הכספים שהוציאו הח"כים ב-2015 נחשפים

לרשות חבר כנסת עומדים עשרות אלפי שקלים בשנה כדי לשמור על קשר עם הציבור (לאחרונה עודכן הסכום לכמאה אלף שקל). הרכישות לרוב הגיוניות ונחוצות לשמירה על קשר עם הציבור. אולם התקציב המתפרסם רק שקוף למחצה. הכנסת למעשה כופה על המנתחים להיות פופוליסטיים: בדו"ח שמתפרסם מדי שנה מופיעות רק הקטגוריות – ללא פירוט או חשבוניות.

כותרת טיפוסית מ-YNET

כתוצאה ניתוחי ההוצאות בתקשורת – שטחיים. הכתבות השנתיות – בהן גם אני (תומר) חטאתי – מתמקדות בשורה התחתונה: אלופי ההוצאות.

כעת אנו מפרסמים בסיוע האקטיביסט יוגב שרביט את פירוט הוצאות הח"כים המלאות לשנת 2015. אתם שופטים. אתם בודקים. אתם חורצים דעה. כל הוצאה שנראית לכם מוזרה אתם מוזמנים לפרסם אותה כאן בתגובות, לשלוח לנו בתיבת ההדלפות, או בפייסבוק. נשמח לתחקר ולבקש תשובות. אתם גם מוזמנים לפנות לח"כים עצמם – הצוות שלהם ישמח לעזור לכם.

הקליקו לפירוט המלא של תקציב הקשר עם הבוחר לשנת 2015

קשרים בין הספקים לח"כים, ניתוחים על הוצאות לפי מועדים וכיו"ב – זה הערך המוסף של שקיפות. הצגת השיאנים מנגד עושה חטא לחברי הכנסת ומייצרת כתבות פופוליסטיות שפוגעות באמון הציבור בממשל שלא בצדק.

דגשים

  • כמו בשנים הקודמות, ההוצאות לקראת סוף השנה במושב השלישי (חורף) גבוהות ביחס לכל השנה
  • הח"כים הותיקים הוציאו, כמו בשנה שעברה, יותר מהח"כים החדשים. מאז שהתחיל המעקב היו כבר בחירות פעמיים, ייתכן שהתחלופה הגבוהה של חברי הכנסת הוותיקים בחדשים הובילה לכך שהיקף ההוצאות הכולל ירד.
  • השרים ממשיכים להוות נתח קטן מאד מתקציב ההוצאה לבוחר. שרים שהם גם ח"כים חדשים (כמו כחלון, גלנט) לא השתמשו כלל בתקציב קשר עם הבוחר!

%d7%92%d7%92%d7%92

  • הוצאות הפייסבוק של הח"כים הסתכמו ב-300 אלף שקלים בשנת 2015, פחות מ-2014 באופן משמעותי (אם כי עדיין אחת ההוצאות העיקריות). כמעט שליש מההוצאות הן מול חברות שהקימו/תיחזקו את עמודי הפייסבוק של הח"כים השונים.
  • ח"כ מיכל בירן רכשה עלונים למעטפות מחברת המשקם (חברה אשר מעסיקה בעלי מוגבלויות) – זה שימוש ראוי בכספי הציבור וזה גם עלה הרבה פחות מההוצאות של מספר חברי כנסת אחרים, למשל על ברכות לראש השנה.
  • בשנת 2015 רכשו הח"כים לא מעט ציוד, אם כי השנה לא מעט כסף נוצל לטובת רכישת ציוד מח"כים לשעבר. כ-50,673 ש"ח נוצלו לרכש ציוד שעליו הזדכו הח"כים הפורשים. כ-61% מהגאדג'טים החדשים נרכשו ע"י ח"כים חדשים, בעוד שהוותיקים השקיעו בשדרוג הפלאפונים לגרסה העדכנית של האייפון והצטיידות במחשבים ניידים מסוג HP 840, הנייד הפופולרי ביותר בכנסת.
  • פירוט מלא באקסל עם גיליון גאדג'טים מיוחד.

רק שקיפות תמנע שחיתות

פרסום קבלות חשוב מסיבות נוספות. מעבר לכך שהציבור הרחב יוכל כך להחליט בעצמו אם מדובר בהוצאות לגיטימיות לשמור על קשר עמו, הפירוט מסוגל למנוע שחיתות. אחת הקבלות, למשל, הראתה לנו בעבר כי קירשנבאום הוציאה 5,782 שקל על אחזקת בלוג שלא הצלחנו למצוא ברשת. שם הספק המופיע בקבלה ומתברר כי המשטרה כבר חוקרת אותו סביב העברות תקציביות מוזרות אחרות ונפרדות בפרשת ישראל ביתנו. השקיפות, במילים אחרות, יכולה בין השאר גם להוכיח זיקות שלא תמיד ידועות למשטרה.

לסיכום, אין ספק שלרשות חברי הכנסת צריך לעמוד תקציב. אולם הוא חייב להיות נושם, שקוף, מפורט ובעל זיקה ישירה לקשר עם הציבור. חשיפת שמות הספקים מאפשרת לחכמת ההמונים לגלות האם יש קשרים נוספים בין נמעני הכספים לח"כים. בדיון שנערך בכנסת הצענו שהקבלות פשוט יפורטו בדפי הח"כים באתר הכנסת. עד שזה יקרה הטוב ביותר זה שתקראו את הקבלות בעצמכם.

שתפו את הכתבה
0 תגובות

פינגבקים וטרקבקים

  1. […] אנו מפרסמים את ההוצאות המפורטות של חברי הכנסת. חלק מהרכישות הזויות ובזבזניות, אבל הרוב […]

  2. […] הכספים שהוציאו הח"כים בשנת 2015 נחשפים! לרשות חבר כנסת עומדים כ-100 אלף שקל בשנה המיועדים לשמירת קשר עם הציבור. רוב השימוש בתקציב הזה הגיוני ונחוץ. אולם בדו"ח הציבורי מופיעות רק קטגוריות כלליות ללא פירוט. כעת, בסיוע האקטיביסט, יוגב שרביט, אנו מפרסמים את פירוט הוצאות הח"כים המלאות לשנת 2015. אתם שופטים, אתם בודקים. אתם מוזמנים להעיר על כל הוצאה שנראית לכם מוזרה. נשמח לתחקר ולבקש תשובות. אתם מוזמנים, כמובן, גם לפנות לחברי הכנסת בעצמכם. לכתבה. […]

  3. […] הכספים שהוציאו הח"כים ב-2015 נחשפים. לרשות חבר כנסת עומדים כ-100 אלף שקל בשנה כדי לשמור על קשר עם הציבור. הרכישות לרוב הגיוניות ונחוצות לשמירה על קשר עם הציבור. אולם בדו"ח הציבורי מופיעות רק קטגוריות – ללא פירוט. כעת אנו מפרסמים בסיוע האקטיביסט שלנו יוגב שרביט את פירוט הוצאות הח"כים המלאות לשנת 2015. אתם שופטים. אתם בודקים. כל הוצאה שנראית לכם מוזרה אתם מוזמנים להעיר. נשמח לתחקר ולבקש תשובות. גם מוזמנים לפנות לח"כים עצמם. […]

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *