ח"כ מיקי לוי חושש מהטורקים או שהוא מסייע למונופול המלט?

ח"כ מיקי לוי ממפלגת "יש עתיד" מסייע עכשיו למונופול "נשר מלט" ומנסה לבלום תחרות מטורקיה. לוי טוען שזה כדי למנוע השתלטות טורקית, אלא שעל הדרך הוא גם עוזר לנשר לשמר את המונופול שלה בענף המלט.
אלא מה? לוי כיהן עד מרץ 2013 (חודש אחרי השבעת הכנסת) כמנכ״ל "אגד תעבורה" שאחת מבעליה היא ענקית המלט "נשר". לוי כבר סייע לה בעבר – הוא הצביע בעד "חוק המלט".
חוק המלט הוא סיפור מרתק. הוגשה הצעת חוק שביקשה להגביל את משקל שקי המלט ל- 25 קילו במקום 50, לכאורה כדי להקל על הסבלים, נושאי השקים. אלא שייבוא מלט בשקים כמעט ואינו אפשרי במידות שנקבעו בהצעת החוק, שכן השקים בחו״ל הינם בגודל קבוע של 50 קילו. גם משרד האוצר וגם משרד הכלכלה התנגדו לחוק וטענו שיגדיל את חסמי הייבוא וייקר את מחירי הדיור.

גורמי מקצוע בממשלה אף הבהירו כי החוק סותר אמנות בינלאומיות, וכי בנמצא מוצרים נוספים – למשל קפה – שמאוגדים גם כן בשקים של 50 קילו. הדבר מעורר חשד כי מדובר בחוק שנתפר למידות מונופול המלט נשר. גורמי המקצוע חששו אם כן כי החוק נועד לכאורה לחבל בתחרות מחו״ל. חרף התנגדות האוצר – המשרד בו כיהן לוי כסגן שר – וגם בסתירה להסדר למניעת ניגוד עניינים עליו חתם לבסוף מול משרד המשפטים – לוי לקח חלק בקידום חוק המלט והצביע בעדו.

מתוך הסכם ניגוד העניינים של ח"כ לוי

המשנה ליועמ"ש במשרד המשפטים, דינה זילבר, קבעה בהסכם ניגוד העניינים כי אסור ללוי לטפל בכל עניין הנוגע לקבוצת תעבורה והשולטים בה, בונדי לבנת וכן "נשר מפעלי מלט ישראליים", למשך שנתיים. התקופה חלפה מזמן, ולוי כעת שוב פעל למען נשר.העמדה של לוי לגבי הייבוא מטורקיה היא בעייתית – לא בגלל העמדה עצמה, אלא בגלל הזיקה שלו לבוסים הקודמים שלו. אפילו שר הכלכלה אלי כהן עצמו טוען שהדרישה להגביל את הייבוא מטורקיה היא חזירות ואמר: "(בנשר) מעדיפים לנהל מונופול בלתי מעורער ושכולנו נשלם את המחיר. להתמודד בשוק חופשי זה גדול עליהם".

ח"כ לוי פנה ליו"ר ועדת הכספים משה גפני וביקש דיון בנושא. פנינו ללשכה שלו בשאלות על הסיוע שהוא מעניק לה אך בלשכתו מסרבים להגיב.

שתפו את הכתבה
0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *