משיקים את סיירת השקיפות – משפיעים ביחד מהכורסא!

אני (תומר) משקיע זמן רב להסביר לכל מי שאני רק יכול איך המערכת פגומה. בבתי ספר, מכינות, ואיפה לא. אנו מדברים על מה צריך לתקן. את מה צריך להאיר. ומי אנשי המפתח שצריכים לעשות את זה.

במסגרת הפעילות פונים אליי אנשים מדהימים מכל קצוות הקשת הפוליטית, בכל מקום ובכל הזמן, ושואלים כיצד הם יכולים להשפיע ולעשות.

האמת? הרבה פעמים אני לא מספק תשובות חדות מספיק. אני נוקב בשמות ארגונים בהם אפשר להתנדב, לתרום, וכו' – אבל זה לא בדיוק מה שהם רוצים. בא להם לפעול, והם ממשיכים הלאה.

אז השקעתי בכך הרבה מחשבה, והחלטתי על יוזמה חדשה לה אתם יכולים להצטרף ולהשפיע – ובקלות: סיירת השקיפות הדיגיטלית! דרך רשימת שידור 'צבאית' בוואטאספ ננסה להפעיל לחץ ממוקד כמו שליחת מיילים/סמסים. נעשה יחד לייקים לסטטוס חשוב אבל לא סקסי. שיימינג לאלמנטים שקשורים למנהל לא תקין וכו'.

חשוב להדגיש- אין פה ימין ושמאל. לא יהיה פה שום מהלך צבוע פוליטית. יש פה יוזמה לדחיפת אמות מידה שאנחנו רוצים שכ-ל נבחרי הציבור שלנו ינהגו לפיהם. הגיע הזמן לדחוף אותם לשם, ולהזכיר להם בכל הזדמנות שקבוצת הלחץ הגדולה בישראל- היא הציבור הרחב והלא מאורגן. אז עכשיו אנו מארגנים אותו.

איך? אני מקים רשימת תפוצה בוואטסאפ- לא עוד קבוצה חופרת- אלא רק רשימת תפוצה בתדירות נמוכה. לא נוכל לקיים שם דיונים- אבל כך נשמור על אפקטיביות גבוהה. מעת לעת נשלח לרשימת התפוצה "משימה" דיגיטלית פשוטה. כל אחד ואחת מכם ישקיעו מעט זמן והאפקט- יהיה ענק. אפשרות שנייה- זו דרך אפליקציה להנעת המונים (פרטים מטה).

זה יהיה צבא היררכי לכל דבר, וממש לא חופר. אולי זה ייכשל, ואולי לא. ואני חי בשביל אותם מיזמים חסרי סיכוי.

דמיינו סטטוס לא מעצבן אך קריטי של לובי 99, ובום הוא מקבל 500 לייקים וזוכה לתפוצה רחבה. דמיינו שר שמסרב לחשוף אם נפגש אם לוביסט מסוים, אך כל יום מקבל עוד ועוד שאלות בוואטאספ בנושא (בנימוס!). לא יתאים לכם הפעולה שאציע – תציעו אחרת/ תתעלמו/תקללו אותי ותבקשו לצאת מהרשימה! תמיד מוזמנים להציע חידודים ושיפורים. יעבור הרבה זמן בין פעולות. אל דאגה. נתכוונן ונמנה ראשי סיירת שימצאו פעולות מתאימות.

לא צריך 8 מיליון בשביל לעשות שינוי – כמה מאות אך מכווני מטרה הוכיחו שוב שניתן לעשות מהפכה ביחד. המספר הדרוש הוא 500 ממה שראיתי עד כה. יש כבר כ-100 רשומים מכמה חוגי בית עוד לפני פרסום וככל שנגדל נוכל יותר לתקן עוולות. ואם לא לתקן, אז לפחות לשגע את האחראים לכך. כוחנו באחדותנו.

איך מצטרפים? שתי אפשרויות:

 1. וואסטאפ: שלחו לי וואטאספ **לא סמס** ל-0584213222: "בבקשה צרף אותי לסיירת השקיפות, (שם מלא)". ייקח זמן עד שתקבלו תגובה ועוד יותר זמן עד שנתחיל לפעול. עמכם הסליחה.
 2. או באפליקציה DROVE – דרך קישור הזה.  האפליקציה מאפשרת התרעות כשיש משימות חדשות, מעקב אחר ביצוע (מעלים צילומי מסך לאחר ביצוע הפעולה), ודיאלוג! נוכל להפעיל דרכה לחץ באמצעות מתקפות סמסים, לענות על סקרים לגבי משימות המשך, ולבצען יחד. וגם לבנות את הקהילה שלנו. הורדה בקישור זה תהפוך אתכם מייד לעוקבי סיירת שקיפות. (תאפשרו התרעות וחיבור לחשבון הפייסבוק שלכם, כי ככה היא עובדת). הסבר על ההרשאות הנחוצות – בתחתית עמוד זה. האפליקציה בשלבי הקמה ואני בצוות ייעוץ, ולכן נוכל לעצבה כפי שנראה לנכון.
 3. הנה דוגמאות לפעולות – לחצו עלי

עקרונות הסיירת שכתבתי יחד עם מתנדב המיזם Assaf Nativ:

 • מטרת המיזם היא לאגד ציבור רחב, מכל גווני הקשת הפוליטית, אשר תומכים בעקרונות השקיפות והיושרה אשר מצופים מנבחרי ציבור.
 • אמצעי:
  בניית רשימות תפוצה בוואטאספ (לא קבוצות!) של כל המשתתפים. מעת לעת תישלח למשתתפים משימה קטנה- החל משיתוף פוסט חשוב, דרך בקשה לשליחת הודעה לנבחר ציבור / רגולטור ועוד.
 • שיטת פעולה:
  רשימות התפוצה הינן היררכיות. לא מדובר בקבוצה אשר מקיימים דיון על משימות אלה מפני שיש רצון לשמור על אפקטיביות גבוהה. יודגש, כי כל אדם אשר מקבל "משימה" אינו חייב לבצעה, ויכול בכל רגע נתון להשיב ביקורת לשולח המשימה. כמו כן, כל אדם חופשי לעזוב את רשימות התפוצה אם הוא מחליט שהעניין לא לרוחו.

משימה לדוגמא

 • כללי הפעלה:
  על הלוקחים חלק ב"צבא השקיפות" לנהוג בכבוד ובנימוס בפעילויות – אם מגיבים בפייסבוק אז לעשות זאת בצורה מכובדת, אם זה בצורת מייל לנבחר ציבור – יש לשמור על לשון עניינית ונקייה וכן הלאה.
  ניתן לקיים דיון ולהציע פעילויות יזומות מצד החברים בצבא השקיפות על ידי שליחת הצעה / ביקורת לאדם אשר מעליהם היררכית.
  חשוב לזכור- כוחנו באחדותנו. ככל שכולנו נשקיע את הדקות הספורות הנדרשות לכל משימה, כך האפקטיביות וההשפעה שלנו תגדל. תעשו, תיזמו ותצרפו חברים ושותפים לדרך.
 • קווים מנחים:
  אנחנו מתחייבים לא לעסוק בסוגיות ימין/שמאל!
  אנחנו מתחייבים לפעול תמיד על פי האינטרס הציבורי, ללא משוא פנים.
  אנחנו מתחייבים לקדם את ערכי השקיפות וטוהר המידות בכל מוסד ציבורי, בוודאי בקרב נושאי משרה ציבוריים בממשלה ובכנסת.
 • משימה לדוגמא

  אנחנו מבטיחים שכמות ההודעות שתקבלו מרווחת עד מאוד. שהמשימות יהיו ברורות, בעלות היגיון ולא ספאמיות בשום צורה.
  אנחנו זה אתם ולהפך. כולנו שותפים. המבנה החד צדדי כביכול הוא בשביל ליצור מערכת יעילה – אך הדיון יכולה להימשך במרחבים אחרים- על כוס בירה, קפה, בפייסבוק או בוואטאספ.

 • דוגמאות– לחץ לשקיפות בוועדת השרים לענייני חקיקה, לחץ לנוכחות במשכן הכנסת, תהייה כיצד יצביעו נבחרי ציבור סביב חוקים על בקרה בגופים ציבוריים- מקק"ל, דרך החטיבה להתיישבות ועד ההסתדרות. בקשה לחשיפת פגישות לוביסטים וח"כים. קידום חוקים למנהל תקין, וכיו"ב. תודה לכולכם
 • רשימת דוגמאות

בונוס! ההודעה הראשונה שנשלחה לחברי הסיירת:

חברות וחברים יקרים – ברוכים הבאים לסיירת השקיפות!
ברכות. והנה העקרונות:

1. המיזם מבקש לאגד ציבור רחב, מכל גווני הקשת הפוליטית, אשר תומכים בעקרונות השקיפות והיושרה אשר מצופים מנבחרי ציבור ומבכירי המשק. המטרה: ליצור לחץ אפקטיבי לקבלת החלטות טובות יותר, לקדם מנהל תקין, ולהילחם למען האינטרס הציבורי.

2. סליחה מראש על הבקשה הבאה – אבל אין שום צורך להגיב במילים כמו 'קיבלתי' או 'בוצע' על ההודעות שתקבלו. גם לא סמיילים 🙂
עדיף שלא. הסיבה: אתם מאות אנשים. אם כל אחד יגיב, ייקח שעות רק לענות לכם. שם המשחק פה הוא אפקטיביות.

צ'ופר לעוקבים לדוגמא

 

כמובן שאם יש הערה קריטית לגבי אותה משימה או הצעה לשיפור- אתם מוזמנים לכתוב אותה מייד. אך כל מה שאיננו דחוף – אודה לכם אם נתחיל דיון במדיום אחר (בפייסבוק או מייל: [email protected]) – אחרת לא אצא לעולם מהוואטאספ)

3. *נימוס*: במסגרת המשימות הדיגיטליות אנא תמיד, אבל תמיד, תנהגו בכבוד ובנימוס. זה לא רק מצופה מאיתנו, זה גם אפקטיבי יותר. גידוף היא דרכו של החלש. אם מגיבים בפייסבוק אז לעשות זאת בצורה מכובדת, אם זה בצורת מייל לנבחר ציבור – יש לשמור על לשון עניינית ונקייה.

4. עזיבה: כמובן שכשתקבלו "משימה" – אינכם חייבים לבצעה. אתם גם יכולים לשלוח בכל רגע נתון את המילה 'הסר' כדי לצאת מרשימת התפוצה.

5. *חשוב לזכור- כוחנו באחדותנו*. ככל שכולנו נשקיע את השניות הספורות הנדרשות לכל משימה כך ההשפעה שלנו תגדל.
אגב, זה בסדר גמור אם לא תפעלו מייד – כי כך תהיה הדרגתיות בפניות.

אגב 2, במשימות פייס, יהיה מעולה אם תעשו לייקים גם לחברי סיירת אחרים כשתראו תגובות שלהם(אתם כבר תזהו) ואז הן יופיעו ראשונות.

 

חברים, תודה שהצטרפתם. זה מרגש מאוד. כולנו טיפות מים ויחד נחצוב בסלע השחיתות. ביחד משפיעים. לחוד חלשים.

נשתמע בקרוב,
בברכה חמה,
תומר

למסמך עקרונות המלא: https://shkifut.info/2017/06/sayeretshkifut/

*

לגבי ההרשאות שדורשת האפליקציה. ביררתי מול המתכנת והוא מסר:

דרוב מבקשת הרשאות כדי לעזור בביצוע משימות – מצלמה כדי שנוכל לצלם פעולות, צילומי מסך ולהעלות. GPS כדי לעשות צ׳ק אין להפגנות, וידוא טלפון כדי לשמור על האבטחה של הקבוצה ולא לאפשר לטרולים ליצור פרופילים מזויפים.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה