינם יכולים להוציא אותך מהחדר. אם היו"ר נועל את הישיבה, אסור לו לכנס ישיבה נוספת ללא הודעה של יומיים מראש, ואסור לו לכנס את הישיבה כסגורה לקהל. תפעלו כמוני ותראו שתוך זמן קצר הם בעצמם יחליטו על שידור הישיבה !!! רוצים עוד עצות – תתקשרו.

  הגב

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *