כאן כדי להישאר: קמפיין ההדסטארט של קרן התחקירים צובר תאוצה

בשבוע שעבר הוזנק לדרך קמפיין מימון המונים לביצוע תחקירים בהנחיית הציבור, על-ידי גופי עיתונות עצמאית מובילים (ואנחנו ביניהם). אף אחד מאיתנו לא ציפה שיעד הגיוס הראשוני, 50,000 ש"ח, יושג תוך שבוע בלבד מפתיחת הפרויקט.

קרן התחקירים העצמאית היא מיזם שנולד כדי לאפשר לציבור לקחת חלק פעיל בתהליך העבודה העיתונאי. לקראת השקת קמפיין ההדסטארט, הציע הציבור יותר מ-300 נושאים לתחקירים באתר המיזם. ההצעות המדורגות גבוה עולות להצבעה, ובסיומה נקבע מהי כתבת העומק, או התחקיר, אותו יבצעו העיתונאים העצמאיים החברים בקרן התחקירים. הרעיון הוא לאפשר להושיב את הציבור על כיסא המו"ל והעורך הראשי.

הצורך בתחקירים עצמאיים, במימון הציבור, נובע מהיכולת המוגבלת של התקשורת הישראלית להעמיק ולחקור כיום, על כל קשייה: היעדר תקציבים, חשש מתביעות, אינטרסים זרים, בעלויות צולבות של בעלי הון על כלי תקשורת, והשפעה שלטונית מרסנת.

כעת, משהושג היעד הראשוני תוך שבוע, הובטח המימון ל-3 תחקירים שיבצעו עיתונאים עצמאיים. כעת קרן התחקירים מסמנת יעד חדש – 100,000 ש"ח – פי שתיים מהסכום המקורי. בסכום הזה יוכל המיזם להעסיק מנכ"ל, לבצע עוד תחקירים עצמאיים בהנחיית הציבור, לתמוך בגופים העצמאיים שמרכיבים את הקרן, לשכור חוקרים פרטיים, מעקבים, צלמים, ולהנגיש את הממצאים שיתגלו באמצעות מעצבים גרפיים ואנליסטים.

 

שתפו את הכתבה
0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *