דלתות מסתובבות במשרד להגנת הסביבה – מאת קרן התחקירים

המשרד לסידור עבודה או המשרד להגנת הסביבה?

בעלי תפקידים בכירים מסיימים את עבודתם הציבורית ועוברים לעבוד עבור התעשייה המזהמת עליה פיקחו | הידע והקשרים שנצברו בשירות המדינה יכולים כעת לשמש נשק במאבק ברגולציה ובביקורת הציבורית | המשרות המתגלמות מאותתות לבכירים שנותרו בתפקיד

תחקיר שהציבור בחר. כתבה: ליאורה אמיתי | קרן התחקירים | 07.01.2018

רוברט ראובן כיהן כמנהל מחוז חיפה של המשרד להגנת הסביבה במשך 18 שנה. לפני שמונה שנים פרש לגימלאות. הריכוז של תעשייה כבדה ומזהמת במפרץ חיפה הופך את המחוז לאחד החשובים במשרד, ולטקס הפרידה מראובן התייצבו בכירי המשרד וגם השר דאז, גלעד ארדן. ראובן, כך דווח, אמר כי הוא מתכוון כעת "לבלות זמן איכות עם הנכדים". יתכן כי נכדיו של ראובן אכן זכו לקרבתו של הסב הפורש, אך הם לא היו לבד. קצת יותר משנה לאחר הטקס אפשר היה למצוא את המנהל הבכיר לשעבר מן הצד השני של המתרס, כמי שמייעץ ומסייע בתשלום, למפעלים המזהמים שעליהם הופקד אך לפני זמן קצר כמפקח.

המעבר מהגנת הסביבה להגנת המזהמים לא היה צריך להפתיע את מי שנכח בטקס שנערך לכבודו של הפורש הבכיר. את השַׁיִט שעמד במרכז האירוע ארגנו איגוד הכימיה בהתאחדות התעשיינים ונציגי המפעלים במפרץ חיפה. השַׁיִט, אגב, נערך בקישון, אולי הסמל הישראלי המוכר ביותר לטרגדיה שיכולה לחולל התנהלות בלתי אחראית של תעשייה מזהמת. נציגי אותה תעשייה, כך דווח, הודו לראובן על 18 שנים של "פעילות משותפת". השותפות, כאמור, נמשכה גם אחרי הפרידה הזמנית.

רוברט ראובן לא לבד. במהלך התחקיר שערכנו מצאנו כי לפחות 15 בעלי תפקידים, מהבכירים ביותר במשרד להגנת הסביבה, מצאו את דרכם במהלך השנים לעבודה אצל או עבור גופים שבעבר היו תחת פיקוחם. 13 מנכ"לים היו למשרד להגנת הסביבה מאז הקמתו, לא פחות משמונה מהם עברו לצד השני של המתרס עם סיום עבודתם הציבורית. הנוהג הזה החל כבר אצל המנכ"ל הראשון של המשרד, פרופ' אורי מרינוב, והמשיך עם שורה של מנכ"לים: נחמה רונן, רוני קומר, יצחק גורן​, שמואל הרשקוביץ, מיקי הרן, יוסי ענבר ואלונה שפר-קארו. לצידם ניתן למצוא גם מדענים בכירים של המשרד, כמו ד"ר אלי שטרן ופרופ' ישעיהו בר אור, את המשנה למנכ"ל עמרם פרוז'ינין, ראש אגף איכות אוויר אבי מושל, היועץ הבכיר למנכ"ל עו"ד קובי בר לב ודובר המשרד יפתח קרמר.

מדובר בתופעה מוכרת במגזר הציבורי: פקידים בכירים שעם תום עבודתם נוטלים את הידע, המוניטין והקשרים שצברו בשירות הציבור, ומוכרים אותם לבעלי ההון שעליהם פיקחו. בספרות המקצועית היא מכונה "דלת מסתובבת". כזו שמי שנכנס אליה כמשרת ציבור יוצא כמשרת של ההון. מעברה השני של הדלת המסתובבת מחכה הטייקון התורן כדי לקלוט למשרה מתגמלת את המפקח הפורש. העובד החדש מביא עימו היכרות אינטימית עם אופן הפיקוח על עסקיו של הטייקון ועם הפקידים המוציאים אותו לפועל. הוא מביא עימו גם תדמית ציבורית שיכולה לשמש את אותם עסקים מול הרגולציה ומול ביקורת ציבורית. חמור מכך, עצם העסקתו מהווה איתות עבור הבכירים שבתפקיד: ראו מה מחכה לכם בסוף הקדנציה. אולי כדאי לכם לשמור על יחסים טובים איתנו.

"תופעת הדלת המסתובבת היא חמורה מאוד ובעייתית בכמה מישורים", אומר ח"כ דב חנין, יו"ר השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת, "ראשית, כשאנשים עושים את המעבר הזה מתעוררת השאלה – למי היתה הנאמנות שלהם נתונה כשהיו עדיין בתפקיד. שנית, קיימת כאן בעיה מבנית – האפשרות למעברים כאלה מייצרת אופק בעייתי: הרגולטורים יודעים שהם יכולים להתקדם כלכלית אם הם יעברו לעבוד אצל אלה שעליהם הם אמורים לבצע רגולציה. זה דבר חמור ומסוכן, במיוחד כשזה קורה ברגולטור כל כך משמעותי לחיים ולבריאות, כמו המשרד להגנת הסביבה. בעיה שלישית היא קשרי גומלין הקיימים בין אלה שהיו רגולטורים במשרד להגנת הסביבה ומשרתים היום את אדוניהם בצד המזהם, לבין חבריהם שממש לא מזמן היו עמיתים שלהם או כפופים להם".

"מה שיותר חמור הוא שזה דו-כיווני וגם מי שעדיין עובד במשרד הממשלתי, מאמץ נורמות מסוימות שמקובלות על הצד החזק – התעשייה הגדולה – כדי שיהיו לו סיכויים להתקבל אצלו בבוא העת", מבהירה עו"ד ג'מילה הרדל ואכים, מנהלת עמותת אזרחים למען הסביבה, "התוצאה היא שהמערכת כולה מתפקדת באופן מוטה לטובת הצד המפוקח, ולא משמשת כגוף אכיפה תקיף ונחרץ, אלא בתור גוף מייעץ, פריבילגיה שהאזרח למשל לא מקבל מהמשרד הממשלתי. התוצאה משתקפת בהתנהלות היומיומית של עובדי המשרד כבר שנים: מפעלים שעוברים על החוק מקבלים יחס מועדף אצל המשרד להגנת הסביבה וזמן עבודה יקר של עובדיו, הרבה יותר מאשר הציבור שפונה למשרד ועובדיו רואים בו מטרד".

"מדובר ב- Greenwash", מוסיף מיקי מירו, עיתונאי רשות השידור לשעבר שכיסה במשך שנים ארוכות נושאים של חברה וסביבה, "איש עסקים לוקח לעבוד אצלו מישהו שמקורב לנושאי סביבה וכך הוא מנקה את עצמו מאשמה".

הזיהום הורג: 1 מכל 4 מקרי מוות נגרם מזיהום סביבה

תופעת הדלתות המסתובבות היא כמובן לא נוהג השמור רק למשרד להגנת הסביבה, אבל יתכן שהיא אופיינית במיוחד לתחום, והמשמעות שלהם כואבת לציבור במיוחד. "הדלתות המסתובבות הן תופעה שאנו רואים  במשרדי ממשלה רבים ובתחומי המשק השונים, אבל ככל הנראה בתחום הסביבתי מדובר בתופעה מוגברת", אומרת ח"כ יעל כהן פארן, נציגת התנועה הירוקה בכנסת. "המשק הישראלי הוא משק קטן, מספר השחקנים מצומצם והעוסקים בתחום הסביבתי קטן במיוחד. היכרות אישית בין מפקחים ומפוקחים, מובילה ליחסים לא פורמליים שמשפיעים על יחס המפקח כלפי הגוף המפוקח. התופעה בעייתית גם מההיבט שעובדי המשרד, שמוגבלים באפשרויות הקידום שלהם בתוכו, עלולים למצוא את עצמם מול הגורמים עליהם הם מפקחים תוך כדי שהם חושבים על עתידם המקצועי, ומאחר שהאפשרויות לא רבות, אולי כדאי שלא להרגיז יותר מדי את הגורם המפוקח".

בכל הנוגע למשרד להגנת הסביבה, נראה שגם פוטנציאל הנזק מוחשי יותר. זיהום אוויר וסביבה גובים מחיר יקר, גם באיכות החיים וגם בחיי אדם ממש, בתמותה ותחלואת היתר הגבוהות והעודפות שבאזורים הסמוכים למפעלים המזהמים. זאת מבלי לדבר על הנזקים הכוללים והעקיפים של הזיהום. בישראל מתים מדי שנה 2,200 בני אדם רק כתוצאה מחשיפה לזיהום אוויר. כך מעריך הארגון לשיתוף פעולה ולפיתוח כלכלי (OECD), בדו"ח שפרסם במרץ 2017 על היקף התמותה והנזקים הכלכליים מזיהום אוויר. על פי נתוני ה-OECD, זיהום האוויר עולה למשק הישראלי כ–7.7 מיליארדי דולרים בשנה.

משרד מבקר המדינה הקדיש לנושא זיהום האוויר פרק מיוחד בדו"ח השנתי האחרון שפורסם באוקטובר: "זיהום האוויר בישראל הוא אחד המפגעים החמורים ביותר המשפיעים על בריאות הציבור בארץ, על איכות החיים ועל איכות הסביבה. משרד מבקר המדינה אמד את עלות זיהום האוויר בשנת 2015 עקב פליטת גזי חממה ופליטת מזהמים הפוגעים בבריאות מכלל המגזרים (חשמל, תחבורה ותעשייה), בהתבסס על העלויות החיצוניות שקבע המשרד להגנת הסביבה, בכ-16 מיליארד ש"ח; בשנת 2014 נאמדה העלות ב-15.9 מיליארד ש"ח".

זיהום סביבתי הורג יותר בני אדם ברחבי העולם מדי שנה מאשר כל המלחמות, הרעב, אסונות הטבע והמחלות גם יחד, כך עולה ממחקר חדש שפורסם באוקטובר האחרון בכתב העת הרפואי The Lancet. לפי מחברי המחקר, בשנת 2015 אחד מכל שישה מקרי מוות בטרם עת – כתשעה מיליון – קשור בצורה כלשהי לזיהום סביבתי. אף שמדובר לדברי מחברי המחקר בהערכה מתונה, המספר גדול פי אחד וחצי ממספר מקרי המוות שקשורים לעישון, פי שלושה מאלו הקשורים לאיידס, ופי שישה מתאונות הדרכים. העלות השנתית של מקרי מוות וטיפול במחלות הנגרמות מזיהומים עומדת לפי המחקר על כ-4.6 טריליון דולר – כ-6.2% מהתוצר העולמי.

מדי שנה מפרסם האו"ם דו"ח המתריע מפני סכנות הזיהום הסביבתי. הדו"חות האחרונים של האו"ם מגלים כי אחד מכל ארבעה מקרי מוות ברחבי העולם נגרם מזיהום האוויר, האדמה או המים, או מחשיפה לכימיקלים ולקרינה. מזכ"ל ארגון הבריאות העולמי ד"ר מרגרט צ'אן אמרה בהקשר הזה כי: "סביבה בריאה תורמת לאוכלוסיה בריאה. אם המדינות לא יטלו יוזמה להפיכת הסביבה לבריאה, מיליוני צעירים ימשיכו למות טרם זמנם".

המשרד להגנת התעשייה

הסכנה שבזיהום הסביבה היא אם כן ברורה ומוחשית, אבל בישראל, טענה ותיקה ושכיחה בקרב פעילי סביבה היא שהמשרד להגנת הסביבה מתפקד בפועל כארגון שעיקר העיסוק שלו הוא הגנה על התעשייה והתעסוקה. העמדה שההגנה על התעשיינים, על התעשייה ועל מקומות העבודה שהיא מייצרת, חשובה יותר מהגנה על הסביבה, ועל בריאות בני האדם החיים בה, היא עמדה שאפשר היה לצפות לה, גם אם לא להסכים עימה, מכיוונם של אנשי משרד הכלכלה או התשתיות. אך פעם אחר פעם היא נשמעת בשיחות עם בכירי המשרד להגנת הסביבה.

האם הדבר קשור לכך שניתן למצוא אחר הפרישה חלק גדול מהם עובדים עבור אותה תעשייה, היודעת להציג תגמולים כספיים גבוהים פי כמה מאלו שבמגזר הממשלתי? באופן מעניין, יתכן שהביקורת החריפה הזו החלה, לפני שנים רבות, בתגובה ליוזמה של בכירי המשרד בשם האמנה עם התעשיינים – מערך וולונטרי, בחסות המשרד להגנת הסביבה, שהתיר לתעשייה לזהם את האוויר באופן חופשי, ואיפשר למשרד לא להתקין או לאכוף חוקים ותקנות של הגנה על איכות האוויר כמקובל בשאר מדינות העולם המפותחות.

מי שמזוהה עם היוזמה הזו היא ד"ר מיקי הרן, מנכ"לית המשרד בשנים 2003-2006, ומי שעבדה במשרד בתפקידים בכירים החל מ-1996. בכל אותן השנים היתה האמנה עם התעשיינים נר לרגלי אנשי המשרד, שאמורים היו לאכוף את החוק על המפעלים המזהמים "באופן וולונטרי". פעילי סביבה שהתקוממו נגד השיטה טענו שהמשרד נותן למפעלים המזהמים "רישיון להרוג", וכי הדבר משול לכך שבמקום לחוקק ולאכוף חוקי תנועה, יחתימו נהגים על אמנה וולונטרית האוסרת על נהיגה בשכרות ובמהירות מופרזת.

ד"ר מיקי הרן (דה מרקר, צילום מסך מיוטיוב)

את קו המחשבה שמאחורי האמנה הזה המשיכה הרן גם בקריירה השנייה שלה, כבכירה בתוך התעשייה עליה פיקחה קודם, בין השאר כדירקטורית בכי"ל (כימיקלים לישראל בע"מ) החל משנת 2009. ח"כ חנין מסביר כי "בספרות ישנה טענה הפוכה", לפיה הדלת המסתובבת לא מעבירה לבעלי ההון ידע ומוניטין של הציבור כדי שיוכלו להשתמש בו נגד הציבור, אלא להיפך: "הרגולטור לשעבר מעביר לארגונים המפוקחים את אופן החשיבה הרגולטיבית ואת האידיאולוגיה שעליה הוא צמח". התפיסה הזו, מסביר חנין, "היא לדעתי נאיבית. מי שמעלה אותה לא מבין שהגופים המפוקחים הם גופים כלכליים עם אינטרסים פרטניים. לא מדובר בגופים נייטרליים של שיח אובייקטיבי וחילופי דעות וחשיבה פתוחה. לכן גם אם מישהו מביא חשיבה רגולטיבית, הוא מביא אותה לא ברמה הנורמטיבית של 'מה צריך לעשות', אלא ברמה האינסטרומנטאלית, של 'איך עושים את זה בצורה מוצלחת'. ובמילים אחרות: מייעץ לחברות כיצד להתמודד עם הרגולציה הקיימת".

ואולי בכל זאת, פקידי ציבור לשעבר כמו הרן מביאים לחברות שבשירותן הם פועלים ידע וערכים של הגנה על הסביבה ושמירה על חיי אדם? מספיק לבחון את הדברים באופן פשוט כדי להטיל בכך ספק. ראשית, יש לציין, הרן אינה פועלת רק מתוך דאגה לאינטרסים הלאומיים של מדינת ישראל. כך למשל על תפקידה בכי"ל היא מקבלת שכר שנתי של 365 אלף שקל, ועוד תשלום קבוע של כמה מאות דולרים על כל ישיבה. קל להבחין כי כי"ל אינה מתבלטת בערכים שהיתה אמורה להנחיל להם לכאורה הדירקטורית הירוקה. להיפך – החברה נמצאת בכל השנים הללו במקום גבוה בטבלת עשרת החברות המזהמות בישראל. כלומר, גם אם הרן לא מנצלת את הידע והכישורים שצברה בשירות הציבור כדי להעמידם לרשות החברה המזהמת, אלא מנסה לשפר אותה – היא ככל הנראה לא כל כך מצליחה במשימתה.

כי"ל היא חברה בת של החברה לישראל (הנשלטת על ידי משפחת עופר) וחברת האם של חברות המייצרות אשלג ודשנים אחרים, בהן רותם אמפרט נגב. אחד האסונות הסביבתיים הגדולים שאירעו בישראל התרחש לאחרונה, בסוף יוני השנה, בנחל אשלים. על פי הערכת המשרד להגנת הסביבה דלפו כ-100 אלף קוב של מי גבס חומציים ממפעל רותם אמפרט נגב, שגרמו לזיהום חמור לאורכו של נחל אשלים במרחק של יותר מ-20 קילומטר. נחל אשלים הוא גם מוקד טיולים פופולרי, ורק בדרך מקרה לא נמצאו מאות מטיילים במקום בזמן שנשפכה החומצה הרעילה.

הדירקטורית הירוקה לא עזרה לכך שלא יתקיים סיכון סביבתי בדמות מאגר גדול של חומר רעיל בסמיכות לריכוזי מטיילים וערכים סביבתיים. גם בחברות אחרות, פקידי ממשלה בכירים לשעבר לא הועילו למניעת אסונות דומים או התנהלות מזהמת שגרתית. לעומת זאת, בכי"ל, כמו גם בחברות אחרות, הצטיידו במי שיידעו כיצד להגן על החברה מפעולות של הממשלה או של הציבור בקשר לתקלות המסוכנות והזיהום החמור היומיומי שהיא גורמת. "מדובר באנשים שהם יוצאי המערכת, שהיו בפנים, ובמערכת יש בכירים שהם גידלו", מסביר עו"ד ד"ר ערן צין, מנהל הקליניקה לצדק סביבתי בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב. כך למשל, שולי נזר, סמנכ"לית תעשיות בכירה במשרד להגנת הסביבה והדמות הקובעת לגבי אופן הטיפול של המשרד במפעלים, עבדה תחת הרן. "אולי זה לגיטימי", מוסיף צין, "אבל אני צריך להוציא עשרה מכתבים והם יכולים לכאורה להרים טלפון אחד ולהשיג את מה שהם רוצים. הם מוכרים את הידע המקצועי שלהם וגם את זה שיש להם קשרים. השאלה היא מתי זה כבר לא לגיטימי".

ד"ר הרן היא גם יועצת סביבתית של חברת קצא"א, מי שאחראית על דליפת הנפט העצומה וזיהום שמורת עברונה בדצמבר 2014. האירוע הוערך על ידי המשרד להגנת הסביבה כאחד האסונות הסביבתיים החמורים שאירעו בישראל. עומר כרמון, כתב במקומון "ערב ערב" על היתקלות בין הרן לבין מירי רגב בעת סיור של ועדת הפנים של הכנסת בשמורת עברונה לאחר הדליפה: "כשביקשה ד"ר הרן את רשות הדיבור בדיון ועדת הכנסת בבאר אורה בנושא דליפת הדלק, הציגה עצמה כמנכ"לית לשעבר של המשרד להגנת הסביבה. […] 'זאת בעיה שאנשים עוברים מהמשרד להגנת הסביבה לקצא"א. זה ניגוד אינטרסים בין והון ושלטון', הטיחה בה ח"כ רגב, 'צריכה להיות תקופת צינון לפקידים באוצר ובמשרדי ממשלה, לפני שהם עוברים לגורמים שהם אמורים לפקח עליהם'".

זיהום נחל אשלים (צילום: רועי טלבי)

התקשרנו להרן, כדי לשאול אותה על בחירות הקריירה של בכירי המשרד להגנת הסביבה. האם לאחר הקדנציה הציבורית הם פונים לאקדמיה, לארגוני הסביבה, לתעשייה? "במקרה שלי אני עם כל השלושה", הסכימה הרן לומר, "מה שאני עושה זה לא סוד, אני גם באקדמיה, גם בארגונים ירוקים או לפחות סמי ירוקים, גם בהתנדבות פה ושם, גם בתעשייה וגם אפילו בממשלה אני פה ושם נוגעת. אבל לא, לא, אני לא מתראיינת – אני ממש לא אוהבת לראות את שמי בעיתונים משום כיוון שהוא". למרות דבריה, הרן מוצאת לנכון, פעם אחר פעם, להתבטא בפומבי ולהגן על התעשייה מפני הביקורת נגדה. כך למשל, בראשית השנה פרסמה טור ב"דה מרקר" שכותרתו "לא צריך להיסחף עם השמירה על איכות הסביבה". בטור אחר שלה כתבה כי "השיח הציבורי הסביבתי […] משרת אינטרסים מקומיים ואינו מתייחס בהכרח לטובת הציבור כולו" ויצאה להגנת מדיניות מוטת תעשייה של המשרד להגנת הסביבה, תחת הכותרת "להוריד את הלהבות בשיח על הסביבה".

"מר איכות הסביבה" – סלל את הדרך לתופעה

רבים וטובים בקרב שדרת הניהול הבכיר במשרדי הממשלה עושים את המעבר מעמדת הרגולטור לעבודה אצל הצד המפוקח. לעיתים במהירות מרשימה. כאמור, במשרד להגנת הסביבה תופעת הדלתות המסתובבות החלה ממש בראשית הדרך, לפני כ-25 שנה. פרופ' אורי מרינוב היה המנכ"ל הראשון של המשרד, מ-1988. ב-1992 פרש וסמוך לאחר מכן עבר לעבוד כיועץ הסביבתי של חברת כביש חוצה ישראל, בימי המאבק הציבורי הגדול נגד כביש 6.

"יזמי הכביש חששו שהמאבק עלול להזיק להם, ולפיכך נקטו מדיניות של קואופטציה, כלומר העבירו את היריב לצדם כדי לנטרלו", כותבים פרופ' דני רבינוביץ' ואיתי ורדי בספר "כוחות מניעים", "מלבד מסע הסברתי נרחב שנועד לשוות לכביש המזיק נופך 'ירוק' (greenwash), החברות שכרו את שירותי הייעוץ של שני מומחי איכות סביבה בעלי שם: ד"ר אורי מרינוב, שכיהן בתפקיד המנכ"ל הראשון של המשרד לאיכות הסביבה וד"ר עמרם פרוז'ינין, לשעבר סגנו של מרינוב במשרד. פרוז'ינין אף מונה לראש תחום איכות סביבה בחברת 'דרך ארץ'".

חברת כביש חוצה ישראל מתהדרת במרינוב כמי שמלווה את פעילות החברה מיום הקמתה, כלומר ראשית שנת 1993. כשנשאל מרינוב בעבר מה גרם לדעתו לכך שהמאבק בכביש הפך להיות מאבק הדגל של התנועות הירוקות בישראל, הוא ציין: "זאת היתה תקופה בשנות ה-90 שגופים לא ממשלתיים התחילו לקבל תרומות מקרנות שונות, ובשביל לקבל תרומה צריך לעשות רעש". במצגת שהכין ופרסם כדי לסכם את הישגי חברת כביש חוצה ישראל הוא מסכם בשקופית האחרונה: "חשוב לזכור: הקיצוניות היא האויב הגדול ביותר של הסביבה" – עמדה שניתן למצוא גם במשרד להגנת הסביבה לפיה ארגונים ופעילי סביבה אינם רק חבורה של קיצוניים, הם אויבים ממש.

מאז פרישתו, מספר מרינוב בשיחה איתו, הוא מחלק את זמנו בין הוראה לייעוץ. בקריירה האקדמית שלו היה ראש החוג לניהול משאבי טבע וסביבה באוניברסיטת חיפה וחבר בצוות שהקים את בית הספר לקיימות בבינתחומי בהרצליה. כיועץ, הוא אומר, עבד עם עשרות גופים וארגונים לאורך השנים ("50 או 60"). כדוגמה מביא מרינוב את העבודה שעשה עבור מינהל מקרקעי ישראל בכל הנוגע לטיפול בקרקע מזוהמת של תע"ש ואת העבודה עבור חברת כביש חוצה ישראל. "כל הקשר בין החברה לבין המשרד להגנת הסביבה ומינהל התכנון – אלה היו הנושאים שלי", הוא מסביר.

כמו הרן, גם מרינוב אוחז בהשקפת עולם מסויימת מאוד בנושאי סביבה. במקרה או שלא במקרה, מדובר בהשקפה שמתאימה היטב לגופים שלהם הוא משכיר את שירותיו. "מאז ועד היום", הוא קובע, ארגוני סביבה בישראל מקיימים מאבקים ציבוריים כדי לגייס תרומות, ולא להיפך. את המאבק הסביבתי בכביש 6 הוא מבטל: "בסופו של דבר הרוב המכריע של הנסיעות, נעשה ברכב הפרטי", הוא אומר ומוסיף "לידיעתך ליאורה, אין זיהום אוויר כל כך גדול במדינת ישראל".

פרופ' אורי מרינוב, המנכ"ל הראשון של המשרד להגנת הסביבה (אורי מרינוב, צילום מסך מיוטיוב)

כאמור, לא רק המנכ"ל הראשון של המשרד להגנת הסביבה הפך ליועץ פרטי, אלא גם המשנה שלו, ד"ר עמרם פרוז'ינין, שעבר לעבוד עבור חברת דרך ארץ, זכיינית כביש 6, ועבור חברות אחרות. "בואי אני אקצר לך את העניין", אומר פרוז'ינין בשיחה איתו, "מאז שעזבתי את המשרד להגנת הסביבה, התחלתי לתת ייעוץ לזכייני פרויקטים של תשתית, במיוחד תשתית תחבורתית ואני עובד עבור זכייני מכרזים שמוציאה נתיבי ישראל, שהיא חברה ממשלתית, של חברת כביש חוצה ישראל שהיא חברה ממשלתית, ואני עובד בשביל החברות הפרטיות שזוכות במכרזים. לא דלתות, ולא מסתובבות ולא נעולות…".

עבדת בחברת דרך ארץ, שסללה את כביש חוצה ישראל, נכון?

"כן. והיום אני עובד בחברת שפיר, שהיא זכיין של המדינה, למכרז שהוציאה חברת כביש חוצה ישראל על כביש שש צפון מיקנעם עד קרית אתא. אני יועץ איכות סביבה לחברות פרטיות, במיוחד בפרויקטים של תשתיות, תשתיות כבישים, רכבות וגם במשק האנרגיה".

ואתה היית היועץ הסביבתי של חברת IEI, היזמית של פרויקט הניסוי לכריית פצלי השמן בחבל עדולם בשפלת יהודה?

"IEI? כן. אני עובד עם יזמים פרטיים – חברת שיכון ובינוי, סולל ובונה, דניה סיבוס… אני יועץ שלהם. הפרויקט של חברת נתיבי ישראל, אבל אני לא עובד שלהם, אני נותן את העצות שלי לקבלן שזכה במכרז".

אתה זוכר שהיה מאבק גדול נגד הפרויקט של פצלי השמן?

"בואי נגיד ככה: אין שום פרויקט תשתית שאין נגדו התנגדויות".

ישנה טענה בקשר לאנשים שעבדו במשרד להגנת הסביבה והיו אמורים להיות הרגולטורים של חברות – והיום עובדים עבורן, מה תגובתך?

"תפקידי במשרד להגנת הסביבה לא היה לפקח על החברות. יש במשרד מבנה אדמניסטרטיבי מסויים, שבו יש הנהלת משרד, יש מחוזות של משרד. ואני הקמתי בין השאר יחידות סביבתיות ברשויות מקומיות ובאיגודי ערים. למשל ב-IEI – פצלי השמן, ביקשו היתר בניה לפיילוט על שלושה דונם ברמה המחוזית. אני במשרד להגנת הסביבה לא הייתי אחראי לא לוועדה המחוזית ולא ל-IEI ולא בשום דבר מהסוג הזה".

כשאנו שואלים את פרוז'ינין האם הוא לא רואה בכך בכל זאת בעייה של ניגוד עניינים, הוא מגיב בכעס: "איזה ניגוד עניינים? איזה ניגוד עניינים? לא, אני לא מבין אפילו את הטענה". ובכל זאת, מיד לאחר כך, הוא מספר כך: "אני לוקח אותך רגע לכביש חוצה ישראל, היתה לו התנגדות ציבורית, המשרד להגנת הסביבה עם שלושה או ארבעה שרים, אחרי שבכלל עזבתי את המשרד, שנים אחרי, השרים ועמדת המשרד היתה – מתנגדים לכביש! אני לא רוצה לחזור על הטיעונים שלהם.

"בנקודה מסויימת, המועצה הארצית לתכנון ובניה, שהיועץ הסביבתי שלה זה המשרד להגנת הסביבה, קיבלה החלטה שמאשרת את הפרויקט הזה, והטילה על חברת כביש חוצה ישראל להוציא את המכרזים ולנהל את ההקמה והפעלה של הכביש הזה. מי שזכה במכרז היתה חברת דרך ארץ. חברת דרך ארץ נדרשה להעסיק יועץ סביבתי שינחה אותה מה הם האמצעים למזער ולמנוע מפגעים סביבתיים. אני הועסקתי על ידי חברת כביש חוצה ישראל. איפה את רואה פה ניגוד עניינים?!".

אגב, מול פרויקט כריית פצלי השמן בחבל עדולם נדרשו שנים ארוכות של מאבק עיקש של תושבים מקומיים, ארגוני הסביבה והמועצות האזוריות, כדי להצליח לדחות את התוכנית ולהצליח לשמור על הסביבה. אפי איתם, דירקטור ב-IEI, אמר במהלך דיון בנושא בכנסת: "רק בשביל הפרוטוקול – ד"ר עמרם פרוז'ינין, אחד ממייסדי וממקימי משרד איכות הסביבה. היה היועץ הסביבתי של כביש 6, בר סמכא. לכבודו, בגלל שהוא צנוע, אני שם את זה במקום".

חרב להשכיר – רגל בעולם הסביבתי ורגל בעולם העסקי

נחמה רונן היתה מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה בשנים 1996-1999. אחר כך כיהנה כחברת כנסת (מטעם מפלגת "המרכז"). בתקופת המנכ"לות הסתבכה רונן בחשדות לפלילים, אחרי שקיבלה סכום כסף מהקבלן דוד אפל. פרקליטות המדינה סגרה את התיק ללא כתב אישום. זו לא היתה הפעם האחרונה ששמה של רונן נקשר בחשדות ממין זה. שמואל דכנר, עד המדינה שחשף את פרשיות השחיתות המוכרות בשם "פרשת הולילנד", טען כי שילם לה כדי שתסייע להפוך חלק מאדמת חירייה שיועד לפארק – לטובת מגדלי מגורים. רונן הכחישה את הדברים.

"כשכיהנה כמנכ"לית המשרד, התרשמתי שהיא מנהלת אותו לפי סולם ערכי ברור של הגנה על הסביבה: תכליתית, ישירה וברורה", ציטטו ב"דה מרקר" מקור באחד ממשרדי הממשלה בתחילת העשור, "כשהיא נשכרה על ידי חברת הזרע, האכזבה היתה גדולה. היא, כמנכ"לית לשעבר, היתה אמורה לדעת שהרעיון של בנייה לצורך מימון הפארק לא עובד ולא מתיישב עם ערכים סביבתיים. עיריית תל אביב, לדוגמה, בנתה את פארק הירקון מבלי לבנות דירה אחת. חבל שרונן בחרה להיות חרב להשכיר".

בתום כהונתה בכנסת, כארבע שנים לאחר סיום תפקידה כמנכ"לית המשרד להגנת הסביבה, התמנתה רונן ליו"ר תאגיד המיחזור אל"ה. מלבד רונן, רוב בכירי אל"ה, אם לא כולם, קשורים לחברה המרכזית למשקאות, יצרנית המשקאות הקלים החולשת על השוק ובעלת המותג קוקה-קולה בישראל. בנוסף לתפקידה בתאגיד המחזור, היא משמשת יושבת-ראש דירקטוריון חברת האחזקות ממ"ן, חברה ממשלתית לשעבר הכוללת כיום מספר חברות בתחומי התעופה, המטענים והלוגיסטיקה. לרונן היכרות מוקדמת עם התחום: לפני שהגיעה לתפקידה כמנכ"ל משרד להגנת הסביבה עבדה בפרויקט נתב"ג 2000, שעורר התנגדות עזה מצד תושבים ופעילי סביבה. מלבד כל אלו היתה רונן דירקטורית בבנק הפועלים ולפני כן דירקטורית בבז"ן (בתי זיקוק לנפט), בחברת תעשיות מלח ובחברת שירותי הרפואה שח"ל.

שריפה במיכל נפט בבתי הזיקוק (באדיבות עמותת אזרחים למען הסביבה)

אז האם גם בתפקידה כמנכ"לית, וגם בתפקידה כיו"ר תאגיד המיחזור – הנותנים לה חזות ירוקה ואלגנטית, רונן מחוברת בפועל אל בעלי ההון ומקדמת מהלכים שמטרתם הסופית היא רווחים כלכליים? יש מי שסבור שלא. יפתח קרמר שעבד לצד רונן כדובר המשרד לאיכות הסביבה בעת כהונתה כמנכ"לית המשרד, מפרגן להצלחתה גם שנים לאחר מכן: "העולם הסביבתי צריך להתברך באנשים כמו רונן, שהוכיחה במשך השנים את יכולתה. יש לה רגל אחת בעולם הסביבתי ורגל אחת בעולם העסקי. זה מודל נכון ומוצלח. היכולת הזאת, לשנות דברים מבפנים, חשובה מאוד", אמר על רונן בכתבה עיתונאית. כיום, יש לציין, קרמר הוא יועץ תקשורת. משרדו עובד עבור המזהמים הגדולים, כמו  בז"ן (בתי זיקוק חיפה) תש"ן (תשתיות נפט ואנרגיה), רותם אמפרט, מפעלי ים המלח ועוד.

דמות נוספת שנשכרה על ידי בז"ן היא הד"ר ברננדה פליקשטיין, מי שכיהנה כסמנכ"ל איגוד ערים להגנת הסביבה חיפה בשנים 1994-2008. במסגרת תפקידה היתה אמונה פליקשטיין על המאבק בזיהום הכבד שגורמים בתי הזיקוק. לפני כשבע שנים עברה לעבוד בבתי הזיקוק, כיועצת עצמאית.

הצלחת לשנות שם דברים לטובה?

"לדעתי מאד תרמתי. אבל אני לא רוצה לדבר על בתי הזיקוק, זה לא הוגן".

למה החלטת לעבוד בבתי הזיקוק?

"קודם כל היה לי מעניין. רוב הזמן עבדתי בצד הרגולטורי והיה לי מעניין לראות את העולם מפרספקטיבה אחרת".

בזמן שהיתה יועצת של בז"ן נתנה פליקשטיין חוות דעת במסגרת תביעה ייצוגית נגד קצא"א, היא מספרת, "כלומר, הייתי יועצת עבור שני הצדדים, למרות שאני לא אוהבת את ההגדרה, כי תמיד ראיתי את עובדי הרשויות ופעילי הארגונים הסביבתיים כקולגות, וגם אם היו לי מחלוקות איתם ראיתי אותם תמיד כקולגות". לאחרונה החליטה לפרוש מבז"ן. "אם אתם חשבתם שאני אדם מקצועי בנושאי הסביבה, מדוע שלא תשמחו שאדם כמוני מייעץ להם, זו העמדה שלי", היא אומרת כיום. אלא שהיכולת של הרגולטורים לשעבר לשנות דברים בבתי הזיקוק, לא הוכיחה את עצמה. כאמור, בתי הזיקוק נמצאים בראש טבלת המפעלים המזהמים בישראל.

"הטענה תמיד היא שהמומחה 'עוזר' למפעל לשפר את ההתנהלות שלו, אבל ברוב הדוגמאות שאני מכירה, לא ראיתי שיפור אמיתי בהתנהלות", אומרת הרדל-ואכים, מנהלת "אזרחים למען הסביבה", "מה שכן ראיתי הוא שיפור בתדמית של המפעל וביכולת שלו לייחצן את השיפורים שנעשים על ידו, גם כאשר אלה אינם אמיתיים או אינם רלוונטיים להשפעה הסביבתית בפועל של אותו המפעל. ברוב המקרים, פקידי הציבור שעברו אל המפעלים הופכים להיות חלק ממערך ההסברה או ההגנה של המפעל ולא משמשים כמומחים אובייקטיביים ובוודאי שלא מקדמים את ערך השקיפות כלפי הציבור, שזה המינימום שאפשר היה לצפות מהם".

כמי שמנהלת ארגון חברתי הפועל בתחום הסביבה, הרדל-ואכים עומדת על פן בעייתי אחר של תופעת הדלתות המסתובבות: "כשמנסים לגייס מומחים מגלים שכל הבכירים לשעבר, מייצגים את המזהמים". ואכן, במהלך העבודה על התחקיר שוחחנו עם נציגי ארגונים המנסים לגייס מומחים לעזרת הציבור במאבק מול תעשייה מזהמת. אלו חזרו וסיפרו כיצד כשפנו לבכירים לשעבר במשרד להגנת הסביבה, נתקלו בסירוב: לא נוכל להשכיר את שירותינו לפעילות ציבורית כזאת או אחרת. הסיבה: ניגוד עניינים, בשל העבודה עבור החברות המזהמות.

האם אפשרויות התעסוקה היחידות עבור מי שפועלים בתחום השמירה על הסביבה הוא דווקא אצל מי שאחראים לזיהום הגדול ביותר?

תכירו את אלונה שפר קארו שהיתה מנכ"לית של המשרד להגנת הסביבה, כיום היא לא עובדת במפעלים שמייצרים זיהום אוויר, אלא דירקטורית בחברת אנרג'יקס, העוסקת באנרגיות מתחדשות. לאחרונה כתבה בדף הפייסבוק שלה: "כשסיימתי את תפקידי במשרד, אמר לי מישהו בכיר מהעולם העסקי את המשפט המצמרר הבא: בעולם העסקי זוכרים את הרגולטורים שלא שיתפו פעולה ולפיכך יהיה לך קשה למצוא את דרכך. הוא התכוון להתנגדות שלי בוועדת צמח לייצוא גז בכמויות הזויות בהתאם לאינטרסים של תשובה. הייתי אז המתנגדת היחידה וכתבתי חוות דעת מיעוט חריפה להבדיל משאר נציגי הממשלה. בדיעבד מסתבר שחלקם היו נגועים בשחיתות. […] כשאתה מגן על האינטרס הציבורי אתה לבד לגמרי. תוך כדי וגם אחרי. אף אחד לא שומר עליך. זה לא היה פשוט לשלם מחירים אבל לפחות אני גאה לספר לילדים שלי ולישון טוב בלילה".

הצטננות קלה וזה עובר

בתגובה לטענה הכללית בדבר הבעייתיות שבמעבר של בכירי המשרד לעבודה אצל הגופים המפוקחים, נמסר מהמשרד להגנת הסביבה כך: "ככל עובדי השירות הציבורי, גם על עובדי המשרד להגנת הסביבה חלות הגבלות לאחר פרישה מתוקף חוק שירות הציבור והוראות התקשי"ר, במטרה למנוע חשש לפגיעה בטוהר המידות ולהבטיח את אמון הציבור בשירות הציבורי ובעובדיו. כך גם בכל הקשור לקליטת עובדים, הנעשית בהתאם להוראות התקשי"ר והנחיות שונות, המסדירות ניגודי עניינים במידת הצורך".

ואכן, הקרוסלה המסתובבת של הפקידות הבכירה של משרדי הממשלה אמורה להיות מתוזמנת באמצעות "חוק שירות הציבור (הגבלות לאחר פרישה) (תיקון מס' 4), התשע"ב–2012", הקובע תקופת צינון של שנה. מדובר בפרק זמן קצר, שאינו פותר את בעיית הידע הארגוני והקשרים הנרכשים, אבל גם עבורו ישנו מסלול עוקף: ועדה מיוחדת של בית המשפט המחוזי רשאית לקצר את תקופת הצינון לשלושה חודשים בלבד ובכך לעקרה למעשה גם מתוכנה הקלוש.

"מתוך 85 בקשות שבית המשפט דן בהן בין 2013 ל-2016 – 80 בקשות אושרו, כלומר 80 צינונים התאיידו, רק 5 בקשות נדחו. זאת בדיחה, אין באמת צינון. ואם הם יודעים שאין באמת צינון, אז כבר בזמן שהם במגזר הציבורי, חושבים על השלב הבא", אומר העיתונאי העצמאי תומר אביטל (ממייסדי קרן התחקירים). "מצב הדברים בו משרתי ציבור מדלגים ממשרתם הציבורית לגופים פרטיים שהיו בפיקוחם ללא תקופות צינון ראויות פוגע בנו פעמיים", מסביר עו"ד אילן יונש, פעיל חברתי והיועץ המשפטי לקרן, "ראשית, בעצם השחתת השירות הציבורי (במיוחד בתפקידים רגולטוריים) מקום בו עובד הציבור יעדיף לשמור על קשריו עם גופים מפוקחים חלף ביצוע תפקידו הציבורי ללא מורא וללא משוא פנים. שנית, איוש החברות הפרטיות בעובדי ציבור רק בשל תפקידם הקודם מביא לתרבות שלטונית ועסקית מבוססת קשרים במקום כישורים ולהעמקת השחיתות השלטונית".

ולמעשה, הבעייתיות שבתופעת הדלתות המסתובבות לא באמת יכולה להיפתר באמצעות חוקי צינון למיניהם. "גם אם זה יהיה שנה וגם אם זה יהיה חמש שנים", אומרת ד"ר אורלי רונן, ראש מסלול קיימות עירונית בבי"ס פורטר באוניברסיטת תל אביב ולשעבר מנכ"ל ארגון השל, "איך יכול להיות שעבדת במשרד להגנת הסביבה, כשומר הסביבה, ואחרי זה הלכת לעשות עבודה שהיא הפוכה לחלוטין. זו קודם כל שאלה מוסרית: האם אתה עוזר למישהו לשמור על החוק ולהגן על הסביבה או שאתה עוזר לו להפר את החוק ולהתחמק מעונש".

