ראש ממשלה לא בוחרים בקלפי – למרות מה שנתניהו חושב

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר.

|תומר אביטל, עידן בנימין|

"למעלה ממיליון איש הצביעו עבורי באופן ישיר לראשות הממשלה בפתק מחל שעליו כתוב: הליכוד בהנהגת בנימין נתניהו לראשות הממשלה", כך צייץ בנימין נתניהו בטוויטר. העניין שראש ממשלה לא בוחרים בקלפי. הפעם ב#טרחנות_לשבת, חוזרים למגה-טרחנות שהפכה לטיעון לגיטימי למועמד לראשות הממשלה.

טרחנות? רה"מ חושב אחרת

לפני הבחירות האחרונות פרסמנו כאן את העובדה המגה-טרחנית, שבמפלגת הליכוד כתבו על פתק הקלפי: "מחל – בהנהגת בנימין נתניהו לראשות הממשלה" – בשתי מערכות הבחירות האחרונות.

אלא שראש ממשלה לא בוחרים בקלפי. עצוב שצריך להזכיר זאת, אך שיטת הבחירות בישראל היא כזו: האזרחים בוחרים במפלגות בלבד. לאחר מכן, המפלגות ממליצות על ח"כ שלדעתם מתאים ביותר להרכיב ממשלה. אם אותו ח"כ אכן מצליח להרכיב ממשלה, הוא יהיה גם זה שיעמוד בראשה. 

כשמגיע בוחר מתלבט לקלפי – כזה שלא בהכרח מכיר את החוק היבש ואת הפרטים בהליך הרכבת הקואליציה, ונתקל בפתק עליו כתוב "לראשות הממשלה" – זה בעייתי במיוחד. זה עשוי לחזק את אמונתו כי הוא מצביע עכשיו לראש ממשלה – אף שהוא בוחר ברשימה עתירת מועמדים – שלכל אחד מהם תהיה השפעה עצומה על חייו. 

מאחר ומצאנו את הפתק מוליך שולל  – פנינו כבר באוגוסט לוועדת הבחירות. בוועדה הודיעו לנו שרשימה יכולה לבחור בכל כינוי ש"איננו מטעה. כדי להגדיר פתק זה כמטעה – יש להגיש עתירה לוועדת הבחירות". מאחר ועתירות אינן ליבת העיסוק שלנו (וגם חשבנו, אולי בתמימות מסוימת, שזה מגה-טרחני) החלטנו שלא להגיש עתירה, והסתפקנו בהצפת הבעיה. 

אבל עכשיו נראה שזה כבר הפך לטיעון רשמי של מועמד לראשות הממשלה: נתניהו משתמש בפתק כדי לקבוע שהוא-הוא המועמד הלגיטמי היחיד בליכוד. 

בשורה התחתונה: 

  1. כפי שטענו אז, שינויים קטנים וטרחניים עלולים לעצב נורמות דמוקרטיות ופוליטיות. 
  2. מדהים עד כמה מה שאנו מגדירים כ'טרחנות' בסוף עשוי לשמש כטיעון בחלונות הגבוהים ביותר.
  3. נזכיר – רה"מ לא בוחרים בקלפי! מפלגה כן.

שתפו את הכתבה
1 תגובה
  1. בוחר ביבי
    בוחר ביבי אומר:

    אשכרה בנאדם ישב וכתב מאמר שלם על כך שהוא לא אוהב את מה שכתוב על הפתק? אז אל תצביע לו! אני הצבעתי לביבי ותאמין לי אני מספיק חכם לדעת בדיוק למי אני מצביע על אף האובססיה והיומרנות הפטרונית שלכם.. חפשו לכם חיים..

    הגב

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *