הטלפון ששווה מיליארדים: שיעור אזרחות קצר

22 בדצמבר 2015, שלישי בערב. בלשכות שרי ממשלת נתניהו מתקבלת שיחת טלפון. על הקו – נציג מזכירות הממשלה. עוזרי השרים מתבקשים להציץ בדחיפות בתיבת הדוא"ל ולאשר את החלטה 871.

כמו שאר החלטות הממשלה שהועלו לאישור טלפוני – גם זו אושרה ללא דיון. ההחלטה – שאנו חושפים כאן לראשונה – מגדילה משמעותית את תקציב שעות לימוד במוסדות חינוך חרדיים (לרבות כאלו הפטורים מפיקוח משרד החינוך). תקציב 2015 תוגבר בדיעבד ב-9 מיליון שקל. 2016 ב-28 מיליון שקל.

רק חודש וחצי לפני כן הוחלט בישיבת הממשלה על סכומים אחרים לגמרי. אולם בסקר טלפוני קצרצר התקציבים כמעט הוכפלו. שיתוף הציבור? דיון ענייני? נתונים, מסמכים, משהו? ממשלת נתניהו בחרה להעביר מיליונים בחשכה לחרדים, במסלול שנועד לאשר בכלל הפגזת כורים גרעיניים.

זו לא הפעם הראשונה. את ועדות הכנסת כולכם מכירים. אבל ועדות השרים והמסלול הטלפוני? זה לא נלמד בשיעורי אזרחות – אף ששם מחליטים בדלתיים סגורות מה יקרה לחוקים, מה יפריטו, מי יקבל הטבות, ועוד. הוועדות האלו ומסלולי עוקף כנסת – כמו זה – מתנהלים בחוסר שקיפות חריג. אין לדעת כיצד הצביעו שרים, מה נאמר, ומה היו השיקולים.

במסלול הטלפוני, בעל הכינוי החביב 19א', השתמשה הממשלה עשרות פעמים בחודשים האחרונים. לרוב השרים בכלל לא עונים. זה לא משנה. אחרי 12 שעות, ההחלטה מקבלת תוקף של החלטת ממשלה אפילו אם רק שר אחד הצביע, והצביע בעד.

טלפון 1

מקורות טוענים גם כי אף שר לא יעז להסתייג בשיחת טלפון כאשר הוא בכלל לא יודע איך השאר הצביעו. לפני כחודש, למשל, קיבלו השרים טלפון עם בקשה למנות מחדש את נתניהו (כבר שר החוץ, התקשורת ושיתוף הפעולה) לתפקיד שר הכלכלה. החלטה צפויה? אולי, אבל ככה נמנע מראש כל דיון בנושא, ונתניהו התנחל בעוד משרד מבלי שיזדקק להסתכל לאיש בעיניים.

עדכון

העבירו לנו עכשיו (הראשון במרץ 2016) את המסמך שנשלח לשרים בזמן אמת. ואפילו שזה פרוצדורלי בלבד – דעו שיש כתובת. את המיליונים לחרדים ביקשו להעביר מתחת לשולחן Benjamin Netanyahu – בנימין נתניהו ומשה כחלון. (כן, אפילו לדבר כזה צריך מקור. המסמך הזה לא מתפרסם בשום מקום. העיפו מבט למטה).

אגב, בדברי הסבר (החסויים! אין לכם שום אפשרות למצוא אותם בעולם אלא אם אתם עובדי לשכת שר במדינת ישראל, למרות שאין פה דבר מסווג!), מתפארים בכך שזה חלק מהשקיפות. אוסקר למביני הפסקה הראשונה.

 

שתפו את הכתבה
1 תגובה

פינגבקים וטרקבקים

  1. […] כיצד הממשלה מעבירה החלטות מאחורי הגב שלנו – בשיחת טלפון למשל. החלטות משמעותיות עוברות גם […]

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *