המיזמים המיוחדים של שקוף – מרוכזים במקום אחד!

לצד עיתונות קלאסית ותחקירים, אנו משתדלים לייצר עיתונות חדשנית, אקטיביסטית ודמוקרטית. אנו מקפידים לשלב קריאות אפקטיביות לפעולה, כדי שהציבור לא יהיה "צופה מהצד", אלא שחקן פעיל בדמוקרטיה שלנו. הנה כמה מהמיזמים המיוחדים שיצרנו, בשיתוף ובהכוונת הציבור:

תחקירי צל

הרעיון לכתב צל נולד בעקבות ח"כ מיקי זוהר. האחרון שוב ושוב מעל באמון הציבור, אך התקשורת כל פעם מחדש עברה הלאה. בזכותו נפל לנו האסימון – התקשורת המרכזית אמנם נהנית מיתרונות משמעותיים של גודל וחשיפה, אך לנו כעיתונות עצמאית שאינה תלויה ברייטינג יש יכולת לבצע סיקור "צל" – לעקוב ולהתעמק בנושאים לאורך זמן – בצורה שתשגע את מושא הסיקור ותשפיע על המציאות. כלומר: הצמדנו כתב שלם לבן אדם אחד (ובהמשך גם לגופים ציבוריים).

לסיקורי הצל:

אביר השחתת השלטון

רגולטורים ופקידים בכירים משפיעים על חיינו. כשאחד מהם מתרשל, עוצם עיניים או מטייח – התרומה שלו לשחיתות עלולה להזיק יותר מעבריינים רגילים. אז הקמנו מיזם שבוחן שומרי הסף וממלאי תפקידים, שהשפעתם הרוחבית על הציבור עצומה. באתר המיוחד ניתן לקרוא על פעולותיהם השנויות במחלוקת, להצביע ולקבוע את הזוכים בפרס המפוקפק.

נציין שעצם התחרות מגדילה את ההרתעה ומעודדת רגולטורים לנהוג למען האינטרס הציבורי הרחב ביותר, ולא להתקפל.

אנחנו גם מפרגנים! הסרגל – דף התשבוחות של שקוף

בכל יום ישנם אינספור עובדי מדינה ופוליטיקאים שעובדים קשה עבורנו, אפילו מעבר לדרוש, ומקבלים החלטות מצוינות – לעתים תוך עמידה בלחצים עצומים של בעלי אינטרס צר. לכן יצרנו את הסרגל – דף פייסבוק שכל ייעודו לפרגן לפוליטיקאים ורגולטורים שפועלים למען הציבור הרחב.

קדימה, זה הזמן להיכנס לדף ולהתחיל לעקוב ולפרגן – תתפלאו לגלות כמה כיף לקבל גם חדשות טובות 🙂

סיירת השקיפות

הקמנו רשימת תפוצה בווטסאפ, באמצעותה אנחנו מפעילים יחד עם הציבור הרחב לחץ ממוקד היכן שצריך – זוהי סיירת השקיפות. לדוגמה, נאבקנו במינוי עפרה ברכה לנציבות שירות המדינה, חיזקנו את המפקחת על הביטוח דורית סלינגר לאחר מתקפותיו של אפי נוה ועוד.

הכל מהכורסא, בקלות ובלי חפירות. חשוב להדגיש – אין בקבוצה ימין או שמאל – אלא קידום אמות מידה החיוניים למדינה דמוקרטית בלי קשר לעמדות פוליטיות. סיירת השקיפות התגלתה כגורם משפיע ומשמעותי בקרב פוליטיקאים ורגולטורים והפכה למעשה לזרוע האקטיביסטית החזקה ביותר בשקוף.

מכתב תודה של המפקדת על הביטוח דורית סלינגר לחברות וחברי סיירת השקיפות

12 שעות, 12 מרואיינים

ביום האחרון של שנת 2017, ערכנו 12 ראיונות עם 12 אנשים שהסבירו לנו מבפנים – מה משפיע על נבחרי הציבור. חשפנו סודות על הנעה לפעולה, חפרנו על מנהל תקין, והכל בגובה העיניים.

ניתן לצפות בכל השעות אשר שודרו בלייב בפייסבוק:

  • חלק א' – https://is.gd/AZuo7d
  • חלק ב' – https://is.gd/1SRZxw
  • חלק ג' – https://is.gd/1QiLml

88 יום של פגרה

במיזם מיוחד המאפשר הצבעה ריכזנו מידע על חברי הכנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה וביקשנו מהציבור לבחור אחרי מי נעקוב במהלך פגרת הכנסת. חשוב לציין: ביצענו מעקבים רק אחרי חברי כנסת שסירבו לחשוף את יומנם בזמן הפגרה.

קרוואן השקיפות

לקראת הבחירות ברשויות המקומיות בסוף 2018, יצאנו למסע מטורף. התומכים שלנו בחרו 10 רשויות, ובכל אחת מהן נפגשנו עם הפוליטיקאים המקומיים (לרוב גם ראש העיר ומתחריו). ישבנו עם התושבים ברחבי הארץ והסברנו איך להתחשב בקריטריונים של שקיפות בהצבעה שלהם, וקידמנו שינויים בדרך בה המועצות המקומיות עובדות. היה לוהט.

זיהוי באי טקס המשואות

שרת התרבות מירי רגב סירבה לחשוף בפנינו את רשימת מוזמני טקס המשואות או לפחות את הקריטריונים כדי להיכנס לרשימה זו – על אף שכולנו יחד שילמנו על הטקס מעל 22 מיליון שקלים. באמצעות מתנדבים יצרנו מערכת המאפשרת לציבור לסייע לנו לזהות את פניהם של הנוכחות והנוכחים בטקס. לכתבה בנושא באתר הארץ. למרבה הצער הממצאים לא הבשילו לרשימה מספקת, אולם עצם הנגשת הנושא העלתה מודעות לדרך המעוותת בה חילקו כרטיסים.

  • יש לכם רעיון יצירתי (ואפשרי לביצוע) נוסף? כתבו לנו!

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה