כמה עולה לקנות אירוע סליחות בכותל? עניין אותנו אז שאלנו – גם אתם יכולים

הזכות לקניית אירוע הסליחות בכותל עולה 36 אלף דולר, שהם כ- 132 אלף ש"ח. אבל מה שאנחנו באמת רוצים להעביר פה זה כיצד גם אתם יכולים לשאול את הממשלה בעצמכם

עידן בנימין

זה הרבה? מעט? אנחנו נשמח לדעתכם. אבל ראינו את השלט בכותל שמכריז על האירוע וסיקרן אותנו לדעת – אז פשוט שאלנו. הפננו בקשת חופש מידע לקרן למורשת הכותל. שם ענו באדיבות ובענייניות כי התרומה עבור אירוע הסליחות עומד על 36 אלף דולר. אירוע סליחות איננו אירוע סגור או קניה חומרית, אלא רק ציון השם לזכות התורם במעמד הקראת הסליחות. בכותל נראה הדבר בשלט. במקרה זה רבקה מירלשוילי ובני משפחתה. 

צילום: שני קרני

תכל'ס – גם אתם יכולים – וזה ממש פשוט. איך? פונים במסגרת חוק חופש המידע (הסבר מפורט פה למטה).

כמה עלו לנו הטיסות של השר זאב אלקין? מה עלויות מעון רה"מ? מה מופיע ביומני ראשי הערים? תשובות לאלו ולמאות שאלות נוספות קיבלנו בזכות בקשת חופש מידע. רוב התשובות העלינו לאתר שהקמנו – ODATA – עם השותפים שלנו: https://www.odata.org.il.

חוק חופש המידע הוא אחד החשובים שנחקקו בישראל ונותן את זכות הגישה למידע ציבורי לכל אזרח. החוק נכנס לספר החוקים בשנת 1998, וחתומים עליו מי שהיה בזמנו שר המשפטים, צחי הנגבי, ומי שהיה אז – והוא גם היום – ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

החוק מאפשר לכל אחד לשאול את הרשויות פחות או יותר מה שהוא רוצה – החל מבקשת יומן של ראש העיר ועד פירוט נוכחות הח"כים בוועדת החוץ והביטחון. וכן – גם כמה עולה חסות לאירוע סליחות בכותל.

אז איך עושים זאת?

  1. נכנסים לדף הגשת הבקשה באתר חופש המידע: https://www.foi.gov.il/he/inforequest (או מגישים כאן בקשה ישירה)
  2. לוחצים כפתור "מידע בתשלום"
  3. בוחרים את הרשות הרלוונטית (ניתן להגיע לרשימה המלאה בלחיצה על כפתור "רשימת כל הרשויות")
  4. משלמים אגרה של 20 ש"ח
  5. ממלאים את פרטי הבקשה ושולחים

חשוב להיות מדויקים ומפורטים בתוכן הבקשה עצמה – כדי להבטיח שהמענה שיתקבל בסוף אכן יכלול בדיוק את המידע שרציתם.

ומבחינת לוחות זמנים: בכותל הבקשות שלכם לעיתים לא נענות, אך בחוק חופש המידע המענה חייב להתקבל בתוך 30 יום, אלא אם הרשות מודיעה לכם על ארכה, ואז היא יכולה לקבל 30 יום נוספים (אבל לא יותר מ- 60 יום במצטבר).

שאלתם וקיבלתם תשובה לנושא מעניין? עדכנו אותנו!

שתפו את הכתבה
0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *