שכר חברי הכנסת – מה קורה כשהחתול שומר על השמנת?

הפעם בטרחנות לשבת (הדברים שכולכם מרגישים שצריך לתקן, אך ממשיכים כאילו אין דין וחשבון ולכן אמשיך לחפור עליהם עד שיתוקנו): שכר חברי הכנסת.

עוד פחות מחודש זה שוב קורה. בראשון בינואר שכר חברי הכנסת ינסוק. הוא צפוי לזנק מ-41,500 שקלים לחודש לכ-43,000. זה קורה כל שנה. הם סידרו לעצמם טייס אוטומטי. אבל לפני שאתם קופצים, תקשיבו רגע: יש הגיון שנבחרי הציבור ירוויחו שכר נאה ויהיה להם שקט תעסוקתי. השיח מתרכז היום – בטעות – בניסיון לגרום לחברי הכנסת לוותר על תוספות שכר או להפחית משכרם. שימו לב – אין לנו מושג מה גובה השכר צריך להיות. הבעיה במקום אחר: בעובדה שאלו חברי הכנסת שקובעים לעצמם את שכרם. ההטבות, תקציב הבזבוזים וכו'.

הכנסת הנוכחית אף יצרה תיקון מעוות להשתקת ח"כים הגונים- כעת מתאפשר להם לוותר על תוספת שנתית. למה זה רע? כי במקום תיקון רוחבי – זה מעודד את הציבור לצאת נגד אלו שלא מוותרים על התוספת, במקום לפעול לתיקון כל המנגנון.

ואיך זה עובד? צפו בסרטון- יש ועדה מייעצת, ובסוף הח"כים עושים מה שבא להם.

טרחנות לשבת פוגשת את שכר חברי הכנסת

הפעם ב #טרחנות_לשבת (הדברים שכולכם מרגישים שצריך לתקן, אך ממשיכים כאילו אין דין וחשבון ולכן אמשיך לחפור עליהם עד שיתוקנו): שכר חברי הכנסת.עוד פחות מחודש זה שוב קורה. בראשון בינואר שכר חברי הכנסת ינסוק. הוא צפוי לזנק מ-41,500 שקלים לחודש לכ-43,000. זה קורה כל שנה. הם סידרו לעצמם טייס אוטומתי. אבל לפני שאתם קופצים, תקשיבו רגע: יש הגיון שנבחרי הציבור ירוויחו שכר נאה ויהיה להם שקט תעסוקתי. השיח מתרכז היום – בטעות – בניסיון לגרום לחברי הכנסת לוותר על תוספות שכר או להפחית משכרם. אך הבעיה במקום אחר : בעובדה שאלו חברי הכנסת שקובעים לעצמם את שכרם. ההטבות, תקציב הבזבוזים וכו'. הכנסת הנוכחית אף יצרה תיקון מעוות להשתקת ח"כים הגונים- כעת מתאפשר להם לוותר על תוספת שנתית. למה זה רע? כי במקום תיקון רוחבי – זה מעודד את הציבור לצאת נגד אלו שלא מוותרים על התוספת, במקום לפעול לתיקון כל המנגנון.ואיך זה עובד? צפו בסרטון- יש ועדה מייעצת, ובסוף הח"כים עושים מה שבא להם.אז מה עושים? חייבים לטפל במנגנון עצמו כפי ש יעל גרמן – Yael German מ"יש עתיד" מציעה: להפריד את החתולים מהשמנת ולסתום את הפרצות בהן מתחבאת עוד שמנת. למנות ועדה עצמאית שתוכל להעניק להם הטבות ראויות שהם באמת צריכים – כמו עוד תקצוב למחקרים מקצועיים, או הגדלת מספר הח"כים, ומנגד לבטל תוספות תלושות מהמציאות. אינני מומחה, אך אני כן יודע שבמדינה בה השכר החציוני עומד על כ-7000 שקל, מוזר שמי שמייצג אותו קוטף תנאים מפלנטה אחרת. ומה שבטוח שלא הגיוני זו השיטה המעוותת. בארה"ב, למשל, תוספת שכר שהקונגרס יחליט עליה – תחול רק עבור חברי קונגרס עתידיים (בתגובות הסיפור המלא המדהים של התיקון החוקתי בנושא באמריקה).הכנסת הנוכחית התעסקה בעצמה, ובתנאי חבריה יותר מכל כנסת אחרת. הוביל את העיסוק David Bitan – דוד ביטן, זה מגעיל, דוחה, ופורם את המרקם החברתי. כפי שאתם רואים, זה לא מחויב המציאות. ועדה ציבורית – מנותקת מאינטרסים אישיים – תחזיר לכנסת ולחבריה ולו מעט מכבודם האבוד. לכן לא נפסיק לטרחן בנושא, גם בשבת

Posted by ‎מאה ימים של שקיפות‎ on Friday, December 1, 2017

אז מה עושים? חייבים לטפל במנגנון עצמו. כפי שחברת הכנסת יעל גרמן מ"יש עתיד" מציעה: להפריד את החתולים מהשמנת, ולסתום את הפרצות בהן מתחבאת עוד שמנת. צריך למנות ועדה עצמאית שתוכל להעניק לחברי כנסת הטבות ראויות שהם באמת צריכים – כמו עוד תקצוב למחקרים מקצועיים, או הגדלת מספר הח"כים, ומנגד לבטל תוספות תלושות מהמציאות. אינני מומחה, אך אני כן יודע שבמדינה בה השכר החציוני עומד על כ-7000 שקל, מוזר שמי שמייצג אותו קוטף תנאים מפלנטה אחרת.

ומה שבטוח שלא הגיוני זו השיטה המעוותת. בארה"ב, למשל, תוספת שכר שהקונגרס יחליט עליה – תחול רק עבור חברי קונגרס עתידיים.

הכנסת הנוכחית התעסקה בעצמה, ובתנאי חבריה יותר מכל כנסת אחרת. הוביל את העיסוק חבר הכנסת דוד ביטן. זה מגעיל, דוחה, ופורם את המרקם החברתי. כפי שאתם רואים, זה לא מחויב המציאות. ועדה ציבורית – מנותקת מאינטרסים אישיים – תחזיר לכנסת ולחבריה ולו מעט מכבודם האבוד. אולי היא אפילו תציע להגדיל את השכר – וזה יהיה הגיוני. לה יש את הכלים לדעת זאת, לא אנחנו, ובטוח לא הח"כים עצמם.

פודקאסט מקיף בנושא: אחת ולתמיד: מה הבעיה בשכר הח"כים?

—————————

הכתבה היא חלק מפינת "טרחנות לשבת" השבועית בפייסבוק. לפינות קודמות –

שתפו את הכתבה
0 תגובות

פינגבקים וטרקבקים

  1. […] שכר חברי הכנסת – מה קורה כשהחתול שומר על השמנת? […]

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *