המשרד להגנת הסביבה עבר לשימוש בכלים רב פעמיים בלבד

עברנו על טבלת ההתקשרויות של המשרד להגנת הסביבה וגילינו מהלך ראוי: במשרד יזמו הפסקה מוחלטת של שימוש בכלים חד פעמיים, ועברו לכלים רב פעמיים ששומרים על הסביבה ועל האוקיינוסים מזיהום מיותר. מי יהיה המשרד הבא לאמץ את המדיניות?

| יעל פינקלשטיין |

פלסטיק חד פעמי משמש אותנו לדקות ספורות או אפילו לכמה שניות – אבל נשאר באדמה ובים למאות שנים. אנחנו מוצפים בפלסטיק: בכל שנה נזרקים לים כשמונה מיליון טון פלסטיק (הנה אתר המראה איך מספר הטונות עולה בכל רגע), ולפי הארגון הסביבתי "צלול", בישראל נעשה שימוש בכ-4.5 מיליארד כלים חד פעמיים בכל שנה.

כל יוזמה שמצמצמת שימוש בפלסטיק חד פעמי מבורכת ותורמת לשמירה על כדור הארץ. לכן שמחנו במיוחד כשסרקנו את טבלאות הרכישות של המשרד להגנת הסביבה ומצאנו שני סעיפים יוצאי דופן ממרץ 2019: "כוסות רב פעמיות" ו-"כפיות רב פעמיות".

"קוראים ליתר משרדי הממשלה להפסיק לרכוש כלים חד פעמיים"

מקריאת ההתקשרויות ראינו שבין השנים 2016 ו-2018 קנה המשרד כלים חד פעמיים בכל שנה, חלקם הוגדרו כ"מתכלים", אבל רובם לא. השנה חל שינוי חיובי, כשנעלמו הכלים החד פעמיים מהטבלה והוחלפו בכלים רב פעמיים – במחיר נמוך הרבה יותר (לכיס שלנו וגם לכדור הארץ).

שאלנו את המשרד להגנת הסביבה אם מדובר בשינוי מדיניות, וקיבלנו תשובה משמחת – מעתה והלאה יעשה שימוש בכלים רב פעמיים בלבד! 

בתשובה המלאה נכתב כך:

"המשרד להגנת הסביבה מוביל את מהפכת צמצום השימוש במוצרי פלסטיק מזהמים בישראל, ובמסגרת זו החליטו השר להגנת הסביבה ומנכ"ל על הפסקת השימוש בכלים חד-פעמיים במשרד.
עם המעבר למשרדים החדשים בירושלים, הפסיק סופית המשרד לרכוש ולהשתמש בכלים חד-פעמיים. המשרד רכש לשימוש העובדים ואורחי המשרד כוסות זכוכית וכלים רב-פעמיים, ומעתה לא יירכשו עוד כלים חד-פעמיים.
המשרד קורא גם ליתר משרדי ומוסדות הממשלה כמו גם לחברות במגזר הפרטי להפסיק לרכוש כלים חד-פעמיים, ומעודד את הציבור הרחב לצמצם את השימוש בכלי פלסטיק אלה, שמהווים את מקור הלכלוך הגדול ביותר בשטחים הפתוחים, בפארקים ובחופי הים".

נכון, עבודת המשרד להגנת הסביבה היא כמובן הגנה על הסביבה, ורק הגיוני שיפעל כך. אבל בכל זאת מדובר בגוף עם לא מעט עובדים, אירועים וישיבות, ובמשרד ממשלתי שמקדם מהלך פורץ דרך – ולכן משמח אותנו מאוד לפרגן. 

הצעד שלקחו במשרד להגנת הסביבה מראה שהדבר אפשרי ותלוי החלטה בלבד, ולכן השאלה כעת היא מתי שאר המשרדים יאמצו מדיניות דומה ויצמצמו ככל הניתן את השימוש בכלים חד פעמיים שמזהמים את הסביבה?

בינתיים תוכלו להיכנס לפוסט שפרסמנו בסרגל, עמוד הפרגונים שלנו למהלכים ראויים, לעשות לייק, להגיב ולשתף, ובכך לתרום לעידוד מהלכים חיוביים כמו זה.

שתפו את הכתבה
0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *