מסתבר כי ועדת החוץ והביטחון לא מתכנסת בסין

לא רק מטייל בחו"ל – חיליק בר גם נעדר כליל מהוועדות בהן הוא חבר. כתבה שנייה בסדרה המנתחת את עבודת הח"כים בוועדות חוץ וביטחון

|  עידן בנימין |

ממשיכים לחשוף את נתוני הנוכחות המעודכנים של ועדת החוץ והביטחון – והפעם: חיליק בר (המחנה הציוני).

לאחרונה כתבנו על הטיסה הממושכת של בר לסין, בזמן ימי הצבעות במליאה, כאשר הקואליציה עומדת על חודו של קול. מהנתונים שאנחנו מפרסמים היום עולה כי גם כאשר בר לא נמצא בחו"ל – הוא מתעלם מחלק מרכזי מהעבודה שלו כחבר כנסת.

לבר שמור מקום כבוד במצעד הבושה של ועדת חוץ וביטחון – מאחר שפרט לוועדה הסודית, הוא חבר בעוד ועדה אחת בלבד (לנגע הסמים והאלכוהול). בדומה ליאיר לפיד (יש עתיד), בר השתמש בחיסיון החל על הוועדות השונות של חוץ וביטחון בשביל לחפף בעבודתו ולא להגיע אליהן כמעט בכלל.

תזכורת על ועדת חוץ וביטחון

ועדת החוץ והביטחון היא מהעמוסות והחשובות בכנסת. הוועדה מורכבת ממליאה מרכזית רחבה בה רשומים 20 חברי כנסת – ועוד שורה של תתי-ועדות משנה, רובן חסויות ביותר, ובהן יש בין 3 ל- 12 חברים. החסרון המרכזי של הוועדות מבחינתנו – הסודיות שלהן – הוא גם יתרונן: מתאפשר לקיים בהן, לפחות בתיאוריה, דיון רציני, מעמיק ונקי מפופוליזם – שהרי אין מצלמות שמתעדות ואין פרוטוקולים. בשביל חברי כנסת מסוימים, המשמעות של זה היא הפוכה – עבודה אפורה, שלא מתגמלת אל מול הבוחרים (למרות שהיא קריטית לביטחון ישראל).

חבר בארבע ועדות – ונעדר (כמעט) מכולן

בשנה החולפת (ספטמבר 2017 – נובמבר 2018) היה חבר בר בארבע ועדות בכנסת: הוועדה לנגע הסמים והאלכוהול, ועדת החוץ והביטחון (המליאה) ובשתי תת-ועדות של חוץ וביטחון: זו לענייניי יהודה ושומרון וזו לסוגיות חוץ והסברה.

 

נתחיל עם הוועדה שבה התפקוד של בר הוא הגבוה מכולן: מליאת ועדת חוץ וביטחון. בשנה האחרונה, בר הגיע לוועדה זו 4 פעמים בלבד – מתוך 78 ישיבות (5%). מפה זה רק מתדרדר.

אל ועדת המשנה לחוץ והסברה (9 דיונים בשנה החולפת) ואל הוועדה לענייני יהודה ושומרון (24 דיונים), חיליק בר לא הגיע כלל. אף לא פעם אחת.

בהערת אגב, ההיעדרות מהוועדה לענייני יו"ש במשך שנה וחודשיים היא הפקרות לא רק של בר – אלא של האופוזיציה כולה. בוועדה חברים רק ארבעה ח"כים: מוטי יוגב (הבית היהודי), אבי דיכטר (הליכוד), מנחם מוזס (יהדות התורה) וחיליק בר (העבודה) – כלומר, כל הישיבות שעסקו בסוגיה שהיא פעמים רבות סלע המחלוקת בין ימין לשמאל – התקיימו ללא נוכחות אופוזיציה.

אז אולי חבר הכנסת בר הגיע בנמרצות לוועדה לנגע הסמים והאלכוהול? ניחשתם נכונה – גם לא. בדקנו ידנית פרוטוקול-פרוטוקול מהשנה האחרונה. בר לא הציץ לעולם לתוך חדר הוועדה. 40 פרוטוקולים – ושמו של בר לא מופיע ולו פעם אחת.

שורה תחתונה ותגובות

בשורה התחתונה, חיליק בר הגיע ל- 4 מתוך 151 (2.5%) דיונים בהם היה אמור לקחת חלק במסגרת ועדת חוץ וביטחון והוועדה לנגע הסמים והאלכוהול. את המשכורת שלו אנחנו משלמים, כן?

שלחנו לבר את הנתונים בבקשה להתייחסות ומלשכתו לא נמסרה תגובה.

שתפו את הכתבה
0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *