מיהו הח"כ המסתורי שצ'יפר את ישובי יהודה ושומרון בתרגיל מסריח?

בשנת 2012 ניגש חבר כנסת כלשהו לשר הדתות דאז, יעקב מרגי, והציע לו עסקה: הח"כ יתן כספים קואליציוניים למען חימום מקוואות – בתנאי שאלה יגיעיו בעיקר לישובים שהוא חפץ ביקרם. לאחר יותר מחצי שנה של ניסיון להתחקות אחר הח"כ המסתורי, היום אנחנו חושפים את פרטי האירוע

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר.

| עידן בנימין |

"זה הצליח לו". כך סיכם יו"ר ועדת החינוך, יעקב מרגי (ש"ס) את הסיפור הלא יאמן שתראו בעיניכם בסרטון הבא:

ח"כ מסביר איך דאג שכספי המסים יגיעו למקורבים

*זקוקים לעזרת הציבור בסיפור לא ייאמן*מה שתראו בווידאו לא התרחש במרתף אפלולי אלא בכנסת ישראל. בווידאו שאיתרנו תראו את יו"ר ועדת החינוך ח"כ יעקב מרגי – מספר על אירוע בתקופתו כשר לשירותי דת. מרגי מתאר כיצד כשהיה שר (מתישהו בין אפריל 2009 ועד מרץ 2013) הגיע אליו ח"כ והציע להעביר "כספים קואליציונים" לחימום מקוואות. מרגי רצה לעזור אך לח"כ היה דרישה מיוחדת: שהכסף יגיע בעיקר למקורבים. איך עושים את זה? אותו ח"כ ממציא סעיף תמיכה המתנה את התמיכה בגובה היישוב מעל פני הים. מסתבר שסעיף התמיכה – בגלל שהוא היה קריטריון "שיוויוני" – עבר את הייעוץ המשפטי של הבחור "שמחלק כאפות במשרד".לאחר שפנינו למרגי וניסינו גם לתחקר בעצמנו – לא מצאנו קצה חוט ולכן אנו פונים אל הציבור בבקשה לעזור באיתורם של:הח"כ שתפר את סעיף התמיכה.היועץ המשפטי שהיה נוהג לחלק כאפות.נודה לשיתוף שיסייע לכל מידע שיוביל אותנו לאנשים אלו ולכל מידע נוסף. אל תפספסו את הסרטון שמראה היטב כמה שהדמוקרטיה שלנו בצרות*קישור לתיבת הדלפות חסינה בתגובה הראשונה

تم النشر بواسطة ‏שקוף – מאה ימים של שקיפות‏ في الجمعة، ٦ يوليو ٢٠١٨

מרגי מתאר פה כיצד כאשר כיהן כשר לשירותי דת (כלומר מתישהו בין אפריל 2009 ועד מרץ 2013), פנה אליו ח"כ כלשהו והציע להעביר "כספים קואליציונים" למען חימום מקוואות. מרגי רצה לעזור, אך לח"כ היתה דרישה מיוחדת ובעייתית: שהכסף יגיע בעיקר למקורבים.

אז איך אפשר לדאוג שהכסף יגיע דווקא לאנשי שלומו? אותו ח"כ נעלם ממציא סעיף תמיכה מיוחד, המתנה את העברת הכסף בגובה היישוב מעל פני הים. בגלל שמדובר בקריטריון שהוא כביכול "שוויוני" – הוא עובר את אישור הייעוץ המשפטי במשרד המשפטים ("הבחור שמחלק כאפות במשרד", מכנה מרגי את היועץ שנותן את האישור).

המסע אחר הח"כ המסתורי

במשך למעלה מחצי שנה, אנחנו מנסים להתחקות אחר אותו ח"כ שהבטיח לכאורה כספים תמורת פינוק מקורבים.

בסיוע הציבור, הצלחנו למצוא את היועץ המשפטי שנתן לכאורה את האישור לסעיף התמיכה: אמנון דה הרטוך, שהיה בעבר ראש תחום תמיכות במשרד המשפטים והורחק מתפקידו ב- 2007 לאחר שסטר לפרצופו של ח"כ יעקב כהן. שוחחנו עם דה הטרוך, אך הוא לא זכר את אישור הקריטריון המדובר.

שוחחנו בנוסף עם שורה של חברי כנסת ועוד שלל אנשים בתוך המערכת הפוליטית – אך לא הצלחנו למצוא קצה חוט. במסגרת חוק חופש המידע ביקשנו וקיבלנו את פירוט התמיכות שהועברו למקוואות ברחבי הארץ, אך גם זה לא עזר לנו לשים את האצבע על אותו הח"כ.

ואז – רגע לפני שכבר היינו מוכנים לוותר, צצה נקודת אור: נזכרנו שמרגי הבטיח בשיחה עם העיתונאי ניר גונטז' – שהתקיימה בעקבות הכתבה הראשונה שפרסמנו בנושא – כי אם נתאמץ למצוא במי מדובר ולא נצליח, אז הוא ימסור לנו את שמו של הח"כ ("אני אומר את זה אחרי שאני אראה שהתאמצתם").

הח"כ המסתורי הוא…

מרגי עמד במילה שלו: אורי אריאל, עד לאחרונה יו"ר תקומה, הוא חבר הכנסת שהוביל את התרגיל. אריאל הצליח להשיג שני מיליון שקל לחימום מקוואות, אבל רצה שאלה יגיעו רק ליהודה ושומרון. הפתרון שמצא הוא, כאמור, להתנות את התמיכה בגובה הישוב. 

אורי אריאל – לא השיב לשאלותינו

הסיפור נשאר במחשכים קרוב לשבע שנים, עד היום. בזמן הזה הספיק אריאל לכהן כשר הבינוי והשיכון ושר החקלאות ופיתוח הכפר.

האם זה חוקי?

בדקנו עם היועץ המשפטי של שקוף, עו"ד אילן יונש, את ההיבט החוקי במעשה. לדעתו, בהיעדר ראיה (או חשד) לטובת הנאה אישית לה זכה אריאל בעקבות השתדלותו עבור ציבור מסוים, דומה שלא נחצה רף פלילי בהתנהגותו והיא נותרת בגדר "חוקי אבל מסריח".

עו"ד יונש אומר: "מדוע חוקי? משום שלא נתגבשו, במסגרת המידע הידוע לנו, יסודות עבירה של הפרת אמונים (בהתאם לקביעת העליון בפרשת שבס). ומדוע מסריח? משום שנדמה כי הקריטריון שנקבע לחלוקת התקציב לא היה אמיתי ולא עמד באמות מידה ציבוריות סבירות. קשה גם לחלוק על כך שהקריטריון נקבע על מנת לסמן את המטרה ולא להיפך".

תגובות

פנינו ללשכת השר אריאל לתגובה שאלנו:

 1. האם לישובים אלו (הר חברון, קרית ארבע) כיוון אריאל כאשר התאים את מבחן התמיכה?
 2. באילו עוד תמיכות פעל אריאל באופן זה בשנים האחרונות?
 3. האם לדעתו מדובר במהלך ראוי?

מלשכתו של השר לא נמסרה תגובה.

שתפו את הכתבה
0 תגובות
 1. הנרי זלצמן
  הנרי זלצמן אומר:

  זהו ח"כ ושר בישראל שעשה דברים רעים מאוד עם כספי הציבור. הוא לא היחיד. חובה לתקן ולשנות את כל המנגנון שכסף ציבורי הופך לכלי בידי מחוקק בכדי להיטיב עם קבוצה מסויימת שתומכת בו

  הגב
 2. אבנר
  אבנר אומר:

  כל הכבוד! זו עיתונות חוקרת במיטבה וכל הכבוד לח"כ מרגי שעמד במילה וחשף את ערוותו של אריאל.

  הגב
 3. שמואל
  שמואל אומר:

  באמת לא חשבתם להעלות אפשרות שיישובים גבוהים יותר בדרך כלל קרים יותר וצריכים יותר חימום?
  אני חושד שמישהו אחר ירה את החץ (בימין, בדתיים) ואז סימן את המטרה.

  שוב אכזבתם. חבל

  הגב
 4. דני סגדן
  דני סגדן אומר:

  כדאי לכם לבדוק גם את אופן חלוקת דירות ממאגר הדיור הציבורי בזמן שהיה שר השיכון.
  הדירות הן בבעלות משרד השיכון, עמידר מקבלת רשימת זכאים. הקריטריונים נקבעים אי שם. בתקופתו, איכשהו, קרו דברים על חשבון הציבור המוחלש. כדאי לבדוק.

  הגב
 5. דליה נאור
  דליה נאור אומר:

  לא מאוד מפתיע שהשר שהעביר כספי ציבור למקורבים מבחינה פוליטית ומפלגתית הוא אורי אריאל. מבחינתו זו מטרת שליחותו.
  כן מפתיע שהמעשה הזה לא מספיק חמור וברור כדי להיחשב הפרת אמונים או פגיעה באמון כלל האזרחים או משהו דומה. שווה להמשיך ולחשוף מניפולציות דומות ולנסות להביא בפני בית משפט.
  ברוכים תהיו.

  הגב
 6. אסנת יותם
  אסנת יותם אומר:

  אורי אריאל ניצל כל תפקיד שבו כיהן לגזילת כספי הציבור שיועדו למטרות מסויימות אך הועברו על ידיו למגזר הדתי והמתנחלי. אלה מעשים מושחתים.

  הגב
 7. אלי
  אלי אומר:

  אורי איריאל מעל בתפקידו .הרס את החקלאות בארץ.הוא היה יותר שר המתנחלים.פשוט מושחת ומרגיז

  הגב

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *