כמה עולה הקמפיין הפרסומי של הכנסת? ואיך אדלשטיין יכול באמת לתקן את תדמיתה?

כמה השקיעה הכנסת בקמפיין הפרסומי על "שקיפות הכנסת" שכל מי שיש לו טלוויזיה ראה. איש המיזם Nir Ben-Zvi יצא לבדוק וחזר עם תשובה: הקמפיין הזה שאתם רואים ב- 19:59 על המרקע ובשלל זמנים אחרים עלה 3.34 מיליון ש"ח מהכסף שלנו.

בלי ציניות – ישנם הרבה דברים שקופים וטובים בכנסת היום: שידורים חיים , מאגר חקיקה דיגיטלי ועוד. נתנו גב לכל המהלכים הללו. אבל לפרסם שהכנסת שקופה היום זה כמו לטעון שהיומן של ביבי שקוף כי פעם בשבוע הוא מספר לנו על אירוע אחד מתוכו.

אנחנו לא יודעים מה האינטרסים הכלכליים של חברי ועדת הכספים (הם יכולים להחזיק במניות ולהשקיע בחברות בלי שאנחנו נדע על כך!), הפגישות של חברי הכנסת עם לוביסטים לא מתועדות (ושלא נדבר על "לוביסטים שחורים" שכל עבודתם לא גלויה!) ומנגנון קבלת ההחלטות עצמו אפל יותר מהמוח של ארז טל (פירוט מלא למטה).

לקדם את מעמדה של הכנסת בציבור זה דבר חשוב – האמון בה בקרשים. אבל יולי אדלשטיין, יו"ר הכנסת והאב הרוחני של הקמפיין – יכול לבצע בקלות אינספור מהלכים שיגבירו את האמון שלכם ברשות המחוקקת. למשל לכפות העברת חוק שעבריינים מורשעים כמו דרעי לא יחזרו ללשכה ממנה גנבו אותנו. למשל לכפות על הרשות המבצעת לא להתייחס לכנסת כאסקופה נדרסת מדי שבוע כך שלא נראה ח"כים מגיעים למליאה ולוועדות ומצביעים כמו זומבים וכן הלאה. לדעתנו כל אלו יחזקו את מעמד הכנסת הרבה יותר.

אבל יולי בחר בפתרון הנחות ביותר – לזרוק מיליונים של שקלים מהכיס שלנו על פרסומת כדי לגרום לציבור לשנות את תודעתו. חבל. איזה בזבוז. יולי, הרי כבר ב-2015 זרקת 1.8 מיליון שקל לקמפיין מסיבי למירוק תדמיתה של הכנסת. זה עזר? תגידו אתם.

הדרך הכי טובה לקדם את מעמדה של הכנסת הוא לבצע שינויים אמיתיים שיהפכו את מנגנון קבלת ההחלטות שקוף לחלוטין ונגיש לציבור. אחרי ששינוי הליבה יושלמו – אפשר לשקול גם לשפוך מיליונים על קמפיין פרסומי.

נמאס לכם מהמצב? סיירת השקיפות, משפיעים ביחד!

אז ככה: מה שיכול לשפר את התדמית של הכנסת הוא שינוי בליבת הכנסת. רוצים מהפכה אמיתית? אדלשטיין יכול להקים ועדת אתיקה עצמאית, חיצונית, בראשות שופט בדימוס. הוא יכול להקפיא מהלכי ממשלה עד שייחקקו חוקים שיחשפו את הפער השנתי בהצהרות ההון של הח"כים ושיפרסמו את לוחות הזמנים שלהם ואת קשריהם עם לוביסטים. אם אדלשטיין יקח מהח"כים את האפשרות לקביעת שכרם, ויעגן הפרדת רשויות אמיתית – הציבור יבין שיש שחקן חדש בשכונה.

יו"ר הכנסת הוא אחד מחמשת האנשים החזקים ביותר במדינת ישראל. אדלשטיין יכול בהבל פה לעצור כל חוק, כל דיון, ולתקוע את כל עבודת הממשלה. כך, בידי אדלשטיין הכוח להפוך את הכנסת ליותר מאשר תפאורה להחלטות ממשלה. ומהפכה שכזו הציבור יעריך הרבה יותר מאשר טיפול בקרב גידופים בחניון.

אבל אדלשטיין אינו מעז לגעת באינטרסים האישיים של נבחרי הציבור. חמור מכך, אדלשטיין עצמו הפיל את ההצעות הנחוצות כל כך שעלו במהלך כהונתו והצביע נגד חוקי שקיפות. אדלשטיין לא עשה דבר להגברת השקיפות האפסית במסדרונות הממשלה ובוועדות השרים. אפילו ברמה הערכית, אדלשטיין מסרב לנקוט עמדה. הרי מה שחשוב מהשקיפות זו הנורמה. ראו כמה עוצמה הייתה להדלפה על דברי אדלשטיין, לפיהם חבריו לליכוד מביישים את הכנסת. או לעמדה שנקט בנוגע לטקס הדלקת המשואות.

יו"ר כנסת שיגביה את הרף הנורמטיבי ושיוביל "שיימינג" בלתי מתפשר לפעולות מסואבות – ללא קשר לשיוך פוליטי – ישנה את המציאות כפי שאלף תשדירים לא יעשו. זה לא בשמיים. למעשה, תפקידו המרכזי של ראש הרשות המחוקקת איננו ישיבה זקופה בטקסים. תפקידו להבטיח פיקוח יעיל על הרשות המבצעת. ואת מחיר הרפיסות כולנו משלמים.

אז מה אתה אומר, יו"ר הכנסת, יש לנו סיכוי לראות את האדלשטיין האמיתי, שכה אכפת לו ממדינת ישראל, עושה יותר מאשר לדאוג שיהיו פחות צרחות במליאה?

ותעקבו אחרי איש המיזם Nir Ben-Zvi

רוצים לקחת חלק במאבק?

שתפו את הכתבה
0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *