מדוע אנו מעסיקים בקיץ רק את ילדי עובדי המדינה?

בכל קיץ כולנו מעסיקים אלפי בנות ובני נוער בעבודות זוטרות וזמניות במשרדי הממשלה השונים. ב-2018, העסקנו כ-2,400 נערים ונערות בעלות של כ-4.7 מיליון שקלים. מה הבעיה? שכל העובדים הזמניים הם ילדי העובדים והעובדות במשרדי הממשלה בלבד

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר.

| אסף נתיב |

"אבקש להודיעכם כי, הנהלת המשרד החליטה גם השנה לאפשר העסקתם ילדי עובדי המשרד במהלך חופשת הקיץ בחודשים יולי ואוגוסט", כך נפתח המייל שנשלח לעובדי משרד התחבורה על ידי מנהלת אגף א' של משאבי אנוש.

האמת? זה נפלא. אנחנו בעד שנערות ונערים יתנסו בעבודה במהלך החופשות. גם אנחנו עמלנו בחופשות השונות. אך במגה טרחנות לשבת ברצוננו לתהות: מדוע שנערה מוכשרת שהוריה *לא* עובדים במגזר הציבורי לא תוכל להגיש מועמדות לתקן שנפתח לבני נוער בחופש הגדול?

כשעסק פרטי מאפשר להורים להעסיק את ילדיהם, העלויות מתגלגלות על המעסיק. זו החלטה של בעלי העסק במאת האחוזים. את השכר במגזר הציבורי, לעומת זאת, כולנו משלמים. בדקנו. ב-2018 העסקנו כ-2,400 נערות ונערים בעלות של 4.7 מיליון שקלים, וזאת כשעובדי המגזר הציבורי כבר מרוויחים יותר מהממוצע במשק.

במסמך שפונה להורים במגזר הציבורי, נכתב: "מטרת העסקת ילדי העובדים הינה מחד סיוע לעובדים במשרד בביצוע מטלות פשוטות מסוגים שונים הנדרשים במשרדנו, ומאידך חשיפת בני הנוער לעבודה במשרדי הממשלה ומתן אפשרות להתרשם וללמוד על הנעשה בסביבת העבודה של הוריהם". למען הסר ספק, נכתב ש"יועסקו אך ורק ילדי עובדי המשרד (לרבות ילדי עובדים שעתיים וסטודנטים) ולא בני משפחה אחרים".

פנינו לנציבות שירות המדינה. היא מסרה בין השאר בתגובה שהמהלך "נועד לסייע לעובדים במתן חלופות לילדיהם בחופשה, ובכך למנוע ריבוי היעדרויות של ההורים מעבודתם – דבר שימנע פגיעה בתפוקת המשרדים בחודשי הקיץ". במילים אחרות, הנציבות טוענת שאנחנו מסבסדים סיוע לעובדי המדינה, בזמן ששאר המועסקים במשק לא יקבלו סיוע שכזה.

נכון, אם המשרות ייפתחו לקהל הרחב – מישהו ייאלץ לסנן את הפניות ולוודא שבני נוער איכותיים יזכו במשרה הזמנית. אלא שכך זה בדיוק אמור להתנהל. מישהו פה רוצה שיתקבלו למגזר הציבורי – המשפיע על כולנו – עובדים מסוימים ללא שום בדיקה ומיון, רק בגלל הקשרים שלהם?

ישנה גם אפשרות נוספת: שילוב המשרות הללו בתכניות התמחות/מנהיגות שונות של תנועות נוער ושנת שירות. עבודה במגזר הציבורי מלאה בערכים נפלאים וניתן לשלב התמחות בחודשי הקיץ בשיתוף מסגרות שונות. הדבר יחסוך את הליך המיון מחד ויפתח את השירות הציבורי לקהל מגוון ורחב יותר.

כתבה זו נכתבה במסגרת פינת #טרחנות_לשבת. נשמח לדעת מה אתן ואתם חושבים בנושא!

*

תגובת נציבות שירות המדינה: יובהר כי כל משרד מעסיק באופן עצמאי את החניכים, בכפוף לתנאי החוזר המצורף. שיקול הדעת על הפעלת או הפסקת הנוהל במשרד או יחידת סמך נתונה לאחראי בכל משרד (סמנכ"ל מינהל ומשאבי אנוש). ה"אחראי" מוסמך לקבוע את מספר המועסקים, הקריטריונים להעסקה, תחומי הפעילות ומועדי החלת הנוהל במהלך חופשת הקיץ וכיו"ב.
האפשרות להעסקת בני נוער בחופשת הקיץ נועדה לסייע לעובדים במשרדי הממשלה בביצוע מטלות פשוטות מסוגים שונים הנדרשים במשרדי הממשלה, בצד חשיפת ילדיהם (מעל גיל 14) לעבודה במשרדי הממשלה ומתן אפשרות להתרשם וללמוד על הנעשה במשרדי הממשלה ובסביבת העבודה של הוריהם. הדבר גם נועד לסייע לעובדים במתן חלופות לילדיהם בחופשה ובכך למנוע ריבוי היעדרויות של ההורים מעבודתם- דבר שימנע פגיעה בתפוקת המשרדים בחודשי הקיץ

שתפו את הכתבה
3 תגובות
 1. יוריק קרמר
  יוריק קרמר אומר:

  נערים שרוצים לעבוד – מוצאים עבודה. אולי במשרדי הממשלה התנאים יותר פשוטים, אולי יותר טובים. אבל ההכרזה כאילו רק בניהם של עובדי ממשלה ימצאו עבודה – פשוט אינה מדוייקת.

  הגב
  • קסאי
   קסאי אומר:

   השאלה אינה תעסוקה לכלל בני הנוער שרוצים לעבוד בחופשת הקיץ
   אלא למה רק "ילדים של" יכולים להתנסות בעבודה בשירות הציבורי בזמן חופשת הקיץ
   פתיחת האופציה הזו רק ל"ילדים של" [ואנו מדברים על נוער שאינם זקוקים להשגחת הורים צמודה בקיץ] היא תחילתם של הפרוטקציה והנפוטיזם עבור אותם צעירים שיודעים שבזכות קשרי הוריהם ולא בזכות יכולותהם או חריצותם הם יזכו בהעדפות למינהן….

 2. איל
  איל אומר:

  כתבה מוצדקת לגמרי – האפשרות צריכה להיפתח בפני כל ילדי ישראל, אשר יוכלו להיבחר לפי מנגנון מיון שקוף

  הגב

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *