ומי ישמור על השומרים? השקיפות!

אנו פועלים לחשוף את כל מה שנבחרי הציבור מנסים להסתיר. אנו מאמינים ששקיפות היא התרופה היעילה ביותר נגד שחיתות, והשוטר הערני ביותר נגד מנהיגות חלולה.

ח

ח"כ אמור להיות חלון שקוף שכל אחד יכול להביט דרכו

הפרויקט מצליח ונכשל בו זמנית, חברים יקרים, מדי יום.

מירב בן ארי לוז נובמבר 1-5

 יומנה של מירב בן ארי למשל


חשוב להדגיש:

1. שקיפות היא כלי, לא מטרה. כלי שמסייע לנבחרי הציבור (כן, לנבחרי הציבור) להתחבר לציבור הרחב ולשרת אותו. זה פשוט מאוד: בזכות השקיפות חברי כנסת יידעו שמסתכלים על פעילותם ולכן יפעלו נקי יותר וידללו פעילויות, פגישות ומהלכים שהם מתביישים בהם. שלא לדבר על ניגודי העניינים שמסאבים את הליך קבלת ההחלטות ויעופו מהחלון.

2. יש ח״כים נהדרים. היוזמה גם חושפת ממצאים שמעידים על פרלמנטאריות נקיית כפיים.

3. חייהם הפרטיים של חברי הכנסת הם מחוץ לתחום. אנו חושפים בצורה חוקית את הונם ונכסיהם, בודקים את פגישותיהם במקומות ציבוריים, מידע שמגיע מכם וכדומה.

4.  הכתבה הזו מרכזת את הצמתים הקריטיים שסובלים מאי־שקיפות בדרך לשינויי מציאות. זה חשוב. בעיקר משום שח״כים מגיבים לטענות לרוב בכך שהם פועלים ׳לפי החוק והתקנון׳. אלא שאחרי שהציבור החליף את רוב הנבחרים ודבר לא השתנה הגיע הזמן להחליף את החוק והתקנון.

מהתיאור המקורי של הפרויקט ב-2014:

פרויקט 100 ימים של שקיפות הוא פרויקט במימון המונים להפעלת צוות מקצועי שיבדוק וידווח מה חברי הכנסת שלנו באמת עושים מחוץ לכנסת, ולמען מי
אנחנו כופים שקיפות על חברי כנסת המסתייגים משקיפות דרך תחקירים מגוונים שנועדו לחשוף את מה שהם רוצים להסתיר.
הפרויקט גייס כ-160,000 ש"ח עד כה.
מה המטרה?
אנחנו רוצים שסרבני השקיפות יזיעו ויחשבו פעמיים לפני שישרתו אינטרסים צרים.
בגדול, אנחנו רוצים להכפיף את נבחרי הציבור לסטנדרטים אחרים וחדשים של שקיפות ציבורית. בקטן, אנחנו רוצים לדעת עם מי הם נפגשים, ומדוע הם מבריזים מהמליאה לצד קידום תחקירים נוספים שיבהירו מדוע חשובה השקיפות
זה חוקי?
אנשי המקצוע שלנו מבצעים את עבודתם אך ורק במסגרת החוק. אם מדובר בחוקרים- רק כאלו כשרים למהדרין עם רישיון של משרד המשפטים. ננקוט אך ורק בשיטות חוקיות של איסוף מידע – ללא האזנות סתר, ללא טריקים או שטיקים. חוקי לחלוטין, עם הקפדה על קוצו של יו"ד.
לא נערוך מעקבים ליליים, לא נבקר בפאבים או בשום דבר דומה. עדיף להחמיץ תיעוד רלוונטי מאשר להיכנס לתחום אפור. למה? כי חייהם הפרטיים לא מעניינים אותנו. כי מטרת העל של היוזמה היא לא ציד מכשפות. מטרת העל היא לאותת לכנסת שאנחנו רוצים שקיפות. ושאנו שואפים למשכן שקורץ רק לאנשים ישרים שלא חוששים ממנה.
חשוב להדגיש כי הפרויקט נהנה מליווי משפטי צמוד.

זה נשמע חטטני!
חברי הכנסת והשרים הם לא אנשים רגילים. הם נהנים מגישה למשאב היקר מכולם – המדיניות. מדי יום הם מעצבים את המדינה באלפי שברירי החלטות. למרות זאת אנו לא מבקשים מהם כמעט דבר, ואף מאפשרים להם להעביר החלטות במחשכים.

יש בנמצא ח״כים נהדרים עם חוט שדרה. אך הם צריכים להיות הרוב ושקיפות היא דרך המלך לכנסת חזקה. שקיפות תמזער את הסיכוי לזליגת אינטרסים צרים להליכי קבלת ההחלטות דרךחשיפת מארגי האינטרסים לאור השמש. זכותנו לדעת עם מי הם נפגשים, מה הם מבטיחים, מדוע הם מבריזים מהמליאה (שאיננה חותמת גומי) ואיפה הם מושקעים.
השקיפות עשויה להרחיב את הפריים המצומצם בו אנו רואים היום את פעולותיהם.
מה לא נעשה?
שוב, חייהם הפרטיים של חברי הכנסת והשרים הם מחוץ לתחום.איננו מבקשים להפוך את חייהם של אישי הציבור לתוכנית ריאלטי. אנחנו כן מבקשים לחשוף את המעטפת של עיסוקם הציבורי שבעטיו אנו משלמים להם את שכרם.
ועדיין תחקיר ממוקד שכזה אינו מוגזם?
זה לא שהנושא לא הגיע לשולחנם. טרם הבחירות לכנסת ה-19 הבטיחו המועמדים להגביר את השקיפות. אולם לאחר השבעתם התנערו מכך במהירות. דוגמאות אחרונות- מעבר לבחירות לנשיאות: נבחרינו גנזו רפורמה לחשיפת תיקי המניות, סיכלו שוב ושוב חוקים לשקיפות הצבעות השרים, וחיסלו הצעה לפרסום הצהרות ההון.פואד בן אליעזר ונפתלי בנט הודו בשימוש בחוקרים פרטיים (בנט אף נקנס על כך). אך הם הותירו במגירה חוק להסדרה מורחבת של פעילות הלוביסטים והשקפת ניירות העמדה שהם מקבלים מהם. במהלך בוטה במיוחד חנק ח"כ דוד רותם הצעה לשקיפות תקציבי החטיבה להתיישבות.
ושלא נדבר על קק"ל.
בחו"ל טוב יותר?
בארצות הברית, למשל, ניתן לראות את תיקי ההשקעה המלאים של נבחרי הציבור בפילוחים מרהיבים, או פירוט של כל מי שמבקר את אובמה בבית הלבן. בארץ רק לאחר הדלפות נדע שראש הממשלה -מקבל ההחלטות מספר 1- נפגש במעונו לארוחה אינטימית עם יצחק תשובה בימים בו גוזרים את דיני מסיו, או ששר התיירות מתנייד בלילה לבית של האישה שמשרדו העביר לה מיליון שקלים מכספי הציבור.הנבחרים כאמור מסרבים לפתוח את הדלתות והחלונות, וכשמעט זולג החוצה (כמו במירוץ לנשיאות או במשפט 'הולילנד') מסתבר שיש לכך סיבה נוראית. מה שאנחנו כן רואים, זה איפהחלק מחברי הכנסת עובדים אחרי שהם מסיימים את הקדנציה הציבורית – אצל טייקונים ולוביסטים.
הכסף יספיק?
תמיכתכם תסייע לשכירת אנשי המקצוע אשר יבצעו את המעקבים ולתפעול המנגנון. הסכום המבוקש יספיק למעקב לא יומיומי אבל בחלק ניכר של תקופת המבצע. ככל שנגייס יותר- נוכל גם לעקוב יותר ימים או לבצע תחקירים דומים. *בעקבות הקדמת הבחירות לוח הזמנים השתנה לחלוטין אך נקווה לסיים את עבודתנו הרבה הרבה לפני הכנסת ה-21.
מה יגדיר הצלחה?
מעבר לחשיפה מוצלחת של הח"כים חובבי האפילה, היוזמה תישא פירות כשנמנף אותה. כשהציבור יתבע בצורה רחבה מחברי הקואליציה להחליף דיסק, ולקדם חוקי שקיפות נאורים שיהפכו את הח"כים ל"חלון שקוף שכל אחד יכול להביט דרכו".
תודה שקראתם עד כאן. בבקשה קחו צעד נוסף ותתמכו ביוזמה. שקיפות היא סוגיית-על, שאם תתוקן – בזכותכם -נזכה אוטומטית במקבלי החלטות טובים יותר. ואז – ובכן – להחלטות טובות יותר. 
הכנסת היא מקום חשוב מכדי להגיד שתפקידנו הסתיים בקלפי. אסור לנו להסתפק בפירורי היח"צ שהם מפזרים במהלך הכהונה כדי לשער כיצד השתמשו במנדט שסיפקנו להם.
היוזם: תומר אביטל. עיתונאי וסופר. תודות ליועץ התקשורת ניר הירשמן שסייע במקצועיות בתחילת הדרך ולאלכס רוזנפרב מ׳חדר מצב׳ שהרים את הפרויקט ברשת. דורון ורזגר עזר בשירותי קופירייטינג.
בנותני התשורות בדף שלנו באתר הדסטארט – אתם יכולים לראות כמה מהתומכים הנוספים, בהם האנשים המדהימים אורלי בר-לב, אלונה וינוגרד, ליאור דיין, הזמר עמיר לב, עו"ד יהונתן קלינגר, ד"ר יופי תירוש מאונ' ת"א ורבים נפלאים אחרים.