כך ייראה החודש הראשון שלי כראש הממשלה – עידן בנימין

לכבוד ראש השנה, צוות "שקוף" מפנטז על החודש הראשון בראשות ממשלת ישראל

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר.

| עידן בנימין, כתב "שקוף", ירושלים |

כמות הפעמים שתפסתי את הראש במסדרונות הכנסת ושאלתי, לפעמים בקול, "מה לכל הרוחות אתם עושים?!" היא עצומה. בשנתיים האחרונות הייתי עד לאין ספור מהלכים שהטיבו עם קבוצות קיצון, עם בעלי אינטרסים צרים ואפילו לחוקים שהטיבו עם חשבון הבנק של אדם אחד. 

אחת הסיבות המרכזיות לכך היא שכשאנשים מגיעים לעמדות כוח הם נוטים לשכוח איך נראים חיי היום יום של אלו ששלחו אותם לשם. בדרך הם גם מתרגלים להסביר למה הם תמיד צודקים, מקיפים את עצמם באנשים שעוזרים להם בכך ושוכחים איך זה להודות בטעות. בחודש הראשון שלי בתפקיד רה"מ הייתי מעגן בחקיקה חוקי אופוזיציה, ממנה פרקליטי שטן וכמובן מקדם חוקי שקיפות. החודש הראשון שלי על הכסא יעסוק בעיקר ביום שאני כבר לא אשב עליו.    

  1. הייתי ממנה שני יועצים (פרקליטי שטן) שתמיד יסבירו לי למה אני טועה. פוליטיקאים נוהגים להקיף את עצמם ביועצים שמפרגנים ומעודדים. לכן אמנה שני אנשי אמון שהתפקיד שלהם בדיוק הפוך – להסביר לי למה אני טועה, ועל ידי כך, בתקווה, לשפר את תהליך קבלת ההחלטות. תפקידם יהיה לשבת בהתייעצויות פנימיות, טרם יציאת הרעיון לאוויר העולם ואז לאתר טיעוני נגד ולהשמיע אותם.  
  2. נוטע עץ פרי בחצר משרד רה"מ – כזה שמניב פירות רק לאחר שלוש שנים, על מנת שיזכיר לי יום יום מהי תוחלת החיים של פוליטיקאי. הייתי מגביל כהונה של רה"מ ושל ראשי הערים לשתי קדנציות: על מנת שדמוקרטיה תתפקד בצורה תקינה היא זקוקה תמיד לדם חדש וכל דור חייב וזכאי לקחת אחריות ולהעמיד נבחרי ציבור משלו, אבל קודם הדור הקודם חייב לפנות לו דרך.
  3. מעגן בחקיקה ממשלת צללים, בה האופוזיציה מקבלת כלים לבקר את השלטון ולהציע חלופות מדיניות רלוונטיות. הייתי אף דואג שלאופיזיציה תהיה לשכה בכל משרד, עם גישה לכל החומר שאותו משרד אמון עליו. 
  4. הייתי משנה את עבודת ועדה השרים לענייני חקיקה וקובע את מיקומה לפני ההצבעה בקריאה הראשונה בכנסת. כיום, ועדת השרים מעורבת בכל תהליכי החקיקה עוד בטרם עלו החוקים לקריאה טרומית,כך שחברי הכנסת מהאופוזיציה ואף מהקואליציה אינם יכולים להשמיע את עמדתם. שינוי סדר התהליך יאלץ את חברי הכנסת לחשוב לעומק לפני שהם מציעים חוק, ובמקביל לעבוד על  קידומו מול הח"כים האחרים והממשלה.

5.שעת אזרחים שבועית – הייתי קובע שעה בלו"ז השבועי שלי למפגש עם אזרחים. שעה בה כל אזרח במדינת ישראל יודע שיש לו הזדמנות שווה לפגוש את רה"מ שלו ולהשמיע את דבריו. מאחר ומצידי המלאכה תהיה בעיקר הקשבה, כמות האנשים תהיה מוגבלת ל-10 במפגש. כלל הציבור יוכל להירשם למאגר שיגריל מדי שבוע שמות לשבוע הבא. 

6.מעלה מיסים על מוצרים שהייתי מעוניין לצמצם את צריכתם, כמו סוכר, טבק, מוצרים חד פעמיים, דלק מאובנים ועוד. מנגד, הייתי מוריד מס במקומות שהייתי מעוניין לעודד – מזון בריא, תחבורה ציבורית, חוגים ומוצרי ספורט. 

7.הייתי שקוף. הייתי דואג  לפרסם הצהרת הון, הסדר ניגוד עניינים והייתי מעגן בחקיקה עוד שורה של חוקי שקיפות שאנחנו מטרחנים עליהם פה ב'שקוף' באופן קבוע (פרסום יומנים, חיזוק חוק חופש המידע ובכלל דוחף לפרסום כל מידע שאינו פוגע בביטחון המדינה).

שתפו את הכתבה
0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *