בנימין ושרה נתניהו רכשו ביגוד מתקציב הציבור בכחצי מיליון שקל

רה"מ ורעייתו מיצו כל שקל אפשרי מתקציב הייצוג שמסתכם במאות אלפי שקלים. למרות זאת, נתניהו לקח חליפות יוקרה מאיש עסקים

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר.

| תומר אביטל |

ב-2010 דרש מזכיר הממשלה להגדיל את קצבת הביגוד של השרים ל-4,018 שקל בשנה. סעיף שקופל בתוך הדרישה העניק גם תוספת מוגדלת לתקציב הביגוד של ראש הממשלה ורעייתו, לסך של 50 אלף שקל. אחרי הרבה ביורוקרטיה, הגיעה ועדת הכספים לטפל בנושא רק בשבוע האחרון של דצמבר 2010, ואישרה את הגדלת הסכום. מה קרה אז? אטרף שופינג!

בחמישה ימים האחרונים של 2010 הוציאו הזוג נתניהו כ־17 אלף שקל על ביגוד. חשבוניות ביגוד והנעלה של שנת 2010 ננעלו ב־49,734 שקל. מילימטר מהגבול העליון של ההוצאה המותרת.

אבל מה שבאמת מרשים זה מה שקרה מאז: בדקתי את העשור האחרון ומסתבר שמדי שנה מנצל הזוג נתניהו את התקציב עד האגורה האחרונה. כך למשל בשנת 2013, הזוג רכש הופעה ייצוגית ב-53,143 שקל – בדיוק תקרת התקציב לאותה שנה. וכך מדי שנה הם המשיכו להוציא בול את הסכום שעמד לרשותם – מלבד שנה אחת, 2016, אז הם הותירו, שימו לב… 95 אגורות עודף. הסכום לאורך השנים מצטבר לכחצי מיליון שקל. כנראה שראש הממשלה ורעייתו לא אוהבים ללבוש את אותו בגד פעמיים.

איך זה עבד? דמי הייצוג צמודים למדד ועלו מדי שנה – אז כל שנה יכלו הזוג להוציא מעט יותר כסף. והם אכן עשו זאת. מבדיקת "שקוף" עולה כי בשנת 2014 לזוג הוקצה 54,108 שקל להוציא על ביגוד. ואכן, הזוג נתניהו הוציא 54,108 שקל. בדיוק. חלק מהרכישות עמדו על 11 ו-12 אלף שקל.

ההחזרים מראים – חישוב מדוקדק מדי שנה להגיע למלוא ההוצאה

מבדיקת החזר ההוצאות, עולה כי מדי שנה הזוג הקפיד להגיע בדיוק לתקרה. השנה היחידה בה הייתה חריגה מהתקציב היא – 2015. הסכום עמד על 54,002 שקל, והזוג הוציא 30 שקל מעבר לכך (ולא קיבל אותם). אחת הרכישות באותה שנה הסתכמה בלא פחות 27,336 שקל.

בשנת 2016 התקרה עמדה על סך של כ-53,464 שקל מתקציב המדינה. הזוג רכש הופעה ייצוגית ב-  53,463 שקל ו-5 אגורות. לציבור נחסכו 95 אגורות! באחד ממסעות השופינג באותה שנה נקנו בגדים בכ-14 אלף שקל. או בגד יחיד. קשה לדעת – במשרד סירבו לפרט. במשרד רה"מ גם סירבו לחשוף את תאריכי הקבלות, אף שמדובר בכספי ציבור.

בתחילת העשור זה עלה לנו יותר

חשוב לציין, עד 2011 במקביל לקצבת הלבוש, נתניהו הוציא כספים נוספים על הופעה, דרך "תקציב התפעול" של משרד ראש הממשלה. בתקציב זה אין כלל תקרה (כי אף אחד לא תכנן שתקציב תפעול של משרד ראש הממשלה ישמש לאיפור וביגוד). כך ב-2010 הוצאו גם 85 אלף שקל על איפור לרה"מ ו-8750 על עיצוב שיערו של רה"מ.

כתוצאה, באותה שנה מימן הציבור בכמעט 150 אלף שקל את ההופעה של הזוג נתניהו (94 אלף שקל מתקציב התפעול +  49,850 שקל מתקציב דמי הייצוג). מבקר המדינה מתח על כך ביקורת וציין כי הסכום הסופי יצא פי 2.5 ממה שוועדת הכספים קבעה כסכום לדמי ייצוג. בדו"ח, שנכתב ב-2014, מבקר המדינה ביקש ממשרד רה"מ לעשות סדר בדמי הייצוג, והציע לפנות לוועדת הכספים כדי שיהיה פיקוח של הכנסת לנושא.

זה לא קרה. כלומר, ייתכן שמעבר לסכומים שפורטו כאן, כסף נוסף הופנה לייצוג מתוך תקציב רה"מ.

ואם זה לא די, אזכיר שגם התקציב היפה הזה לא הספיק לכאורה לבני הזוג: מבקר המדינה חשף כי נתניהו קיבל חליפות יוקרה מאיש העסקים ספנסר פרטרידג'. החליפות עלו ככל הנראה עשרות אלפי שקלים. המשטרה חוקרת  את הנושא, וועדת ההיתרים במשרד המבקר תהתה "וכי כמה עולה חליפה לראש ממשלה ומדוע עליו לקבל חליפות במתנה במקום לרכוש אותן לעצמו?"

אז הנה חדשות לוועדת ההיתרים: נתניהו כאמור לא היה צריך לממן החליפות מכיסו. דמי הייצוג אותם הוציאו הזוג מכיסנו הצטברו עד 2016 לכ-409 אלף שקל. משרד רה"מ סירב להעביר לי את הנתונים לגבי 2017 ו-2018. אך לאור ההיסטוריה, יותר מסביר שגם בשנתיים האחרונות – התקציב מוצה עד תומו. הסכום עומד כיום על כ-517 אלף שקל לכל הפחות.

על רה"מ ורעייתו להתלבש כראוי

אדגיש: אין שום סיבה בעולם להסתיר מה נעשה בכסף ציבורי. אם אישיות ציבורית מתביישת להראות מה רכשה מכיסנו – שתואיל להוציא זאת מכיסה. אני לא טוען שמשפחת נתניהו לא צריכה לקבל ביגוד על חשבון המדינה. ברור שהאינטרס של כולנו שמקבל ההחלטות מספר 1 ורעייתו יהיו "ייצוגיים".

גם נכון שהסכום הצטבר כי נתניהו בתפקיד שנים רבות.

אבל גם ההפך נכון: הגיוני שבגלל שאותה אישיות מכהנת שנים רבות – אז תלבש גם את הבגד שהציבור מימן, יותר מפעם אחת. כלומר, הקדנציות המתרבות יכלו היה להוביל לחסכנות.

ההתעקשות הזו למצות כל שקל כל שנה – רחוקה מהדוגמא האישית שהייתי רוצה לראות מהמנהיג שלנו. מה גם, העובדה שלאורך השנים נתניהו חילץ כספים נוספים לסעיף זה מתקציב המשרד בתעלול לא חוקי – בלתי נסבלת.

העובדה שנתניהו לא יישם את המלצות מבקר המדינה בנושא – היא שערורייה.

ולמי שחושב שזה עיסוק בצהוב, ושיש לעיתונות דברים חשובים יותר לעסוק בהם, אז שיעשה תרגיל מחשבתי: האם לראש הממשלה שהונו מוערך בכ-50 מיליון שקל אין דברים חשובים יותר לעשות – מאשר לספור מדי שנה כל אגורה כדי להגיע לרמת ההחזר המקסימלי?

במשרד רה"מ סירבו להגיב.

שתפו את הכתבה
9 תגובות
 1. חיים עין גל
  חיים עין גל אומר:

  עורכים נכבדים,
  הרצון לצבור ולאסוף עוד ועוד גובל בטירוף,היכן אפשר לאכסן בגדים בביתו של אדם שנקנו בסדרי גודל כאלה של כסף,
  השאלה הנשאלת ? אם אכן באמת נקנו בגדים בסכומים אלה,? או שגם בענין הזה היו קומבינות בכספים?

  הגב
  • גברת
   גברת אומר:

   מה שחשוב בליכוד של ביבי .ניצול כל שקל ציבורי לתועלתך האישית.כך נוהגים גם השרים.כל הזמן עסוקים בעניינים פרטיים.הציבור לא חשוב .אפילו מיותר לחשוב עליו.הגענו לתחתית חייבים בבחירות לחזור לדרך המלך.המדינה איבדה את שפיותה.ביבי והשרים אמורים לשרת אותנו.הם לא עושים זאת .משרתים את עצמם.בושה לעם ישראל עם ממשלה כזאת.

 2. קוראת
  קוראת אומר:

  1. נתניהו השמין מאד עם השנים. המידות השתנו. זה לא תירוץ להוצאה מטורפת.
  2. החליפות שהוא מקבל מאנשי עסקים הן ברמה שהיא מעל כל התקציב, תפירה עילית.
  3. גם שרה נתניהו. השמינה מאד, וא"כ רזתה. היא מעסיקה גם סטייליסטית. למרות זאת לא תמיד היא לבושה בטעם טוב.
  4. רבין הסתפק בחליפות פשוטות, של פולגת, כנראה.
  5. קראתי שקייט מידלטון משלמת עבור כל בגד שהיא מקבלת מאופנאים וחנויות (עבורם היא פרסומת מהלכת).
  4. אובמה שילם עבור הוצאותיו האישיות, שהיו מעבר לתפקיד. לנתניהו ואשתו מממנים הכל.

  הגב
  • גברת
   גברת אומר:

   שרה וביבי זו מחלבה .כל הזמן מתאמצים איך אפשר עוד לסחוט כסף מהמדינה.לפי הדוחות מנצלים כל אגורה בתקציב .העיקר לנצל.שיתביישו שהם משתוללים עם הכסף בזמן שחסר לדברים חיוניים.לא מעניין אותם כלום מלבד הם עצמם.

 3. רונית
  רונית אומר:

  לא באמת מפתיע.. הרי מדובר על משפחה שגם את רהיטי הגן שלהם רצו שהמדינה תממן. הם הפנימו את המשפט המדינה זה אני, הרבה יותר מידי טוב

  הגב
 4. ארנון
  ארנון אומר:

  לא הבנתי מכל החשבונות הקטנים הללו מה הבעיה שלך.מבחינתי רק בגלל מה שהוא עושה עבורי ןמדינתי מגיע לו כפול.ולך מסכן שלי נשאר להתבוסס בכאב ובקינאה.יום טוב והרבה אור.

  הגב
  • גברת
   גברת אומר:

   מה ביבי עשה אי עושה כלום וכלום.בדיבורים הוא אלוף .להבטיח הכי קל.לקיים זה בעייתי.מי שמתלהב דבריו.שלא יצפה לקיום דבריו .לעולם לא יקרה.שקרן נשאר שקרן.

  • שפירא אסתר
   שפירא אסתר אומר:

   מה ביבי עשה למדינה שלא עשו אחרים באותו תפקיד. רק שביבי קשקשן וסובל מתסביך גדלות וחושב שאין לו מחליף.
   וכך הוא משדר כל הזמן לאנשים עד שהם מאמינים בכך

 5. דרור
  דרור אומר:

  האם המידע הגולמי זמין לתורמים? אין קישור בכתבה למידע הגולמי שנתקבל ונראה שזה משהו ששווה להנגיש לתורמים ולקוראים.

  הגב

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *