הנתונים של משרד הבריאות מצביעים על התפרצות מטורפת של חצבת בחודש האחרון

ממשיכים לעקוב אחר החצבת: הנתונים של משרד הבריאות מצביעים על התפרצות מטורפת של המחלה בחודש האחרון, האזורים הבעייתיים ביותר: פתח תקווה, צפת וירושלים

בשבוע שעבר פרסמנו כאן כי דו"ח המגפות השבועי של משרד הבריאות לא הופץ במשך למעלה מחודשיים. באותו היום, ולאחר שבפנינו למשרד הבריאות, הושלמו הדו"חות החסרים של חודש אוגוסט. אתמול, יום רביעי, פורסמו גם דו"חות חודש ספטמבר. הנתונים מבהילים.


בחודש האחרון לבדו נדבקו 146 בני אדם בחצבת. להזכירכם, בכל שנת 2017 נדבקו 31 בני אדם בלבד, וב- 2016 רק 11. כלומר, בתקופה האחרונה, נדבקים בחצבת *בכל שבוע* יותר אנשים מבשנת 2017 כולה!


חפרנו לעומק בניסיון להבין את מגמת ההידבקות: מצאנו קפיצה חדה שמתחיל בחודש אפריל (המספרים בגרף המצורף מייצגים שבועות בשנה). מה שמדאיג במיוחד הוא קצב השינוי בגידול ולא רק הגידול עצמו. שיפוע חד זה רע. אנחנו לא מומחים להתפרצות מחלות, אבל המגמה מדאיגה.

איפה נדבקים הכי הרבה?
הקו הכחול שמנסה לקרוע את מסגרת הגרף הנוסף מייצג את לשכת הבריאות בירושלים – והוא נעשה תלול באופן מפחיד בחודשיים האחרונים (זו, במקרה, תקופת הדו"חות החסרים מהדיווח המקורי שלנו). בשבועות הראשונים של ספטמבר לבדם אובחנו 125 חולים באזור ירושלים. עוד "מככבות" במספר החולים עד עתה השנה: הלשכות בצפת (92 מתחילת השנה) ופתח-תקווה (70 מתחילת השנה).


ח"כ יעל גרמן – Yael German, שרת הבריאות לשעבר, מסרה לנו: "הדו"ח משקף עליה מדאיגה בעיקר בעיר ירושלים. בהתפרצות הפוליו נרתמו הרבנים וקראו לציבור להתחסן, אין לי ספק שגם במקרה החצבת הרבנים צריכים להתגייס ולעודד את החיסון נגד חצבת. הגשתי דיון מהיר כדי להעלות את הנושא על סדר יומה של הכנסת".

לא התחסנתם בילדותכם? לכו לעשות זאת.
אנחנו נמשיך לעקוב.

מורי דרך, קנסות בלירות וגם לוביסטים – מי תוקע את חוק התיירות החדש?

כבר יותר משנה תקועה רפורמה מקיפה לענף התיירות על שולחן הכנסת, למרות שהיא זוכה לתמיכה מקיר לקיר. מי עוצר אותה?

המשך קריאה…

המיזמים המיוחדים של שקוף – מרוכזים במקום אחד!

לצד עיתונות קלאסית ותחקירים, אנו משתדלים לייצר עיתונות חדשנית, אקטיביסטית ודמוקרטית. אנו מקפידים לשלב קריאות אפקטיביות לפעולה, כדי שהציבור לא יהיה "צופה מהצד", אלא שחקן פעיל בדמוקרטיה שלנו. הנה כמה מהמיזמים המיוחדים שיצרנו, בשיתוף ובהכוונת הציבור:

המשך קריאה…

תקשורת ככלי נשק להפלת מועמד – נשמטה לנו את הלסת

הכתבה של ערוץ 20 על המועמד לראשות עיריית ירושלים, עופר ברקוביץ', איננה מצליחה (או בכלל מנסה) לענות על השאלה אותה יצאה לבדוק – אז מדוע בעצם שודרה?

המשך קריאה…

בדקנו: כך חברי הכנסת דאגו לעצמם והעבירו סכומי עתק למפלגות – חלק 2

חלק שני לבדיקת שקוף: האם בכנסת ה- 20 הח"כים גזלו מאיתנו הכי הרבה לטובת עצמם? והפעם: קרטל המפלגות המשך קריאה…

קרוואן השקיפות יוצא לדרך!

הבחירות לרשויות המקומיות כבר כמעט כאן וקרוואן השקיפות יוצא לרוד-טריפ ברחבי הארץ!

לקראת הבחירות המקומיות נצא למסע בעשר רשויות מקומיות ברחבי הארץ. המטרה: להעלות את המודעות לשקיפות, להפיץ את חשיבות המנהל התקין, לקדם שיח דמוקרטי וכמובן – ללמוד. בכל רשות ניפגש עם מועמדים ומועמדות לראשות הרשות, עם חברי מועצה ומתמודדים חדשים והכי חשוב – בכל ערב ניפגש אתכם – התושבים! נספר לכם מה המועמדים שלכם חושבים על שקיפות ומנהל תקין, נדבר על בחירות, דמוקרטיה, עיתונות עצמאית ועל איך שקיפות מונעת שחיתות.

בואו לפגוש אותנו! סמנו לנו שאתם מצטרפים אלינו, התעדכנו בפרטים:

שבוע 1:

שבוע 2:

גרים במקום אחר ומתחשק לכם שנגיע אליכם? בשמחה – מלאו את הטופס הקצרצר הזה ונתאם מפגש!

לאן נעלם דו"ח המגפות השבועי של משרד הבריאות?

מזה למעלה מחודשיים לא מפרסם משרד הבריאות את הדו"ח האפידמיולוגי השבועי שלו. האם הסיבה לכך היא חגי תשרי או שמנסים להסתיר מאיתנו משהו?  

המשך קריאה…

רכב היוקרה של סגן השר ירון מזוז

סגן השר להגנת הסביבה, ירון מזוז, נוהג ברכב יוקרה. למרות זאת, הוא מתעקש לשדרג אותו לרכב יוקרתי אף יותר – על חשבוננו

בעימות שנערך בין מזוז לתומר אמר סגן השר שכלל לא ביקש לשדרג הרכב לסוג "לורן קלמנט" והיה מסתפק בסוברו עם כסא אורטופדי.
איך זה מסתדר עם המסמך? זה לא. גם לא עם עוד עדויות.

 

 

בהמשך לעימות עם מזוז חשוב לי (תומר) להבהיר כמה דברים:

1. השאלה איננה מה יש לי מסגן השר. אלא מה יש לסגן השר עם רכב פאר. הוא כבר 3 שנים מבזבז את זמנו ומשאבינו בניסיון להשיגו.
2. שיבחר גרסה: או שאני משקר, או שגנבתי מסמכים סודיים. אי אפשר להחזיק בשתי הטענות בו זמנית.
3. בניגוד למה שמזוז טען בעימות: לא מדובר בעניין אישי שלו מול "המעסיק". אנחנו המעסיק! מדובר בכספי ציבור. בדי הרבה מהם.
4. גם אם יש אישור מרופא על כאבי גב, לא ברור איך "לורן קלמנט" תפתור אותם. גם בו יצטרכו להתקין כסא אורטופדי. רכב שר ועוד מזהם לאללה איננו קסם שמוסיף בריאות. הוא כן מוסיף כבוד.
5. וגם איפה הבושה? סגן השר השתמש – תקשיבו טוב – בחוק שוויון זכויות ואיסור הפליה (לא פחות) כדי לבקש רכב סופר יוקרתי.
לא מטורף לדעתכם שמזוז רכב על 'איסור הפליה' כדי לבקש "לורן קלמנט"? (בתמונה התשובה של היועץ המשפטי של משרד האוצר לכך).למרות הויכוח, נאחל לסגן השר מזוז רק בריאות (ושקיפות).

 

ראיון עם ישראל אליסף – מהאקטיביסטים המשפיעים בישראל

תכירו את ישראל אליסף. יש להניח שלא שמעתם את שמו עד היום, אך הוא כנראה מהאקטיביסטים הפעילים והאפקטיביים ביותר בארץ וסביר שהוא השפיע באופן ישיר גם על החיים שלכם. לאחר שנפגשנו במסגרת מקצועית, הבנו שיש פה טיפוס מעניין ששווה להביא את סיפורו.

המשך קריאה…

האם זו הכנסת שבה הח"כים גזלו מאיתנו הכי הרבה לטובת עצמם?

הכנסת ה- 20 דואגת בעיקר לעצמה: פטורים ממס, העלאות שכר חפוזות, טיסות, חיזוק החסינות וקומבינות לאור יום. חלק ראשון של סקירת שקוף את החלטות הכנסת הנוכחית, והפעם: דאגה לפרט (כלומר: שיפור התנאים של עצמם)

המשך קריאה…