===

אז מה כן אפשר לעשות? לחשוף את האנשים עצמם ולהביא לביקורת ציבורית על מוסריות המעבר משמירה על הציבור ישר לזרועות החברות המזהמות. התחקיר מתמקד נקודתית בבכירי המשרד לשעבר ובעבודה שביצעו בעבור החברות שאך קודם היו אחראים לפקח עליהן.

 

כתבה זו הופקה על-ידי קרן התחקירים, גוף תקשורת עצמאי הפועל במימון והכוונת הציבור. זהו התחקיר השני שמופק בידי הקרן ונושאו נבחר בהצבעה על-ידי ציבור התורמים. תחקיר וכתיבה: ליאורה אמיתי | עריכה: שוקי טאוסיג, תומר אביטל, ניר בן-צבי | ייעוץ משפטי: עו"ד אילן יונש | הפקה: גיא מרגלית וניר בן-צבי | חברי קרן התחקירים: מאה ימים של שקיפות | העין השביעית | צדק חברתיחדר המצב | הכלכלה האמיתית | פואנטה

בשבועות הקרובים יפורסם תחקיר שלישי של קרן התחקירים אודות עבודת הלוביסטים בכנסת. התחקיר הראשון של קרן התחקירים חשף מגעים חשאיים שקיימה מדינת ישראל להצטרפות להסכם הסחר הבינלאומי טיס"א ("ברוכים הבאים לשלטון התאגידים"). בעקבות התחקיר, קיימה ועדת הכלכלה של הכנסת דיון מיוחד בנושא, משרד הכלכלה שחרר עשרות מסמכים ששפכו אור על עמדות המשלחת הישראלית לדיונים ואף העיתונות הממוסדת החלה לסקר את ההסכם השנוי במחלוקת. בנוסף, מבצעת קרן התחקירים עבודה עיתונאית שוטפת, הכוללת הנגשת דו"חות מבקר המדינה, ניתוח תזכירי חוק ממשלתיים ופרסומים וחשיפות נוספים.

שתפו את הכתבה
217 תגובות
 1. firtuklo imutrzas
  firtuklo imutrzas אומר:

  Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have developed some nice procedures and we are looking to trade solutions with other folks, be sure to shoot me an e-mail if interested.

  הגב
 2. gamefly free trial
  gamefly free trial אומר:

  We stumbled over here different page and thought I might check things out.

  I like what I see so now i'm following you. Look forward to
  looking over your web page for a second time.

  הגב
 3. gamefly free trial
  gamefly free trial אומר:

  Hi, i think that i saw you visited my website so i came to “return the favor”.I am
  trying to find things to improve my website!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

  הגב
 4. Genesis
  Genesis אומר:

  My developer is trying to persuade me to
  move to .net from PHP. I have always disliked the idea
  because of the costs. But he's tryiong none the less.
  I've been using WordPress on various websites for about a year and am worried about switching to another platform.
  I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can transfer
  all my wordpress content into it? Any kind of help
  would be really appreciated!

  הגב
 5. marcus butler
  marcus butler אומר:

  Hello there! I just would like to offer you a huge thumbs up
  for your excellent information you have got right here on this post.
  I will be coming back to your blog for more soon.

  הגב
 6. 바카라사이트
  바카라사이트 אומר:

  Greetings from Idaho! I'm bored at work so I decided to browse
  your site on my iphone during lunch break. I enjoy the information you
  present here and can't wait to take a look when I get home.
  I'm shocked at how fast your blog loaded on my phone ..
  I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, amazing site!

  הגב
 7. 온라인카지노
  온라인카지노 אומר:

  Greetings I am so excited I found your blog page, I really
  found you by error, while I was browsing on Yahoo for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thanks for a tremendous post
  and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don't have time to read it all at the minute but I
  have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the great work.

  הגב
 8. 카지노사이트
  카지노사이트 אומר:

  You've made some really good points there. I looked on the internet
  for more info about the issue and found most people will
  go along with your views on this web site.

  הגב
 9. 카지노사이트
  카지노사이트 אומר:

  Greate post. Keep posting such kind of information on your site.
  Im really impressed by your blog.
  Hello there, You have performed a fantastic job.
  I will certainly digg it and in my view suggest to
  my friends. I am sure they will be benefited from this website.

  הגב
 10. 카지노사이트
  카지노사이트 אומר:

  Aw, this was an exceptionally good post. Taking a few minutes and
  actual effort to produce a good article… but what can I say… I put things off a whole lot and
  don't seem to get anything done.

  הגב
 11. 바카라사이트
  바카라사이트 אומר:

  Heya just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren't
  loading correctly. I'm not sure why but I think its a linking issue.
  I've tried it in two different browsers and both show the same results.

  הגב
 12. 온라인카지노
  온라인카지노 אומר:

  Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She placed the shell to her ear and screamed.
  There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

  הגב
 13. 바카라사이트
  바카라사이트 אומר:

  Great blog here! Also your site rather a lot up very fast!
  What web host are you using? Can I am getting your affiliate hyperlink to your host?
  I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

  הגב
 14. 바카라사이트
  바카라사이트 אומר:

  It's actually a great and useful piece of information. I am satisfied that you simply shared this
  useful info with us. Please keep us up to date like this.
  Thank you for sharing.

  הגב
 15. 바카라사이트
  바카라사이트 אומר:

  You are so interesting! I don't suppose I've truly read through something like this
  before. So good to discover another person with unique thoughts on this issue.
  Really.. thank you for starting this up. This web site is something
  that is needed on the web, someone with a bit of originality!

  הגב
 16. 바카라사이트
  바카라사이트 אומר:

  wonderful put up, very informative. I ponder why the
  other experts of this sector don't realize this. You should
  proceed your writing. I'm sure, you've a huge readers' base already!

  הגב
 17. 카지노사이트
  카지노사이트 אומר:

  바카라사이트
  [empty]
  [empty]
  waysepola.mihanblog.com
  I've been surfing online more than 2 hours today, yet I never found any
  interesting article like yours. It is pretty worth enough for me.
  Personally, if all webmasters and bloggers made good
  content as you did, the net will be much more useful
  than ever before.

  הגב
 18. 바카라사이트
  바카라사이트 אומר:

  Hi! I know this is kind of off topic but I was wondering
  which blog platform are you using for this website? I'm getting tired of WordPress
  because I've had problems with hackers and I'm looking at options for
  another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good
  platform.

  הגב
 19. 카지노사이트
  카지노사이트 אומר:

  Great post. I was checking constantly this blog and I'm impressed!
  Extremely useful info particularly the last part 🙂 I care for such
  info much. I was seeking this certain info for a long time.

  Thank you and best of luck.

  הגב
 20. 오산출장안마
  오산출장안마 אומר:

  Pretty great post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to mention that I
  have really enjoyed browsing your weblog posts. After all I will be subscribing to your feed and I
  am hoping you write again soon!

  הגב
 21. 동두천출장안마
  동두천출장안마 אומר:

  What's Going down i'm new to this, I stumbled upon this I have discovered It absolutely helpful and
  it has helped me out loads. I am hoping to contribute & help different customers like its helped me.
  Great job.

  הגב
 22. 완주출장안마
  완주출장안마 אומר:

  hello!,I love your writing very much! share we keep up a correspondence extra about your article on AOL?

  I require a specialist in this space to solve my problem.
  May be that's you! Looking forward to look you.

  הגב
 23. 전라남도출장안마
  전라남도출장안마 אומר:

  Hello there, I found your blog by means of Google whilst looking for a related matter, your site got here up,
  it appears to be like good. I've bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, simply was alert to your weblog through Google, and located that it
  is truly informative. I'm going to be careful for brussels.
  I will be grateful when you proceed this in future.

  Lots of other people can be benefited from your writing.

  Cheers!

  הגב
 24. 군산출장안마
  군산출장안마 אומר:

  Heya this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use
  WYSIWYG editors or if you have to manually code
  with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to
  get guidance from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

  הגב
 25. 계룡출장안마
  계룡출장안마 אומר:

  Heya! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up
  losing a few months of hard work due to no backup. Do you have
  any solutions to protect against hackers?

  הגב
 26. 아산출장안마
  아산출장안마 אומר:

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I
  could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I've been looking for a plug-in like this for quite some
  time and was hoping maybe you would have some
  experience with something like this. Please let
  me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

  הגב
 27. 고성출장안마
  고성출장안마 אומר:

  Pretty element of content. I simply stumbled upon your weblog and in accession capital to claim that I get in fact
  loved account your blog posts. Any way I'll be subscribing to your feeds
  or even I achievement you get entry to persistently fast.

  הגב
 28. 인천출장안마
  인천출장안마 אומר:

  I simply couldn't depart your web site before suggesting that I extremely enjoyed the standard information an individual provide
  in your guests? Is gonna be again incessantly in order to check
  out new posts

  הגב
 29. 광명출장안마
  광명출장안마 אומר:

  Someone necessarily assist to make seriously posts I might
  state. This is the first time I frequented your web page and
  up to now? I amazed with the analysis you made to make this actual post
  amazing. Great task!

  הגב
 30. 부안출장안마
  부안출장안마 אומר:

  What i don't understood is in truth how you're not actually a lot more smartly-preferred than you may be right now.
  You are very intelligent. You realize thus significantly relating to this topic, made me for my
  part consider it from so many various angles.
  Its like men and women aren't involved unless it's one
  thing to accomplish with Girl gaga! Your own stuffs great.
  Always take care of it up!

  הגב
 31. 구리출장안마
  구리출장안마 אומר:

  I blog frequently and I really thank you for your information. This
  great article has truly peaked my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information about once per week.
  I opted in for your Feed as well.

  הגב
 32. 무주출장안마
  무주출장안마 אומר:

  Whoa! This blog looks exactly like my old one! It's
  on a completely different subject but it has pretty much the same
  page layout and design. Outstanding choice of colors!

  הגב
 33. 성주출장안마
  성주출장안마 אומר:

  Hi there! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no data backup.
  Do you have any solutions to prevent hackers?

  הגב
 34. 안양출장안마
  안양출장안마 אומר:

  It's perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I've read this post and if I could I desire to suggest you few
  interesting things or tips. Maybe you can write next articles referring to this article.
  I desire to read even more things about it!

  הגב
 35. 남원출장안마
  남원출장안마 אומר:

  My brother suggested I might like this blog.
  He was entirely right. This post actually made my day. You cann't consider simply
  how a lot time I had spent for this info! Thank you!

  הגב
 36. 영월출장안마
  영월출장안마 אומר:

  Hello there! This post couldn't be written any better!
  Reading this post reminds me of my old room mate! He always
  kept chatting about this. I will forward this article to
  him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

  הגב
 37. 장흥출장안마
  장흥출장안마 אומר:

  My brother recommended I might like this website.
  He was entirely right. This post actually made my day.
  You cann't imagine simply how much time I had spent for this info!

  Thanks!

  הגב
 38. 연천출장안마
  연천출장안마 אומר:

  It is appropriate time to make some plans for the future
  and it's time to be happy. I've read this post and if I could
  I wish to suggest you few interesting things or advice.

  Perhaps you can write next articles referring to this article.

  I want to read even more things about it!

  הגב
 39. 정선출장안마
  정선출장안마 אומר:

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great.
  I don't know who you are but definitely you are going to
  a famous blogger if you aren't already 😉 Cheers!

  הגב
 40. 성남출장안마
  성남출장안마 אומר:

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something that I think I would never understand.
  It seems too complicated and very broad for me. I'm looking forward for
  your next post, I'll try to get the hang of it!

  הגב
 41. 홍천출장안마
  홍천출장안마 אומר:

  Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading?
  I'm trying to find out if its a problem on my end
  or if it's the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

  הגב
 42. 곡성출장안마
  곡성출장안마 אומר:

  Undeniably consider that that you said. Your favorite justification seemed to be at the internet the easiest
  thing to take note of. I say to you, I definitely get irked while folks consider concerns that they plainly do not understand about.
  You controlled to hit the nail upon the top and outlined out the entire thing
  without having side-effects , folks can take a signal. Will probably be back
  to get more. Thank you

  הגב
 43. 진도출장안마
  진도출장안마 אומר:

  I will right away take hold of your rss as I can not in finding your
  email subscription link or newsletter service.
  Do you have any? Please permit me recognize in order that I
  may subscribe. Thanks.

  הגב
 44. 보성출장안마
  보성출장안마 אומר:

  We're a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your website provided us with valuable information to work on. You have performed an impressive activity
  and our entire group will likely be thankful to you.

  הגב
 45. 의정부출장안마
  의정부출장안마 אומר:

  I loved as much as you'll receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored material
  stylish. nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

  הגב
 46. 하남출장안마
  하남출장안마 אומר:

  I'm really enjoying the design and layout of your site.

  It's a very easy on the eyes which makes it much
  more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out
  a designer to create your theme? Exceptional work!

  הגב
 47. 울진출장안마
  울진출장안마 אומר:

  Hi there! I know this is kinda off topic but I was wondering
  if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form?
  I'm using the same blog platform as yours and I'm having trouble finding one?
  Thanks a lot!

  הגב
 48. 봉화출장안마
  봉화출장안마 אומר:

  Good day very cool web site!! Man .. Excellent .. Superb ..

  I'll bookmark your web site and take the feeds
  additionally? I'm glad to find a lot of helpful information here within the submit, we need develop more strategies in this regard, thank you for sharing.
  . . . . .

  הגב
 49. 김제출장안마
  김제출장안마 אומר:

  Just wish to say your article is as amazing. The clarity
  in your post is just excellent and i could assume you're an expert on this subject.
  Fine with your permission let me to grab
  your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.

  הגב
 50. 순창출장안마
  순창출장안마 אומר:

  hello there and thank you for your information – I've certainly picked up something new from right here.
  I did however expertise several technical issues using this site, as I experienced
  to reload the website a lot of times previous to I could
  get it to load correctly. I had been wondering if your web host
  is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will
  sometimes affect your placement in google and can damage your high quality score
  if advertising and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and can look out for
  much more of your respective intriguing content. Make sure
  you update this again very soon.

  הגב
 51. 칠곡출장안마
  칠곡출장안마 אומר:

  I was wondering if you ever thought of changing
  the layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say.

  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having one or 2 images.
  Maybe you could space it out better?

  הגב
 52. 고흥출장안마
  고흥출장안마 אומר:

  Fantastic website you have here but I was wanting to know if you knew
  of any message boards that cover the same topics talked about in this article?
  I'd really love to be a part of community where I can get responses from other
  knowledgeable people that share the same interest. If you have
  any recommendations, please let me know. Many thanks!

  הגב
 53. 거창출장안마
  거창출장안마 אומר:

  Hello everybody, here every one is sharing these kinds of
  knowledge, so it's fastidious to read this webpage, and I
  used to pay a quick visit this webpage all the time.

  הגב
 54. 군산출장안마
  군산출장안마 אומר:

  Attractive component of content. I just stumbled upon your site and in accession capital
  to say that I acquire in fact loved account your blog posts.
  Anyway I will be subscribing for your feeds and even I achievement you get admission to constantly fast.

  הגב
 55. 수원출장안마
  수원출장안마 אומר:

  Heya i'm for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot.
  I am hoping to offer one thing again and help others like you aided me.

  הגב
 56. 완진출장안마
  완진출장안마 אומר:

  Have you ever considered creating an ebook or guest authoring on other blogs?
  I have a blog based on the same subjects you discuss and would love
  to have you share some stories/information. I know my subscribers would value your work.
  If you're even remotely interested, feel free
  to shoot me an e mail.

  הגב
 57. 완진출장안마
  완진출장안마 אומר:

  Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert
  that I acquire in fact enjoyed account your blog posts.

  Any way I'll be subscribing to your feeds and even I achievement
  you access consistently fast.

  הגב
 58. 양구출장안마
  양구출장안마 אומר:

  It's appropriate time to make some plans for the future and
  it is time to be happy. I've read this post and if I
  could I desire to suggest you some interesting things or suggestions.
  Maybe you could write next articles referring to this article.
  I wish to read even more things about it!

  הגב
 59. 청도출장안마
  청도출장안마 אומר:

  Hmm is anyone else having problems with
  the pictures on this blog loading? I'm trying to
  figure out if its a problem on my end or if it's the blog.

  Any responses would be greatly appreciated.

  הגב
 60. 양양출장안마
  양양출장안마 אומר:

  Thanks for ones marvelous posting! I truly enjoyed reading it,
  you could be a great author.I will always bookmark your blog and may come back at some point.
  I want to encourage yourself to continue your great work, have a nice evening!

  הגב
 61. 정읍출장안마
  정읍출장안마 אומר:

  Thank you for some other informative website. Where else could
  I get that kind of information written in such a perfect method?
  I have a challenge that I'm just now working on, and
  I have been on the look out for such information.

  הגב
 62. 장성출장안마
  장성출장안마 אומר:

  First of all I would like to say terrific blog! I had a quick question that
  I'd like to ask if you don't mind. I was interested to find out how you center yourself and
  clear your thoughts prior to writing. I've had trouble clearing my thoughts in getting my ideas out.

  I do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes
  are generally lost just trying to figure out how to begin. Any recommendations or hints?
  Kudos!

  הגב
 63. 영덕출장안마
  영덕출장안마 אומר:

  Greetings from Idaho! I'm bored at work so I
  decided to browse your blog on my iphone during lunch break.
  I love the info you present here and can't wait to take
  a look when I get home. I'm amazed at how fast your blog loaded on my phone ..
  I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, very good blog!

  הגב
 64. 진동기
  진동기 אומר:

  The story follows a trio of junkies in contemporary Brooklyn Harry, his girlfriend,
  Marion, and Harry friend, Tyrone and their mutual
  descent into the warm, loving arms of heroin.
  여성용 섹시한 장난감 G- 스폿 진동기 비밀 진동기

  הגב
 65. Tilly
  Tilly אומר:

  hello there and thank you for your info ? I have certainly
  picked up anything new from right here. I did however
  expertise a few technical issues using this
  web site, as I experienced to reload the web site lots of times
  previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your
  web hosting is OK? Not that I'm complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage
  your quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Anyway I am adding this RSS to my e-mail and
  could look out for much more of your respective interesting content.
  Ensure that you update this again very soon..

  הגב
 66. Melba
  Melba אומר:

  I'm not sure where you're getting your information, but good
  topic. I needs to spend some time learning much
  more or understanding more. Thanks for magnificent information I was
  looking for this information for my mission.

  הגב
 67. 딜도
  딜도 אומר:

  There is no printed guide, you are met in every room by volunteers,
  some of them helpful, many of them nagging. The place is
  inaccessible to handicapped visitors.
  여성용 섹시한 장난감 G- 스폿 진동기 완드 마사지 기계

  הגב
 68. Hiram
  Hiram אומר:

  Does your site have a contact page? I'm having trouble locating it
  but, I'd like to send you an email. I've got some suggestions for your blog
  you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it improve over time.

  הגב
 69. Amanda
  Amanda אומר:

  We wish to thank you just as before for the beautiful
  ideas you gave Jesse when preparing a post-graduate research as well as, most importantly,
  regarding providing each of the ideas in one
  blog post. Provided we had been aware of your web-site a year ago,
  i'd have been saved the useless measures we were taking.
  Thanks to you.

  הגב
 70. Marietta
  Marietta אומר:

  Quality articles or reviews is the main to invite the visitors
  to go to see the website, that's what this website is providing.

  הגב
 71. Kay
  Kay אומר:

  Right here is the right website for anybody who would like
  to understand this topic. You understand so much its almost hard to argue with
  you (not that I really would want to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a topic that's been discussed for ages.
  Great stuff, just wonderful!

  הגב
 72. ボブ
  ボブ אומר:

  The Prime Minister and the Leader of the Opposition followed by The Deputy
  Prime Minister and the Deputy Leader of the Opposition usually walk side by side,
  leading the two lines of MPs. The Commons then arrive at the Bar of the House of ボブ Lords.
  The only people required to bow are the House of Commons Speaker, Commons Clerk, senior
  Lords official Black Rod and the Serjeant at Arms.

  human hair wigs I think that beliefs are something to have and cherish.
  To hold on to beliefs in times of trouble, but to mock one's embedded theology is dangerous.
  Exploited them (even if I think they did to some degree.) because
  at the end of the day they were consenting adults that opened themselves up to
  this realm of reality.human hair wigs

  Lace Wigs Then tell it like it is, your first GI specialist
  dismissed your symptoms of blood in your stool, performed no tests before diagnosing you with an eating disorder you didn have and as a result completely missed
  the celiac diagnosis. His dismissal and refusal to help, his
  recommendation of eating a burger or some (any, apparently) protein shakes,
  left you feeling angry and you were still suffering from your
  symptoms so you did a personal project to sort out those feelings that was never intended to be seen by a doctor.
  Your mother sent those in along with a letter describing her anger over the
  firat appointment with this doctor without your permission.Lace Wigs

  I was told not to wash it, comb it, brush it, or do anything else.
  Perm Not!After I cried for about an hour, I called a friend to explain my demise and was
  in luck. She knew a great hairdresser who agreed to see me the next morning to try to salvage what hair I had left.

  wigs for women More Fish is the sixth studio album
  by rapper Ghostface Killah, released on December 12, 2006 through
  the Def Jam label. The album's name derives
  from Ghostface's earlier 2006 release, Fishscale.
  The track "Good", featuring Ghostface's fellow Theodore Unit member Trife Da
  God and Mr.wigs for women

  wigs for women Elizabeth was two years and eight months old when her mother
  was beheaded on 19 May 1536,[10] four months after Catherine of Aragon's death from natural causes.
  Elizabeth was declared illegitimate and deprived of her place in the
  royal succession.[11] Eleven days after Anne Boleyn's execution, Henry married Jane Seymour, who died shortly after the birth of
  their son, Prince Edward, in 1537. From his birth, Edward was undisputed heir apparent to the throne.wigs for women

  costume wigs In the Korean War, from 1950 53, North American Mustangs from No.
  77 Squadron RAAF, stationed in Japan with the British Commonwealth Occupation Force, were
  among the first United Nations aircraft to be
  deployed, in ground support, combat air patrol, and escort missions.
  When the UN planes were confronted by North Korean Mikoyan Gurevich MiG
  15 jet fighters, 77 Sqn acquired Gloster Meteors, however the MiGs remained superior and the Meteors were relegated to ground support missions as the
  North Koreans gained experience.costume wigs

  wigs online Hen NightsThe phrase 'Hen Night' is used in the
  UK and Australia. It comes from America's term 'Bachelorette Party' meaning last night of freedom.
  From the start o the 2000s in America, they have had Bachelorette
  planning services who plan everything for the night out.wigs
  online

  wigs Rogers, using her new found powers, restored
  Beverly to Human form.That same year, Admiral Alynna Nechayev assigned
  Crusher, along with Captain Picard and Lieutenant Worf, to
  a covert mission to seek out and destroy a Cardassian metagenic weapon on Celtris
  III. Her purpose was to locate and destroy any biological material related to the weapon. The group went through a rigorous training program for the mission, and it was physically straining
  on Beverly.wigs

  Rodney McKay.[14][15] In season 5's final episode, "Enemy at the Gate", Ronon is
  killed during an assault on a Wraith hive that had reached Earth's orbit.
  He is then revived by a Wraith and interrogated, only to be rescued by Sheppard and crew.
  Dex is last seen with the Atlantis Expedition crew as they safely land a cloaked but disabled
  Atlantis near the Golden Gate Bridge..

  hair extensions Bieber could take a look at the career of another famous Justin in Justin Timberlake.
  Timberlake was a member of a famous boy band and has gone on to become a very successful adult pop star.
  This is in my opinion what Bieber could do too but he needs to be careful
  as fame can be something that can wither away..hair extensions

  hair extensions We do not police topics that
  people want to talk about as long as they are related to the trans experience.
  That includes sexual abuse, HRT, or surgeries. It sounds like you need to find a better group.
  With my first child, I did not bother purchasing a glider.

  I figured who needed a glider when you had a perfectly good bed or couch to
  sit on. Behold the Dutailier Lungo Swivel Glider hair extensions..

  ウィッグ
  ボブ

  הגב
 73. Elva
  Elva אומר:

  hello there and thank you for your information ? I?ve definitely picked up something new from right here.
  I did however expertise several technical issues using
  this web site, as I experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load properly.
  I had been wondering if your web hosting is OK? Not
  that I'm complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement
  in google and can damage your high-quality score
  if advertising and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email
  and can look out for a lot more of your respective interesting content.
  Ensure that you update this again very soon..

  הגב
 74. Augustina
  Augustina אומר:

  Right here is the perfect site for anybody who hopes to find out about this topic.
  You understand so much its almost hard to argue with you
  (not that I actually will need to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject that has
  been discussed for ages. Excellent stuff, just great!

  הגב
 75. click here
  click here אומר:

  Does your website have a contact page? I'm having trouble locating it but, I'd like to shoot you an e-mail.
  I've got some recommendations for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great site and I look forward to seeing it improve
  over time.

  הגב
 76. check this out
  check this out אומר:

  Thanks for the good writeup. It in reality used to be a leisure account it.

  Look advanced to more added agreeable from you! By the
  way, how could we keep up a correspondence?

  הגב
 77. best netflix movies
  best netflix movies אומר:

  Heya i'm for the primary time here. I found this board and I find It
  really useful & it helped me out a lot. I hope to provide
  one thing again and aid others like you helped me.

  הגב
 78. best netflix movies
  best netflix movies אומר:

  Hello there, just became aware of your blog through
  Google, and found that it's really informative. I am gonna
  watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future.
  Lots of people will be benefited from your writing.
  Cheers!

  הגב
 79. 바카라사이트
  바카라사이트 אומר:

  Have you ever considered about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is valuable and everything. But imagine if you
  added some great pictures or video clips to give your posts more, "pop"!
  Your content is excellent but with images and video clips, this
  blog could certainly be one of the very best in its field.
  Superb blog!

  הגב
 80. 바카라사이트
  바카라사이트 אומר:

  Link exchange is nothing else but it is simply placing the other person's
  web site link on your page at proper place and other person will also do same in support of you.

  הגב
 81. 바카라사이트
  바카라사이트 אומר:

  Very good site you have here but I was wondering if you knew of any user discussion forums
  that cover the same topics discussed here?
  I'd really love to be a part of group where I can get advice from other experienced people that share the same interest.
  If you have any suggestions, please let me know. Cheers!

  הגב
 82. 바카라사이트
  바카라사이트 אומר:

  Thank you for another informative blog. Where else could I get that type
  of info written in such a perfect means? I have a undertaking that
  I am simply now operating on, and I've been on the look out for such information.

  הגב
 83. 바카라사이트
  바카라사이트 אומר:

  Your style is unique in comparison to other folks I have read stuff from.
  I appreciate you for posting when you've got the opportunity, Guess I will just bookmark this page.

  הגב
 84. 바카라사이트
  바카라사이트 אומר:

  Thank you for another wonderful article. The place else may anybody get that kind of info in such a perfect method of writing?
  I have a presentation subsequent week, and I'm on the search for such information.

  הגב
 85. 바카라사이트
  바카라사이트 אומר:

  Hmm is anyone else encountering problems with the images on this
  blog loading? I'm trying to figure out if its a problem on my end or if
  it's the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

  הגב
 86. 바카라사이트
  바카라사이트 אומר:

  My brother suggested I would possibly like this blog.
  He was once totally right. This post actually made my day.
  You cann't consider just how much time I had spent
  for this info! Thanks!

  הגב
 87. 사설토토
  사설토토 אומר:

  This design is incredible! You certainly know how to keep a reader
  entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

  הגב
 88. 바카라사이트
  바카라사이트 אומר:

  Hi exceptional blog! Does running a blog like this take
  a large amount of work? I have no knowledge of programming however I had been hoping to start
  my own blog in the near future. Anyhow, if you have any suggestions or tips for new blog owners please share.

  I understand this is off subject but I simply wanted to ask.

  Kudos!

  הגב
 89. 바카라사이트
  바카라사이트 אומר:

  Hey there! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I'm trying to get my blog to rank
  for some targeted keywords but I'm not seeing very good gains.
  If you know of any please share. Cheers!

  הגב
 90. 안전놀이터
  안전놀이터 אומר:

  you're truly a just right webmaster. The web site loading velocity is
  amazing. It seems that you are doing any unique trick.
  Furthermore, The contents are masterwork. you have done a great activity on this subject!

  הגב
 91. 바카라사이트
  바카라사이트 אומר:

  It's appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy.

  I've read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things or advice.
  Maybe you can write next articles referring to this article.
  I desire to read more things about it!

  הגב
 92. 바카라사이트
  바카라사이트 אומר:

  Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks,
  However I am going through issues with your RSS.
  I don't know why I am unable to join it. Is there anybody else getting similar RSS problems?
  Anyone who knows the answer will you kindly respond?
  Thanks!!

  הגב
 93. 바카라사이트
  바카라사이트 אומר:

  I was recommended this blog by my cousin. I'm not sure whether this post is written by him
  as no one else know such detailed about my trouble. You are amazing!
  Thanks!

  הגב
 94. 바카라사이트
  바카라사이트 אומר:

  My brother recommended I would possibly like this website.
  He used to be totally right. This publish actually made my day.

  You can not imagine simply how a lot time I had spent
  for this information! Thanks!

  הגב
 95. 온라인카지노
  온라인카지노 אומר:

  Thanks for a marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it,
  you might be a great author.I will remember to bookmark your blog
  and will often come back someday. I want to encourage that you
  continue your great work, have a nice morning!

  הגב
 96. 바카라사이트
  바카라사이트 אומר:

  Hello There. I discovered your blog the use of msn. That
  is a very neatly written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful info.
  Thanks for the post. I'll certainly comeback.

  הגב
 97. 바카라사이트
  바카라사이트 אומר:

  You really make it seem so easy together with your presentation but I to find
  this topic to be really one thing that I feel I'd by no means understand.

  It seems too complicated and very wide for me. I am having a look ahead
  in your next post, I will attempt to get the grasp
  of it!

  הגב
 98. 바카라사이트
  바카라사이트 אומר:

  Hmm it appears like your site ate my first comment (it was extremely long)
  so I guess I'll just sum it up what I submitted
  and say, I'm thoroughly enjoying your blog.
  I too am an aspiring blog blogger but I'm still new to everything.
  Do you have any helpful hints for newbie blog writers?
  I'd genuinely appreciate it.

  הגב
 99. 카지노사이트
  카지노사이트 אומר:

  Thank you a lot for sharing this with all
  folks you actually know what you're speaking approximately!

  Bookmarked. Kindly additionally discuss with my website =).

  We will have a hyperlink change agreement among us

  הגב
 100. Franchesca
  Franchesca אומר:

  Link exchange is nothing else except it is just placing the other person's web site link
  on your page at appropriate place and other person will also do similar
  for you.

  הגב
 101. 바카라사이트
  바카라사이트 אומר:

  This is really attention-grabbing, You are an excessively
  skilled blogger. I've joined your feed and stay up for searching for
  extra of your magnificent post. Additionally,
  I've shared your website in my social networks

  הגב
 102. 카지노사이트
  카지노사이트 אומר:

  Howdy superb blog! Does running a blog similar to this require a lot of work?
  I have virtually no expertise in coding however I was hoping
  to start my own blog soon. Anyways, should you have any ideas or techniques for new blog owners please
  share. I know this is off subject nevertheless I just wanted to ask.
  Appreciate it!

  הגב
 103. Alejandra
  Alejandra אומר:

  Just want to say your article is as amazing.
  The clearness in your post is simply spectacular
  and i could assume you're an expert on this subject.

  Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please keep up the rewarding work.

  הגב
 104. 스포츠토토
  스포츠토토 אומר:

  Wow, fantastic blog layout! How long have you ever
  been blogging for? you make blogging look easy. The whole look of your site is excellent, let alone the content
  material!

  הגב
 105. Fay
  Fay אומר:

  Hello colleagues, how is the whole thing, and what you
  would like to say about this post, in my view its really awesome in favor of me.

  הגב
 106. 온라인카지노
  온라인카지노 אומר:

  I have been browsing online greater than three hours lately, but I
  by no means discovered any attention-grabbing article like yours.
  It's beautiful price enough for me. Personally, if all web owners
  and bloggers made good content material as you probably did, the
  web will likely be much more helpful than ever before.

  הגב
 107. 온라인카지노
  온라인카지노 אומר:

  Hello there I am so happy I found your weblog, I really
  found you by mistake, while I was searching on Aol for
  something else, Anyways I am here now and would just like to say
  thanks a lot for a marvelous post and a all round interesting
  blog (I also love the theme/design), I don’t have time to
  browse it all at the moment but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will
  be back to read a great deal more, Please do keep up the
  superb work.

  הגב
 108. Decorative Swords
  Decorative Swords אומר:

  It's the best time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I've read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or advice.
  Maybe you can write next articles referring to this article.
  I wish to read more things about it!

  הגב
 109. Valentina
  Valentina אומר:

  Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?

  I've been trying for a while but I never seem to get there!

  Thank you

  הגב
 110. 카지노사이트
  카지노사이트 אומר:

  Have you ever thought about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is fundamental and everything.
  Nevertheless think about if you added some great pictures or
  video clips to give your posts more, "pop"! Your content is excellent but with images and clips, this site could certainly be one of the greatest in its field.
  Awesome blog!

  הגב
 111. marble
  marble אומר:

  Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring on other websites?
  I have a blog based on the same ideas you discuss
  and would love to have you share some stories/information. I know my subscribers would value your work.
  If you are even remotely interested, feel free to shoot me
  an email.

  הגב
 112. 카지노사이트
  카지노사이트 אומר:

  Great beat ! I would like to apprentice while you amend
  your website, how can i subscribe for a weblog website?
  The account helped me a appropriate deal. I had been tiny bit familiar of this your broadcast provided shiny
  transparent idea

  הגב
 113. 카지노사이트
  카지노사이트 אומר:

  Excellent article. Keep writing such kind of info on your page.

  Im really impressed by it.
  Hello there, You've performed a fantastic job. I will definitely digg it and in my view recommend to my friends.
  I'm sure they'll be benefited from this website.

  הגב
 114. 바카라사이트
  바카라사이트 אומר:

  I've learn some just right stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting.
  I wonder how a lot attempt you set to make this kind of fantastic informative website.

  הגב
 115. 바카라사이트
  바카라사이트 אומר:

  My brother suggested I may like this blog.

  He was totally right. This publish actually made my day.
  You cann't consider simply how a lot time I had spent for this info!
  Thank you!

  הגב
 116. real estate salesperson license
  real estate salesperson license אומר:

  Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how
  could i subscribe for a blog website? The account helped me
  a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

  הגב
 117. human hair wigs
  human hair wigs אומר:

  (I selected the free shipping method for this one) The website
  never updated and the customer service rep was one dude named
  Cactus with pretty terrible english. Turns out I was never sent a parcel card human hair wigs notifying me that it was
  at the nearest post office from me. Called to see how long it had been there for and they said it
  was there for like 2 weeks.

  I Tip extensions McCallum was born in Maryhill, Glasgow,
  the second of two sons of Dorothy Dorman, a cellist, and orchestral violinist David McCallum Sr.
  When he was three, his family moved to London for his father to play as concertmaster in the
  London Philharmonic Orchestra. Early in the Second World War,
  he was evacuated back to Scotland, where he lived with his
  mother at Gartocharn by Loch Lomond.[1]McCallum won a scholarship to University College School, a boys' independent school in Hampstead,
  London, where, encouraged by his parents to prepare for a career
  in music, he played the oboe.[1] In 1946 he began doing boy voices for the BBC radio
  repertory company.[1] Also involved in local amateur drama, at age 17, he appeared as
  Oberon in an open air production of A Midsummer Night's Dream with the Play and
  Pageant Union.I Tip extensions

  I Tip extensions Many people become disfigured after getting into accidents that were caused
  by other people's negligence. At first, you want to place blame on the perpetrator of the accident.
  Over time, you realize that you cannot change circumstances that are already made.I Tip extensions

  hair extensions We even had a thread here the other day
  imagining how much better Spain would have been during that time if Messi played with them.

  Most agreed they wouldn be much better, if at all, because they were already
  that good. Spain employed the same style of play that Barcelona uses.hair extensions

  full lace wigs While visitors don't forget the people of Morocco, they're also typically wowed
  by its towns. Moroccan cities are distinguished by their thriving souks, or
  open air markets, and their architecture and design, which
  feature geometric patterns, Islamic calligraphy and bold colors.
  The country's most famous cities, furthermore, are known the
  world over: Casablanca, of course, but also Rabat, the
  capital; Fez, one of Islam's holiest cities; and Marrakech, home
  to Morocco's largest souk.full lace wigs

  human hair wigs Between 1968 1969, pedal steel guitar player Tom Brumley and drummer Willie Cantu left the band and drummer Jerry Wiggins and pedal steel guitar player
  Jay Dee Maness were added. Owens and the Buckaroos had two songs reach
  No. 1 on the country music charts in 1969, "Tall Dark Stranger" and "Who's Gonna Mow Your Grass"
  human hair wigs..

  הגב
 118. ECCE handbook tips for preschools
  ECCE handbook tips for preschools אומר:

  Please let me know if you're looking for a author for your blog.
  You have some really good articles and I think I would
  be a good asset. If you ever want to take some
  of the load off, I'd absolutely love to write some content
  for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please send me an email if interested. Regards!

  הגב
 119. physical development
  physical development אומר:

  Having read this I thought it was extremely enlightening.

  I appreciate you finding the time and energy to put this information together.
  I once again find myself personally spending a significant
  amount of time both reading and leaving comments. But so
  what, it was still worth it!

  הגב
 120. https://futanarianimetube.com
  https://futanarianimetube.com אומר:

  Hi would you mind sharing which blog platform you're working with?
  I'm looking to start my own blog soon but I'm having a
  difficult time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

  The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I'm looking for something completely unique.
  P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

  הגב
 121. I Tip extensions
  I Tip extensions אומר:

  I had what looked like bug bites all over my legs/feet
  that actually turned out to be carpet beetles.
  They were living in my boxspring and the
  larvae apparently was crawling over me at night. They don bite, so the
  "bites" I had were actually my skin having an allergic reaction to
  them (it turns out loads of people are allergic to them).

  human hair wigs Look for a long shirt in plain cotton or linen, with long sleeves that
  are fairly full and no collar, just a neck band.
  For a working man's colonial costume, you can tie a narrow neck scarf in the opening of the shirt.
  As the social status goes up, so does the amount of detail in the
  shirt a folded or pleated neckcloth, a soft ascot tie, or a lace trimmed jabot and cuffs.human hair wigs

  clip in extensions One of the more famous Warhol films is Sleep, made
  in 1963. It is one continuous take, over
  five hours long, featuring performance artist and poet John Gionoro sleeping.

  One of the first films Warhol ever made, it was experimental in nature and thought of
  as "anti film." Warhol followed the minor buzz created by Sleep with Empire,
  an eight hour film of the Empire State Building..clip
  in extensions

  clip in extensions The problem is that Stern wigs are
  not age appropriate and tend to look too wiggy. Were he to allow some greying and hairline
  adjustments bringing the look into his 30s. Howard has been regularly
  photographed since he was in his twenties and at no point has there ever been a shred of male
  pattern baldness or thinning detected.clip in extensions

  human hair wigs Many myths developed to explain this mystery.
  The Greek goddess of wisdom, Athena, has long been associated
  with the wise and silently flying owl. Preferring this creature as
  her favorite feathered friend, Athena offered special protection to the owl.human hair
  wigs

  tape in extensions A relatively new development (first tested on a full sized light aircraft in 2001[13]) is the introduction of
  a modern fabric covering system, manufactured in I Tip extensions Germany by Lanitz
  under the trade name Oratex6000. The system has received
  Europe wide EASA approval by STC.[14] The Oratex covering system represents
  a substantial departure from previous systems, which all require the application of many layers of special coatings (many of them
  toxic) along with the time, skill, equipment and safety precautions necessary
  to apply them. In contrast, Oratex6000 is simply glued to the airframe and then shrunk tight.tape in extensions

  tape in extensions I did ask a couple : Sandy, Fang,
  Nina among others. Honestly, their prices are mostly the same but I been going to Erica for
  some time now. I go to her for none LV items(I go to OC for LV) like burberry
  and fendi. Try to use products with more natural ingredients as possible.
  Another amazing fact is that there are even ingredients that not mentioned on product labels
  because of trade secrets that are not required to
  to be disclosed. By being aware, we may not be able to change everything,
  but we can surely make our lives a little bit better tape in extensions..

  הגב
 122. 카지노사이트
  카지노사이트 אומר:

  A motivating discussion is definitely worth comment.
  I do think that you ought to write more on this topic, it may not be a taboo
  subject but generally people do not speak about these topics.

  To the next! All the best!!

  הגב
 123. 온라인카지노
  온라인카지노 אומר:

  Wow, incredible weblog format! How lengthy have you ever been running a blog
  for? you made blogging glance easy. The overall glance of your site is great, let alone the content!

  הגב
 124. 온라인카지노
  온라인카지노 אומר:

  hi!,I really like your writing very much! share we
  communicate extra about your article on AOL? I need a specialist on this house to solve my problem.
  May be that's you! Taking a look ahead to see you.

  הגב
 125. 온라인카지노
  온라인카지노 אומר:

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it's really informative.
  I'm going to watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future.
  Lots of people will be benefited from your writing.
  Cheers!

  הגב

פינגבקים וטרקבקים

 1. […] במשרד להגנת הסביבה אל החברות המזהמות ביותר במשק (תופעה שמתרחשת הרבה היום, ובהתאם לרשימה שהמשרד עצמו מפרסם בכל […]

 2. […] העצמאית אודות הדלתות המסתובבות במשרד להגנת הסביבה (אתם חייבים לקרוא אותו!) חשפנו בפניכם את שיטת מכתבי ההשתקה. אל […]

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

16 − 15 =