האם יעלה על הדעת שמי שרוצה להקים את עמונה 2, ייצג את שלום עכשיו?

מספר הלוביסטים בכנסת – בשיא של כל הזמנים. את זה אתם כבר יודעים. מה שאתם כנראה לא יודעים זה שכמו בענף הבנקאות, גם בענף הלובי יש ריכוזיות מטורפת. יותר מחצי מהלקוחות מיוצגים באמצעות 4 חברות לובינג גדולות.

כלומר יש הרבה לוביסטים, אבל מעט חברות לובי גדולות שצוברות עוד ועוד כוח והשפעה. וכשיש כל כך הרבה לקוחות לכל כך מעט חברות לובי – זה רק עניין של זמן עד שייווצרו התנגשויות של ניגודי עניינים חמורים. והנה אחד מהם: חברות לובינג מייצגות במקביל גופי בריאות יחד עם חברות טבק – האויב מספר 1 לבריאות הציבור, ותעשייה שאחראית למותם של 8,000 חולים ישראלים בשנה.

דוגמא לכך ניתן למצוא אצל הסתדרות הרופאים שאמורה להגן עלינו, קיבלה שירותים מ"גלעד לובינג" במקביל ל'חטיבת יצרני הסיגריות באיגוד לשכות המסחר'. למשל. כלומר גופי הבריאות מקבלים שירות (אגב לעתים על חשבוננו) מלוביסט שבמקביל רוצה למקסם את הרווח של חברות שמזיקות לנו.

העמותה לדמוקרטיה מתקדמת נלחמה לחידוד הנהלים בנושא. ואכן, לאחרונה הוגשה הצעת חוק שביקשה למנוע מלוביסטים לייצג בכנסת גופים בעלי אינטרסים מנוגדים. אך השרה איילת שקד טרפדה אותו. ח"כ אלי אלאלוף שהגיש את הצעת החוק שאל: "האם יעלה על הדעת שמי שרוצה לקדם עמונה, ייצג גם את שלום עכשיו? אלה ניגודי עניינים שבשכל הישר אף אחד לא יכול לתפוס אותם". אז שקד כן תפסה אותם, ודאגה שיישארו.

לתכנית מקיפה וקצרה בנושא ברדיו תל אביב: לוביסטים רב שימושיים – שקוף

 

 

שתפו את הכתבה
0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *