המשקיעים בביטחון

שיאני הנוכחות בוועדת החוץ והביטחון: אבי דיכטר, מוטי יוגב, ענת ברקו, עמר בר-לב, ועפר שלח. כתבה רביעית ואחרונה בסדרה המנתחת את עבודת הח"כים בוועדות חוץ וביטחון

|  עידן בנימין |

ממשיכים לחשוף את נתוני הנוכחות המעודכנים של ועדת החוץ והביטחון – והפעם: המצטיינים, שמגיעים מכל הקשת הפוליטית: יו"ר הוועדה, אבי דיכטר (הליכוד), וגם מוטי יוגב (הבית היהודי), ענת ברקו (הליכוד), עמר בר-לב (העבודה) ועפר שלח (יש עתיד).

תזכורת על ועדת חוץ וביטחון

ועדת חוץ וביטחון היא מהעמוסות והחשובות בכנסת. הוועדה מורכבת ממליאה מרכזית רחבה בה רשומים 20 חברי כנסת – ועוד שורה של תתי-ועדות משנה, רובן חסויות ביותר, ובהן יש בין 3 ל- 12 חברים. החסרון המרכזי של הוועדות מבחינתנו – הסודיות שלהן – הוא גם יתרונן: מתאפשר לקיים בהן, לפחות בתיאוריה, דיון רציני, מעמיק ונקי מפופוליזם – שהרי אין מצלמות שמתעדות ואין פרוטוקולים. בשביל חברי כנסת מסוימים, המשמעות של זה היא הפוכה – עבודה אפורה, שלא מתגמלת אל מול הבוחרים (למרות שהיא קריטית לביטחון ישראל).

יש שיאמרו כי "הם רק עושים את עבודתם" – אבל כפי שחשפנו שוב ושוב בעבר, זה ממש אינו מובן מאליו שהח"כים משקיעים את זמנם ומרצם בעבודת הפיקוח שנעשית בוועדות. על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בוועדת החוץ והביטחון – שבשל הסודיות שלה, אינה מעניקה הזדמנות לחשיפה תקשורתית.

הערה מתודולגית

בבדיקת המצטיינים, התמקדנו בנתוני הוועדות השונות של חוץ וביטחון בלבד. כלומר: לא בדקנו עבור כל החברים בוועדה (כ- 20) את הוועדות האחרות שהם חברים בהן. הסיבה לכך היא היקף העבודה שבדיקה כזו דורשת (מעבר ידני על מאות פרוטוקולים).

למה זה חשוב? כי מי שחבר בוועדות רבות נוספות פרט לאלה של חוץ וביטחון, עשוי להתמודד עם התנגשויות בלוחות זמנים ועומס עבודה גבוה. ולכן, מבלי לפגוע ביתר החברים שנמצאים באמצע טבלת הנוכחות – אנחנו מפרגנים היום למצטיינים, כי אין ספק שבכל מקרה מגיע להם.

וגם חשוב להזכיר כי בבדיקות הקודמות של יאיר לפיד, חיליק בר וציפי לבני – חברי כנסת שהרבו להיעדר מוועדות חוץ וביטחון בהן הם חברים – כן ביצענו את המחקר הידני במטרה לוודא שההיעדרות אינה מוצדקת.

אבי דיכטר

דיכטר הוא יו"ר ועדת החוץ והביטחון וגם חבר בעוד 20 ועדות משנה (חלקן מתכנסות יותר וחלקן פחות). דיכטר השתתף לפחות ב- 264 ישיבות (המספר כנראה גבוה יותר מאחר וחלק מהוועדות סודיות והנתונים עליהן לא נמסרו).

מוטי יוגב

יוגב בולט מאוד גם הוא בנוכחותו בוועדת החוץ והביטחון. הוא הגיע לפחות ל- 197 ישיבות בוועדות השונות, כאשר בנוסף לתפקידיו כיו"ר של שני ועדות משנה בחוץ וביטחון – הוא גם חבר בוועדות כנסת נוספות (חינוך, עלייה וקליטה, וזכויות הילד).

ענת ברקו

ברקו, אשר מלבד חברותה במליאת ועדת החוץ והביטחון היא גם יו"ר של שתי ועדות משנה וחברה בעוד כמה, הגיעה לפחות ל- 184 ישיבות בוועדות השונות.  מעבר לכך, ברקו חברה גם בוועדת חוק חוקה ומשפט.

עמר בר-לב

בר-לב חבר במליאת ועדת החוץ והביטחון ומכהן כיו"ר של שתי ועדות משנה. הוא הגיע לפחות ל- 162 ישיבות בוועדות השונות.

עפר שלח

שלח גם הוא חבר המליאה, יו"ר של שתי ועדות משנה וחבר בעוד שורה של ועדות משנה אחרות – ונכח לפחות ב- 153 ישיבות במצטבר.

 

 

שתפו את הכתבה
0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *